AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində bu qurumun və Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 25-ci ildönümünə həsr olunmuş “26-cı ümid” adlı anım tədbiri keçirilib.
Muzeyin Xarici əlaqələr və elmi kütləvi iş şöbəsinin müdiri Emin Dadaşov çıxış edərək bildirib ki, Xocalı faciəsi tariximizin ən qanlı səhifələrindən biridir. Bu dəhşətli hadisənin ağır nəticələrindən danışan E.Dadaşov diqqətə çatdırıb ki, Xocalıda dinc əhali xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilib, əsir götürülənlər isə dəhşətli işgəncələrə, zülm və təhqirlərə məruz qalıblar.
Sonra çıxış edən Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sənətşünaslıq bölməsinin sədri, Əməkdar incəsənət xadimi Ziyadxan Əliyev vurğulayıb ki, Xocalının ermənilər tərəfindən əsas hədəf kimi seçilməsi onların düşünülmüş siyasətinin tərkib hissəsidir.
Daha sonra Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrının aktyorları tərəfindən səhnələşdirilmiş “26-cı ümid” kompozisiyasının nümayişi olub.
Tədbirdə Azərbaycan Rəssamlar və Teatr Xadimləri İttifaqının üzvü, rəssam Elşən Sərxanoğlunun "26-cı ümid"adlı triptix formalı rəsm əsərinin təqdimatı da baş tutub.

National Museum of History of Azerbaijan held a commemorative event "26-hope"
ANAS National Museum of Azerbaijan History and the Union of Artists of Azerbaijan held commemoration dedicated to the 25th anniversary of the Khojali Genocide "26- hope".
Head of the Department of External Relations and Research and the mass of the museum Emil Dadashov said in his speech that this tragedy is one of the bloodiest pages of our history.
Chairman of the Department of Art History and Union of Artists of Azerbaijan, Honored Art Worker Hadimi Ziyadhan Aliyev stressed that, the election of Khojali by Armenians as the main target is an integral part of their sound policies.
Then, was demonstrated composition "26-hope" by actors of the Azerbaijan State Theatre of Young Spectator.
Also at the event was the presentation of the picture triptych of the member of Union of Artists and theatrical figures of Azerbaijan, artist Elshan Sarhanogly titeled "26 th hope".