Fevralın 20-də AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda 21 fevral - Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Dilçilik İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylu fevralın 21-nin Beynəlxalq Ana Dili Günü kimi qeyd edilməsinin tarixindən danışıb, dilimizin zənginləşdirilməsi və inkişaf etdirilməsində ümummilli lider Heydər Əliyevin xidmətlərini xüsusi vurğulayıb. Bildirib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin 2001-ci il 18 iyun tarixli “Dövlət dilinin tətbiqi işinin təkmilləşdirilməsi haqqında” Fərmanı Azərbaycan dilinin sərbəst inkişafı və geniş tətbiqi üçün zəmin yaratmışdır.
Diqqətə çatdırlıb ki, Beynəlxalq Ana Dili Günü 1999-cu ildə UNESCO-nun baş konfransında elan olunub və 2000-ci ilin fevralından etibarən hər il mədəni müxtəlifliyi, o cümlədən çoxdilliliyi təbliğ etmək üçün keçirilir. Beynəlxalq Ana Dili Günü hər kəsə öz doğma dili ilə qürur duymağı, onu qorumaq, inkişaf etdirmək hüququ olduğunu bir daha xatırladır.
Bu günün tarixi-mənəvi dəyərindən bəhs edən M.Nağısoylu qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan dilində latın qrafikası ilə kütləvi nəşrlərin həyata keçirilməsi haqqında” və “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı haqqında” müvafiq Sərəncamları dilimizin inkişafına böyük qayğının təzahürüdür.
Sonra çıxış edən filologiya üzrə elmlər doktoru Buludxan Xəlilov ana dilimizin tarixi təkamül xüsusiyyətləri və bugünkü inkişaf meyllərindən bəhs edib.
Tədbirdə çıxış edən professorlar Əzizxan Tanrıverdi, Sənubər Abdullayeva, Sayalı Sadıqova, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Baba Məhərrəmli və başqaları dilimizin saflığının daim qorunmasının və təbliğinin vacibliyini vurğulayıblar.
Daha sonra “Ana dili müstəqilliyimizin atributu kimi”, “Dil xalqın mənəvi varlığıdır”, ”Ana dilimizin saflığını qoruyaq” mövzularında məruzələr dinlənilib.

Opening the event, Director of the Institute of Linguistics, corresponding member of ANAS Mohsun Nagysoylu spoke about the history of celebrating February 21 as the International Mother Language Day, emphasized the merits of national leader Heydar Aliyev in the development and enrichment of our language.
He said that, the national leader Heydar Aliyev's decree dated June 18, 2001 "On improvement of the state language" has created the ground for the free development and widespread use of the Azerbaijani language.
It was brought to attention that the International Mother Language Day was proclaimed in 1999 by the General Conference of UNESCO, since February 2000, is held annually to promote cultural diversity, including multilingualism. International Mother Language Day reiterates that everyone has the right to preserve and develop their native language.
Speaking about the historical and spiritual significance of the day, M.Nagysoylu noted that, the relevant Order of President Ilham Aliyev "On implementation of mass publications in Azerbaijani language Latin script" and "State program on the use in accordance with the time requirements of the Azerbaijani language in the context of globalization and development linguistics in the country" is a manifestation of great concern for the development of our language.
The next speaker was Doctor of Philology Buludhan Khalilov, who spoke about the peculiarities of the historical evolution and current trends in the development of our native language.
Addressing the meeting, Professors Sanubar Abdullayev Sayaly Sadigov, PhD in philology Maharramli Baba and others stressed the importance of maintaining cleanliness and promote our native language.
Then were delivered reports on "Native language - as the attribute of our independence," "Language - the spiritual wealth of the people," "Let us preserve the purity of their mother tongue."