AzScienceNet şəbəkəsi elm və təhsilin inteqrasiyası prosesində mühüm vasitədir
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin müşaviri Fərhad Əmirbəyovla görüş keçirilib.
Məqsəd institutun fəaliyyəti ilə yaxından tanışlıq və iki qurum arasında əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi olub.
Görüşdə AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, ümumi işlər üzrə direktor müavini Şakir Mehdiyev, institutun elmi-katibi Mədinə Səidova, təhsil şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Yusifov, beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Musayev, Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin rəhbəri Rəsmiyyə Mahmudova və AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin (EKŞ) əməkdaşları iştirak ediblər.
Öncə çıxış edən akademik R.Əliquliyev son illər AMEA-da həyata keçirilən islahatların mühüm istiqamətlərindən birini elm və təhsilin inteqrasiyasının təşkil etdiyini bildirib. Alim AMEA-da magistratura təhsilinin yaradılmasının bu sahədə əldə olunan ən mühüm nailiyyətlərdən olduğunu söyləyib, SABAH qruplarında təhsil alan tələbələrin akademiyanın elmi müəssisələrində təcrübə keçdiklərini qeyd edib.
"Azərbaycan elm və təhsili qarşısında duran əsas məsələlərdən biri elmi tədqiqatların keyfiyyətinin yüksəldilməsi, yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanmasının təmin olunmasıdır”, – deyə bildirən R.Əliquliyev elmi biliklərin təhsilə transformasiyası barədə danışıb. Bildirib ki, müasir dövrdə elm və təhsilin əsas vəzifələrindən biri informasiya cəmiyyətinin qurucularını yetişdirməkdən ibarətdir, bunun üçün isə insan fəaliyyətinin bütün sahələrində onlayn mühitlər üzrə kadr potensialı formalaşdırılmalıdır.
Alim ölkəmizdə elm və təhsil sahəsinə cavabdeh olan iki qurum – Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Təhsil Nazirliyinin elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində birgə fəaliyyət göstərdiklərini və gələcəkdə də əməkdaşlıq əlaqələrinin davam etdirilməsinin nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb.
Elm və təhsilin inteqrasiyası prosesində AzScienceNet-in mühüm vasitələrdən olduğunu bildirən akademik R.Əliquliyev AMEA və Təhsil Nazirliyi arasında bu istiqamətdə işgüzar əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu qeyd edib. Alimin sözlərinə görə, AMEA-nın elmi-tədqiqat müəssisələri ilə yanaşı, ölkənin təhsil müəssisələri də AzScienceNet və Data Mərkəzin xidmətlərindən yararlana bilərlər.
AMEA-nın akademik-katibi AzScienceNet-in dünyanın nüfuzlu beynəlxalq təşkilatları ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələri quraraq akademiyanın institut və təşkilatları əməkdaşlarının dünyanın elm və təhsil şəbəkələrinin təqdim etdiyi imkanlardan yararlanmasına şərait yaratdığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, AzScienceNet 2015-ci ildə Təhsil Nazirliyi və Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin dəstəyi ilə Azərbaycan elm və təhsil mühitini Avropanın elm, təhsil fəzasına inteqrasiya etdirərək ölkəmizdə dünya standartlarına uyğun texnologiya və xidmətlərin istifadə edilməsinə, tədqiqatçılarımızın bu mühitdə daha səmərəli fəaliyyət göstərməsinə şərait yaratmağa imkan verən Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasına (GEANT) milli operator statusunda üzvlüyünə qəbul olunub.
R.Əliquliyev AzScienceNet şəbəkəsinin Şərqi Avropa və Cənubi Qafqazda regional elm və təhsil şəbəkəsinin yaradılması üçün GEANT şəbəkəsi tərəfindən həyata keçirilən “EaPConnect” layihəsində iştirakının yerli alim, tələbə və tədqiqatçıların qlobal tədqiqat və təhsil əməkdaşlığında iştirakının asanlaşdırılmasına şərait yaratdığını diqqətə çatdırıb.
