Fevralın 20-də AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda 21 fevral - Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Dilçilik İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylu fevralın 21-nin Beynəlxalq Ana Dili Günü kimi qeyd edilməsinin tarixindən danışıb, dilimizin zənginləşdirilməsi və inkişaf etdirilməsində ümummilli lider Heydər Əliyevin xidmətlərini xüsusi vurğulayıb. Bildirib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin 2001-ci il 18 iyun tarixli “Dövlət dilinin tətbiqi işinin təkmilləşdirilməsi haqqında” Fərmanı Azərbaycan dilinin sərbəst inkişafı və geniş tətbiqi üçün zəmin yaratmışdır.
Diqqətə çatdırlıb ki, Beynəlxalq Ana Dili Günü 1999-cu ildə UNESCO-nun baş konfransında elan olunub və 2000-ci ilin fevralından etibarən hər il mədəni müxtəlifliyi, o cümlədən çoxdilliliyi təbliğ etmək üçün keçirilir. Beynəlxalq Ana Dili Günü hər kəsə öz doğma dili ilə qürur duymağı, onu qorumaq, inkişaf etdirmək hüququ olduğunu bir daha xatırladır.
Bu günün tarixi-mənəvi dəyərindən bəhs edən M.Nağısoylu qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan dilində latın qrafikası ilə kütləvi nəşrlərin həyata keçirilməsi haqqında” və “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı haqqında” müvafiq Sərəncamları dilimizin inkişafına böyük qayğının təzahürüdür.
Sonra çıxış edən filologiya üzrə elmlər doktoru Buludxan Xəlilov ana dilimizin tarixi təkamül xüsusiyyətləri və bugünkü inkişaf meyllərindən bəhs edib.
Tədbirdə çıxış edən professorlar Əzizxan Tanrıverdi, Sənubər Abdullayeva, Sayalı Sadıqova, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Baba Məhərrəmli və başqaları dilimizin saflığının daim qorunmasının və təbliğinin vacibliyini vurğulayıblar.
Daha sonra “Ana dili müstəqilliyimizin atributu kimi”, “Dil xalqın mənəvi varlığıdır”, ”Ana dilimizin saflığını qoruyaq” mövzularında məruzələr dinlənilib.

20 февраля в Институте языкознания имени Насими НАНА состоялось мероприятие, посвященное 21 февралю - Международному дню родного языка.
Открывая мероприятие вступительным словом, директор Института языкознания, член-корреспондент НАНА Мохсун Нагысойлу рассказал об истории празднования 21 февраля как Международного дня родного языка, особо подчеркнул заслуги общенационального лидера Гейдара Алиева в развитии и обогащении нашего языка. Сказал, что Указ общенационального лидера Гейдара Алиева от 18 июня 2001 года «Об усовершенствовании применения государственного языка» создал почву для свободного развития и широкого применения азербайджанского языка.
Было доведено до внимания, что Международный день родного языка был объявлен в 1999 году на генеральной конференции ЮНЕСКО, начиная с февраля 2000 года, проводится ежегодно для пропаганды культурного разнообразия, в том числе многоязычия. Международный день родного языка еще раз напоминает, что каждый имеет право оберегать и развивать свой родной язык.
Говоря об исторической и духовной значимости этого дня, М.Нагысойлу отметил, что соответствующие Распоряжения Президента Ильхама Алиева «Об осуществлении массовых изданий на азербайджанском языке латинской графикой» и «Государственная программа по использованию в соответствии с требованиями времени азербайджанского языка в условиях глобализации и по развитию языкознания в стране» является проявлением большой заботы о развитии нашего языка.
Затем выступил доктор филологических наук Булудхан Халилов, который рассказал об особенностях исторической эволюции и нынешней тенденции развития нашего родного языка.
Выступившие на мероприятии профессоры Санубар Абдуллаевая, Саялы Садыгова, доктор философии по филологии Баба Магеррамли и другие подчеркнули важность сохранения чистоты и пропаганды нашего родного языка.
Затем были заслушаны доклады на темы «Родной язык - как атрибут нашей независимости», «Язык - духовное богатство народа», «Давайте сохраним чистоту родного языка».