Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi üzrə elmi tədqiqatların vəziyyəti və inkişaf istiqamətləri müzakirə edilib
Fevralın 15-də keçirilən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov “Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi üzrə elmi-tədqiqatların vəziyyəti və inkişaf istiqamətləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Nazim Məmmədov qeyd edib ki, Bölmə XXI əsrin çağırışlarını, Prezident İlham Əliyevin elmi müəssisələrin qarşısında qoyduğu vəzifələri rəhbər tutaraq, yaxın illərdə Azərbaycanda fizika-riyaziyyat və texnika elmləri sahəsində tədqiqatların prioritet istiqamətlərini müəyyən edib. Bildirib ki, ötən il bölmənin elmi müəssisələrində kondensə olunmuş hal fizikası, nüvə və yüksək enerjilər fizikası, informasiya-telekommunikasiya sistemlərinin nəzəri və tətbiqi problemləri və digər prioritet istiqamətlərdə tədqiqat işləri aparılıb. Alimin sözlərinə görə, 2016-cı ildə 19 tədqiqat işinin nəticəsi artıq tətbiq edilməyə başlanıb: “Əlyazma formalarının tanınması üçün kompüter sisteminin alqoritmləri və proqram təminatı işlənilib. Sistem qəbul imtahanları zamanı abituriyentlər tərəfindən doldurulmuş cavab kartlarının tanınması və emalı üçün Dövlət İmtahan Mərkəzində sınaqdan keçirilib və istismara verilib. Bundan əlavə, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda layihələndirilmiş Nəzarət və İdarəetmə sistemləri AzNeft İstehsalat Birliyində kütləvi tətbiq edilməyə başlanılıb”.
2016-cı ildə bölmənin alimlərinin 1068 məqaləsinin nəşr olunduğunu vurğulayan Fizika İnstitutunun direktoru bunlardan 413-ünün SCOPUS və Thomson Reuters bazalarına daxil olan impakt faktorlu jurnallarda, konfrans materiallarında dərc edildiyini deyib.
Hesabat dövründə elmin maddi-texniki bazasının və informasiya təminatı sisteminin təkmilləşdirilməsi sahəsində görülən işlərdən danışan Nazim Məmmədov bildirib ki, bu məqsədlə AzScienceNet şəbəkəsinin DATA Mərkəzinin texniki imkanları artırılıb, şəbəkənin internetə çıxış sürəti 1,41 Gbit/s-ə çatdırılıb.
Alim hesabat ilində bölmənin dörd institutunda magistraturaya qəbul prosesinin aparıldığını qeyd edib: “Hazırda institutlarımızda 22 magistrant təhsil alır. Bölmənin əməkdaşları respublikamızla yanaşı, Türkiyə, Almaniya, Böyük Britaniya, ABŞ, Meksika, Səudiyyə Ərəbistanı və digər ölkələrin universitetlərində professor, dəvətli professor kimi pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olur, ixtisas kursları aparır, bakalavr və magistr işlərinə elmi rəhbərlik edirlər.
Ötən il ölkə ərazisində radiasiya fonu və radioaktivlik üzrə tədqiqatların aparıldığını vurğulayan Nazim Məmmədov bildirib ki, cəbhəyanı rayonların erməni hərbi birləşmələri tərəfindən atəşə tutulması nəticəsində zərərçəkmiş yaşayış məntəqələrinin, əkin sahələrinin bakterioloji, radioloji və kimyəvi çirklənmə səviyyəsinin qiymətləndirilməsi məqsədilə kompleks xarakterli ekspres təhlillər aparılıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb və hesabat qənaətbəxş hesab edilib. Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi üzrə elmi-tədqiqatların prioritet istiqamətləri təsdiq edilib, bir sıra tapşırıqlar verilib.
Sonra bir sıra elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb. Rəyasət Heyəti “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” və AMEA-nın adlı mükafatları üzrə 2017-ci il üçün müsabiqələrin elan olunması və müvafiq işlərin görülməsi haqqında qərar qəbul edib.Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ AMEA üzvlüyünə seçkilərlə əlaqədar olaraq Akademiyanın elmi bölmələrində Ekspert komissiyalarının yaradılması haqqında olub. AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev Rəyasət Heyəti tərəfindən seçkilərin keçirilməsi haqqında 7 dekabr və 14 dekabr 2016-cı il tarixli qərarların qəbul edildiyini xatırladıb. Qeyd edib ki, AMEA-nın elmi bölmələri tərəfindən üzvlüyə təqdim olunmuş sənədlərin ekspertizasını təmin etmək məqsədilə bölmələr üzrə ekspert komissiyalarının tərkibi müəyyən edilərək Rəyasət Heyətinə təqdim olunub.
Təqdim olunmuş sənədlərin ekspertizasını təmin etmək məqsədilə elmi bölmələrin vəsatətini nəzərə alaraq Rəyasət Heyəti müvafiq ekspert komissiyalarının yaradılması və tərkiblərinin təsdiqi haqqında qərar qəbul edib.
