AMEA-da bioloji müxtəlifliyin qorunması və davamlı istifadəsinə dair Fəaliyyət Planı təsdiq edilib
AMEA-da bioloji müxtəlifliyin qorunması və davamlı istifadəsinə dair   Fəaliyyət Planı təsdiq edilib
Fevralın 15-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin iclasında “Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunmasına və davamlı istifadəsinə dair 2017-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”dan irəli gələn tədbirlərin AMEA-da icrası ilə bağlı məsələyə baxılıb.
İclasda çıxış edən AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə qlobal iqlim dəyişikliklərinin və təbiətə antropogen təsirlərin intensivləşməsi nəticəsində bioloji müxtəlifliyin azaldığını, ayrı-ayrı növlərin isə məhv olduğunu bildirib: “Bu, yer üzərində canlı həyatın varlığına böyük təhdiddir. Vəziyyəti nəzarət altında saxlamaq üçün bioloji müxtəlifliyin etibarlı qorunması, bərpası və gələcək nəsillərə çatdırılması, genetik ehtiyatlardan səmərəli istifadə olunması, ekoloji tarazlığın tənzimlənməsi istiqamətində təxirəsalınmaz tədbirlər görülməlidir”.
AMEA rəhbəri Prezident İlham Əliyevin 3 oktyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə Fəaliyyət Planında digər təşkilatlarla bərabər AMEA-nın da qarşısında müvafiq tədbirlərlə bağlı mühüm vəzifələrin qoyulduğunu söyləyib. Akademik AMEA-ya tapşırılmış işlərin icrasının təmin edilməsi üçün Akademiyanın strukturları arasında iş bölgüsünü nəzərdə tutan Fəaliyyət Planının hazırlandığını deyib.
Məsələ müzakirə edildikdən sonra Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Fəaliyyət Planı təsdiq edilib. Həmçinin Milli Strategiyanın yerinə yetirilməsi ilə bağlı görülən işlər haqqında informasiyanın toplanması, işlənməsi, hesabatların hazırlanaraq Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Ehtiyatlar Nazirliyinə təqdim olunması, AMEA daxilində, eləcə də Akademiya ilə digər icraçı təşkilatlar arasında əlaqələndirmənin təmin edilməsi məqsədilə işçi qrup yaradılıb.

В НАНА утвержден План действий по охране и продолжительному использованию биологического разнообразия
15 февраля на заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана был рассмотрен вопрос, связанный с осуществлением в НАНА мероприятий, предусмотренных в «Национальной стратегии по охране и продолжительному использованию биологического разнообразия в Азербайджанской Республике на 2017-2020 годы».
В своем выступлении на заседании президент НАНА, академик Акиф Ализаде сообщил, что в результате глобальных климатических изменений и интенсивности антропогенных воздействий на природу уменьшается биологическое разнообразие, уничтожаются отдельные виды: «Это является большой угрозой для всего живого на Земле. Чтобы держать данное положение под контролем, возникла необходимость в осуществлении неотложных мер для надежной охраны, восстановления и передачи последующим поколениям биологического разнообразия, рационального использования генетических ресурсов и регулирования экологического равновесия».
Руководитель НАНА отметил, что, наряду с прочими организациями, в Плане действий по реализации Национальной стратегии, утвержденной Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 3 октября 2016 года, важные задачи по осуществлению соответствующих мероприятий были поставлены и перед НАНА. Академик Акиф Ализаде сообщил, что для обеспечения выполнения работ, порученных НАНА, был разработан План действий, предусматривающий распределение работ между структурами Академии.
После дискуссий План действий был утвержден постановлением Президиума. Также для сбора и переработки информации о работах, осуществленных для реализации Национальной стратегии, подготовки отчетов и представления их Министерству экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики, обеспечения координации как внутри НАНА, так и между Академией и прочими исполняющими организациями была создана рабочая группа.