Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda akademik İbrahim İbrahimovun 105 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib
Azərbaycanda funksiyalar nəzəriyyəsi məktəbinin yaradıcısı, Əməkdar elm xadimi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Mükafatı laureatı, akademik İbrahim İbrahimovun anadan olmasından 105 il ötür.
Bu münasibətlə AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda görkəmli alimin xatirəsi yad edilib. Anım tədbirində institutun direktoru, professor Misir Mərdanov akademik İ.İbrahimovun Azərbaycan riyaziyyat elminin inkişafındakı xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, İ.İbrahimov riyaziyyat sahəsində elmlər namizədi adını almış ilk azərbaycanlı alimdir. O, 170-dən çox elmi əsərin, bir sıra monoqrafiya və dərsliklərin müəllifi olub.
Qeyd olunub ki, akademik İ.İbrahimov 1939-cu ildə məşhur sovet riyaziyyatçısı A.Qelfondun elmi rəhbərliyi ilə namizədlik, 1946-cı ildə isə doktorluq dissertasiyasını müdafiə etmişdir. Alim analitik funksiya vasitəsilə düzələn bəzi sistemlərin tamlığını tədqiq edərək riyazi analiz sahəsində klassik nəticələrə nail olmuşdur. Onun 1955-ci ildə “Ədədlər nəzəriyyəsinin əsasları”, 1957-ci ildə “Sıralar nəzəriyyəsinin əsasları” və 1962-ci ildə “Riyazi analiz kursu” dərslikləri çap edilmişdir. Akademik 1950-1952-ci illərdə K.Rosse və İ.Privalov tərəfindən ali məktəblər üçün yazılmış “Diferensial hesabı” və “İnteqral hesabı” kitablarını Azərbaycan dilinə tərcümə etmişdir.
İ.İbrahimov Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, Azərbaycan Riyaziyyat Cəmiyyətinin prezidenti olmuşdur.
Tədbirdə digər çıxış edənlər görkəmli alimin Azərbaycan riyaziyyat elminə verdiyi töhfələrdən danışıblar, onun özündən sonra qoyub getdiyi zəngin irsin hələ uzun illər boyu tədqiq ediləcəyini bildiriblər.

В Институте математики и механики состоялось мероприятие, посвященное 105-летию академика Ибрагима Ибрагимова
Исполняется 105 лет со дня рождения основателя азербайджанской школы теории функций, Заслуженного деятеля науки, лауреата Государственной Премии Азербайджанской Республики, академика Ибрагима Ибрагимова.
По этому случаю в Институте математики и механики НАНА была почтена память видного ученого. На церемонии поминовения, директор института, профессор Мисир Марданов рассказал о заслугах академика И.Ибрагимова в развитии математической науки в Азербайджане и отметил, что он первый азербайджанский ученый, получивший звание кандидата наук по математике. Ученый являлся автором свыше 170 научных трудов, ряда монографий и учебников.
Было отмечено, что в 1939 году под научным руководством известного советского математика А.Гелфонда академик И.Ибрагимов защитил кандидатскую диссертацию, а в 1946 году - докторскую диссертацию. Ученый достигнул классических результатов в области математического анализа путем исследования целостности некоторых систем, построенных посредством аналитических функций. В 1955 году увидел свет его учебник «Основы теории чисел», 1957 году – «Основы теории порядков», 1962 году – «Курс математического анализа». В 1950-1952 гг. академик перевел на азербайджанский язык книги для высших учебных заведений «Дифферациальный счет» и «Интегральный счет», написанные К.Россе и И.Приваловым.
И.Ибрагимов был директором Института математики и механики Академии наук Азербайджана, президентом Азербайджанского математического общества.
Выступившие на мероприятии рассказали о его вкладах в азербайджанскую математическую науку и отметили, что богатое наследие ученого еще долгие годы будет исследовано.