İsveçrədə səfərdə olan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti fevralın 27-də Avropa Nüvə Tədqiqatları Mərkəzində (CERN) olub.
Nümayəndə heyətinin tərkibinə AMEA–nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., Fizika İnstitutunun direktoru, AMEA–nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov və Fizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini Anar Rüstəmov daxildirlər.
Səfər çərçivəsində akademik Akif Əlizadə CERN rəhbərliyi ilə görüşüb. Görüşdə iki qurum arasında nüvə fizikası və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində müzakirələr aparılıb. Həmçinin Avropa Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinin yaranma tarixi və fəaliyyətindən bəhs edən film nümayiş etdirilib.
AMEA-nın nümayəndə heyəti CERN-in Böyük Adron Kollayderində fəaliyyət göstərən və yerin səthindən təxminən 100 və 80 metr dərinlikdə yerləşən CMS (Compact Muon Selenoid) və ALİCE (A Large Ion Collider Experiment) detektorlarına da səfər ediblər. Azərbaycanlı alimlərə CMS və ALİCE qurğusu, burada yerinə yetirilən tədqiqatlar barədə ətraflı məlumat verilib.
Sonda AMEA-nın prezidenti CERN-in fəxri qonaqlar kitabına ürək sözlərini yazıb.
Məlumat üçün qeyd edək ki, dünyanın ən böyük yüksək enerji fizikası laboratoriyası olan CERN 1954-cü il sentyabrın 29-da 12 Avropa ölkəsinin iştirakı ilə yaradılıb və Cenevrə yaxınlığında İsveçrə ilə Fransa sərhədində yerləşir. Hazırda quruma üzv ölkələrin sayı 22-dir. Bəzi ölkələr və beynəlxalq təşkilatlar isə burada assosiativ üzv və müşahidəçi statusuna malikdir. CERN-də 2500-dən çox daimi işçi çalışır, eyni zamanda 70 ölkənin 600 universitet və institutundan 12000-ə yaxın fizik və mühəndis mərkəzin beynəlxalq təcrübələrində iştirak edir.

Азербайджанской делегацией проведены обсуждения в Европейском центре ядерных исследований
27 февраля находившаяся с визитом в Швейцарии делегация во главе с президентом НАНА, академиком Акифом Ализаде побывала в Европейском центре ядерных исследований (ЦЕРН).
В состав делегации вошли вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, и.о. академика-секретаря Отделения физико-математических и технических наук, директор Института физики, член-корреспондент НАНА Назим Мамедов и заместитель директора по научной работе Института физики Анар Рустамов.
В рамках визита состоялась встреча академика Акифа Ализаде с руководством ЦЕРН. На встрече были обсуждены вопросы касательно расширения сотрудничества между двумя структурами в области ядерной физики и других сферах. Также был продемонстрирован фильм об истории Европейской организации ядерных исследований.
Делегация НАНА, также посетила расположенные в глубине 80-100 м от поверхности земли и действующие на Большом адронном коллайдере детекторы CMS (Compact Muon Selenoid) и ALİCE (A Large Ion Collider Experiment).
Специалисты ЦЕРН подробно проинформировали об устройствах CMS и ALİCE и осуществляемых здесь исследованиях. Президент НАНА оставил запись в книге почетных гостей ЦЕРН.
Для справки отметим, что, ЦЕРН, являющаяся самой большой лабораторией высокой энергетической физики мира, был создан 29 сентября 1954 года с участием 12 стран Европы и находится на границе Швейцарии и Франции близ города Женева. В настоящее время число стран-членов структуры составляет 22. А некоторые страны и международные организации обладают статусом ассоциативного члена и наблюдателя. В состав ЦЕРН входят свыше 2500 работников, а около 12000 физиков и инженеров из 600 университетов и институтов 70 стран принимают участие в международных экспериментах центра.