Şah İsmayıl Xətainin xətt nümunələri aşkarlanıb
AMEA-nın M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya elmləri doktoru Paşa Kərimov Almaniyada yaşayan soydaşımız Məhəmmədəli Hüseyninin köməyi ilə Şah İsmayıl Xətainin xətt nümunələrinin rəngli surətlərini əldə edib. Burada Şah İsmayıl Həzrət Əlinin kəlamlarını gözəl xətlə qızılı və mavi mürəkkəblə köçürüb.
Qeyd edək ki, müxtəlif rəngli vərəqlərə köçürülmüş və cildlənmiş əsərin əvvəllər yalnız bir səhifəsinin surəti ölkəmizdə idi. İndi isə Münxenin Baviyera Dövlət Kitabxanasında saxlanan əsərin 27 vərəqinin hamısının surəti Azərbaycana gətirilib. Nümunələrin üzərindəki qeyddən görünür ki, mətn Şah İsmayıl Xətai tərəfindən 1514-cü ildə köçürülüb.
Xətt nümunələrinin altında ərəbcə mətnin fars dilinə tərcüməsi naməlum xəttat tərəfindən köçürülüb. Bu xətt nümunəsinin Çaldıran döyüşündən əvvəl yazıldığı ehtimal olunur. Osmanlı imperatoru birinci Sultan Səlim Təbrizi işğal etdiyi zaman bu əlyazmanı da ələ keçirərək İstanbula aparıb. Əsər sonradan Avropaya aparılıb.
Xatırladaq ki, Şah İsmayıl Xətainin gözəl xətt nümunəsinin “Kəlimati-Mürtəzəviyyə” adı altında Münxenin Baviyera Dövlət Kitabxanasında saxlandığı barədə ilk məlumatı türkiyəli alim İsmayıl Hikmət Ertaylan İstanbulda 1965-ci ildə çap etdirdiyi “Divani-türkiyi-Zəfər” kitabında verib.

Обнаружены образцы каллиграфии Шаха Исмаила Хатаи
Заместитель директора по научной работе Института рукописей имени М.Физули НАНА, доктор филологических наук Паша Керимов, с помощью проживающего в Германии нашего соотечественника Мухаммедали Гусейни, получил цветные копии образцов почерка Шаха Исмаила Хатаи, состоящих из высказываний Хазрата Али, переписанных Шахом Исмаилом каллиграфическим почерком голубыми и золотистыми чернилами.
Отметим, что ранее в нашей стране имелось в наличии только одна копия страницы переписанного на разноцветные листы и переплетенного труда. Далее в Азербайджан были доставлены копии всех 27 страниц труда, хранящегося в Баварской государственной библиотеке в Мюнхене. Согласно указанному на труде примечанию, предполагается, что текст был переписан Шахом Исмаилом Хатаи в 1514 году.
Под образцами каллиграфии неизвестным автором размещены переводы арабского текста на персидском языке. Их написание восходят к периоду до Чалдыранской битвы. После оккупации Тебриза османским императором Султаном Селимом рукопись также была захвачена и увезена им в Стамбул. Позже труд был доставлен в Европу.
Напомним, что впервые информация о хранении образца каллиграфии Шаха Исмаила Хатаи под названием «Калимати-Муртазавийя» в Баварской государственной библиотеке Мюнхена была представлена в книге турецкого ученого Исмаила Хикмата Эрталая «Дивани-тюркийи-Зафар», изданного в 1965 году в Стамбуле.