Şah İsmayıl Xətainin xətt nümunələri aşkarlanıb
AMEA-nın M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya elmləri doktoru Paşa Kərimov Almaniyada yaşayan soydaşımız Məhəmmədəli Hüseyninin köməyi ilə Şah İsmayıl Xətainin xətt nümunələrinin rəngli surətlərini əldə edib. Burada Şah İsmayıl Həzrət Əlinin kəlamlarını gözəl xətlə qızılı və mavi mürəkkəblə köçürüb.
Qeyd edək ki, müxtəlif rəngli vərəqlərə köçürülmüş və cildlənmiş əsərin əvvəllər yalnız bir səhifəsinin surəti ölkəmizdə idi. İndi isə Münxenin Baviyera Dövlət Kitabxanasında saxlanan əsərin 27 vərəqinin hamısının surəti Azərbaycana gətirilib. Nümunələrin üzərindəki qeyddən görünür ki, mətn Şah İsmayıl Xətai tərəfindən 1514-cü ildə köçürülüb.
Xətt nümunələrinin altında ərəbcə mətnin fars dilinə tərcüməsi naməlum xəttat tərəfindən köçürülüb. Bu xətt nümunəsinin Çaldıran döyüşündən əvvəl yazıldığı ehtimal olunur. Osmanlı imperatoru birinci Sultan Səlim Təbrizi işğal etdiyi zaman bu əlyazmanı da ələ keçirərək İstanbula aparıb. Əsər sonradan Avropaya aparılıb.
Xatırladaq ki, Şah İsmayıl Xətainin gözəl xətt nümunəsinin “Kəlimati-Mürtəzəviyyə” adı altında Münxenin Baviyera Dövlət Kitabxanasında saxlandığı barədə ilk məlumatı türkiyəli alim İsmayıl Hikmət Ertaylan İstanbulda 1965-ci ildə çap etdirdiyi “Divani-türkiyi-Zəfər” kitabında verib.

Deputy Director of Science at the Institute of Manuscripts named after M.Fuzuli, Dr. Philology Pasha Karimov acquired colored copies of calligraphy patterns of Shah Ismayil Khatai with the help of Muhammad Huseyni, our fellow living in Germany, which consists of sayings of Hazrat Ali, transcribed by Shah Ismayil with blue and gold ink.
Note that earlier in our country was available only one copy of the page rewritten on colorful sheets and bound labor. Next to Azerbaijan were taken up all 27 pages of work stored in the Bavarian State Library in Munich. According to the note indicated on the work, it is assumed that text was rewritten by Shah Ismail Khatai in 1514.
Under samples of calligraphy, an anonymous author posted translations of Arabic text in Persian. Their writing dates back to the period before the battle of Chaldiran. After the occupation of Tabriz by the Ottoman Emperor Sultan Selim manuscript also was captured and taken away by him in Istanbul. Later, the work was brought to Europe.
Recall that the first information about the storage of the sample calligraphy Shah Ismayil Khatai, entitled "Kalimati-Murtazaviyya" at the Bavarian State Library in Munich has been presented in the book of the Turkish scholar Ismail Hikmat Ertalaya "Divani-turkiyi-Zafar", published in 1965 in Istanbul.