Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda akademik İbrahim İbrahimovun 105 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib
Azərbaycanda funksiyalar nəzəriyyəsi məktəbinin yaradıcısı, Əməkdar elm xadimi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Mükafatı laureatı, akademik İbrahim İbrahimovun anadan olmasından 105 il ötür.
Bu münasibətlə AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda görkəmli alimin xatirəsi yad edilib. Anım tədbirində institutun direktoru, professor Misir Mərdanov akademik İ.İbrahimovun Azərbaycan riyaziyyat elminin inkişafındakı xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, İ.İbrahimov riyaziyyat sahəsində elmlər namizədi adını almış ilk azərbaycanlı alimdir. O, 170-dən çox elmi əsərin, bir sıra monoqrafiya və dərsliklərin müəllifi olub.
Qeyd olunub ki, akademik İ.İbrahimov 1939-cu ildə məşhur sovet riyaziyyatçısı A.Qelfondun elmi rəhbərliyi ilə namizədlik, 1946-cı ildə isə doktorluq dissertasiyasını müdafiə etmişdir. Alim analitik funksiya vasitəsilə düzələn bəzi sistemlərin tamlığını tədqiq edərək riyazi analiz sahəsində klassik nəticələrə nail olmuşdur. Onun 1955-ci ildə “Ədədlər nəzəriyyəsinin əsasları”, 1957-ci ildə “Sıralar nəzəriyyəsinin əsasları” və 1962-ci ildə “Riyazi analiz kursu” dərslikləri çap edilmişdir. Akademik 1950-1952-ci illərdə K.Rosse və İ.Privalov tərəfindən ali məktəblər üçün yazılmış “Diferensial hesabı” və “İnteqral hesabı” kitablarını Azərbaycan dilinə tərcümə etmişdir.
İ.İbrahimov Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, Azərbaycan Riyaziyyat Cəmiyyətinin prezidenti olmuşdur.
Tədbirdə digər çıxış edənlər görkəmli alimin Azərbaycan riyaziyyat elminə verdiyi töhfələrdən danışıblar, onun özündən sonra qoyub getdiyi zəngin irsin hələ uzun illər boyu tədqiq ediləcəyini bildiriblər.

The founder of Azerbaijani schools function theory, Honored Worker of Science, laureate of the State Prize of the Republic of Azerbaijan, Academician Ibrahim Ibrahimov is 105th.
On this occasion, ANAS Institute of Mathematics and Mechanics was commemorated a prominent scientist. On the commemoration ceremony, Director of the Institute, Professor Misir Mardanov talked about the merits of Academician I.Ibrahimov in the development of mathematical science in Azerbaijan and he noted that, he was the first Azerbaijani scientist, received the title of science candidate in mathematics. The scientist was the author of over 170 scientific papers, several monographs and textbooks.
It was noted that, in 1939, under the supervision of the well-known Soviet mathematician Academician A.Gelfond, I.Ibrahimov defended his Ph.D and in 1946 - a doctoral thesis. The scientist has achieved classical results in the field of the mathematical analysis by a research of integrity of some systems constructed by means of analytical functions.
In 1955 publeshed his textbook "Fundamentals of the theory of numbers", 1957 - "Fundamentals of the theory of order", 1962 - "Course of mathematical analysis." In 1950-1952 Academician translated into Azerbaijani language books for higher education institutions "Differatsialny account" and "Integrated Account" written by C. Rossi and I.Privalov.
I.Ibrahimov was the Director of the Institute of Mathematics and Mechanics of the Academy of Azerbaijan Sciences, President of Azerbaijan Mathematical Society.
Speakers at the event spoke about his contribution to the Azerbaijani science of mathematics, and noted that, the rich heritage of the scientist for many years will be investigated.