İclasda AMEA-nın Yalançı elmə qarşı mübarizə üzrə komissiyasının Əsasnaməsi də təsdiq olunub. Neft-Kimya Prosesləri və Polimer Materialları institutlarında direktor vəzifəsinə seçkilərin keçirilməsi ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verilib.Tədbirdə, həmçinin akademik Həsən Əliyevin 110 illik yubileyi ilə əlaqədar AMEA-nın Ekologiya və Təbii Sərvətlər və Kənd Təsərrüfatı nazirlikləri ilə birgə hazırladığı Tədbirlər Planı  təsdiq edilib. Akademik Ağamusa Axundovun 85 illiyi münasibətilə bey­nəl­xalq konfransın təşkili və digər işlərin həyata keçirilməsi qərara alınıb. Bundan başqa, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin 70 illik, AMEA-nın müxbir üzvləri Akif Musayevin 70 illik və Tofiq Məmmədovun 60 illik yubileylərinin qeyd olunması ilə bağlı qərarlar qəbul edilib. Azərbaycan elminin inkişafındakı xid­mət­lə­ri nəzərə alınaraq, alimlərin AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif edilməsi, elmi sessiya və konfransların keçirilməsi qərara alınıb.

At the regular meeting of the Presidium of ANAS, which took place on February 15 was listened the report of Academician-Secretary of Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences, corresponding member of ANAS Nazim Mammadov "Condition and further promising areas of research in the field of physical and mathematical sciences and engineering ".
Nazim Mammadov said that, guided by the challenges of the XXI century and the priorities set out by President Ilham Aliyev to the scientific institutions, Division has identified the priority areas of research in the field of physical-mathematical sciences and engineering in the coming years. He said that last year in the scientific institutions of separation were carried out research work in priority areas such as condensed matter physics, nuclear physics and high energy physics, theoretical and applied problems of information and telecommunication systems, etc. According to the scientist, we have already started to apply in 2016 the results of 19 research papers: "Algorithms and software of a computer system for the recognition of handwritten forms were developed. The system has been tested in the State examination center for the recognition and processing of responses cards filled with applicants during entrance exams, and was put into operation. In addition, projected at the Institute of management systems and control systems began to be used in mass production association Azneft ".
Stressing that in 2016 was published 1068 articles by division scientists, Nazim Mammadov said that 413 of them were published in journals with impact factor and conference proceedings, which are included in the database SCOPUS and Thomson Reuters.
Speaking about the work carried out during the year in improving the material and technical base and information management system for science, Academician-Secretary noted that to this end have been enhanced technical capabilities of a network of data centers of AzScienceNet, network exit speed of the Internet has increased to 1.41 Gbit /s.
The scientist said that in 2016 in the four institutes of the division receive a master's degree was carried out: "At the present time in our institutions enrolled 22 undergraduates. The division employees carried out teaching activities not only in the republic's universities, but also in the training centers of Turkey, Germany, UK, USA, Mexico, Saudi Arabia and other countries as professors and visiting professors, conduct specialized courses, supervise of undergraduate and graduate students."
Noting that last year in the country were carried out research work on the study background radiation and radioactivity, Nazim Mammadov said that the complex rapid tests were conducted to determine the degree of bacteriological, radiological and chemical contamination of settlements and cultivated areas located in the border areas and injured in the firing by Armenian military forces.
After listening to the discussions the report was found to be satisfactory. Research priorities were approved by the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences, given appropriate instructions.
Further discussions on a range of scientific and organizational issues were held. It was adopted decision on the announcement of the competition for a "Gold Medal of the Republic of Azerbaijan named after Nizami Ganjavi" and nominal prizes of ANAS, as well as on the implementation of the relevant works. The next question, which came on the agenda, was the question of the establishment of the Commission of Experts in the science departments of the academy in connection with elections to the members of ANAS. Academician-secretary of ANAS, Academician Rasim Alguliyev recalled the adoption of decisions of December 7 and December 14, 2016 regarding the conduct of elections Presidium of ANAS. He noted that to ensure the review of the documents submitted by the research departments of ANAS, was defined and submitted to the Bureau of expert commissions for units.
In order to ensure the examination of the documents submitted, taking into account the application of scientific departments, the Bureau decided on the creation and approval of the relevant expert committees. The meeting also approved the Regulations on the Commission on the fight against pseudoscience ANAS. It has given appropriate instructions in connection with the elections for the post of Director of the Institute of Petrochemical Processes and the Institute of Polymer Materials. The event discussed also the 110th anniversary of academician Hasan Aliyev, ANAS approved the Action Plan, prepared jointly with ANAS and the Ministry of Agriculture and Environment and Natural Resources.
It was decided to hold an international conference on the occasion of the 85th anniversary of Academician Aghamusa Akhundov. In addition, as decided in connection with the celebration of the 70th anniversary of the Vice-President of ANAS, Academician Ibrahim Guliyev, the 70-year anniversary of the corresponding member of ANAS Akif Musayev and the 60-year anniversary of the corresponding member of ANAS Tofig Mammadov. Given the achievements in the development of Azerbaijani science, it was decided to award the Honorary Diploma of ANAS scientists, as well as conducting scientific sessions and conferences.