Sonra institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov “AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin infrastrukturu və xidmətləri” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Alim şəbəkənin göstərdiyi xidmətlər, beynəlxalq əlaqələri və s. barədə ətraflı məlumat verərək AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına yüksək səviyyəli çoxsaylı İnternet xidmətləri göstərən AzScienceNet şəbəkəsinin fəaliyyətinin mühüm dövlət sənədlərinə əsaslandığını bildirib.
Şəbəkənin idarəetmə strukturunu təqdim edən R.Ələkbərov bildirib ki, DATA mərkəz, İnternet xidmətləri mərkəzləri, Şəbəkə təhlükəsizliyi və AzScienceCERT kimi şəbəkə əməliyyat mərkəzlərindən ibarət olan AzScienceNet vasitəsilə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşlarına Cloud Computing, Cloud Storage, Virtual laboratoriya, Hostinq, Eduroam, İP Telefoniya, paylanmış çoxterminallı məlumat xidməti, e-kitabxana, distant tədris və s. xidmətlər göstərilir.
Alim AzScienceNet EKŞ-nın İnternetə çıxış sürətinin illər üzrə inkişaf dinamikasını təqdim etdi, şəbəkənin İnternetə qoşulma surətinin 1,41 Gbit/s, hesablama gücünün 17 Tflops, xarici yaddaş həcminin isə 400 Tbayt-a bərabər olduğunu diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın 41 institut və təşkilatının fiber-optik xəttlə AzScienceNet-ə qoşulduğunu söyləyən R.Ələkbərov AMEA-nın institut və təşkilatları ilə yanaşı, ölkənin ali təhsil müəssisələri, digər elmi qurumlar və fərdi istifadəçilərin də şəbəkənin təqdim etdiyi Cloud Computing xidmətindən yararlanmaq imkanına malik olduğunu qeyd edib.
Direktor müavini, həmçinin AzScienceNet şəbəkəsinin paylanmış çoxterminallı məlumat sistemi, şəbəkənin videokonfrans və VoIP xidmətləri haqqında ətraflı məlumat verdi, şəbəkə üzərindən ElmTV-nin yayımı və AzScienceNet şəbəkəsi üzrə “Qaynar xətt” xidmətinin təşkili işlərinin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra F.Əmirbəyov AzScienceNet-in Data Mərkəzi, Tədris-İnnovasiya Mərkəzi, Elektron Kitabxana Mərkəzi, Multimedia Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən “İnformasiya texnologiyaları” nəşriyyatında təklif olunan xidmətlər və məhsullar, o cümlədən İnternet-kafe ilə tanış olub. Ona institutun foyesində quraşdırılmış interaktiv ekran, “İnfoTV” internet televiziyası haqqında məlumat verilib.
Daha sonra Distant Tədris Mərkəzində olan qonağa bu mərkəzin fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verilib. R.Əliquliyev burada Gəncə Bölməsi ilə yaradılan canlı bağlantı zamanı çıxış edərək mərkəzin bir sıra regional elm və təhsil müəssisələrinə AzScienceNet şəbəkəsi vasitəsilə videokonfrans və distant xidmətlər göstərdiyini nəzərə çatdırıb. Mərkəzin regional bölgələrlə yanaşı, dünyanın aparıcı elmi-tədqiqat müəssisələri arasında elm və təhsil körpüsü olduğunu, doktorant və dissertantların məsafədən təhsil alması, onlayn seminar və konfransların keçirilməsi, Bakıya gələn mötəbər qonaqların bir araya toplanması, alimlər arasında ölkədaxili, həmçinin beynəlxalq əməkdaşlıq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsi üçün geniş imkanlar yaratdığını söyləyib. R.Əliquliyev Distant Tədris Mərkəzinin ölkədə vahid elm və təhsil mühitinin formalaşdırılmasına öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Təhsil nazirinin müşaviri F.Əmirbəyov institutda yaradılmış innovativ şəraiti, əldə olunmuş elmi nailiyyətləri yüksək qiymətləndirərək əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafının hər iki qurumun fəaliyyətinin daha səmərəli təşkilində mühüm rol oynayacağına əminliyini ifadə edib.
Sonda AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və AR Təhsil Nazirliyi arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı, elm və təhsilin inteqrasiyası nəticəsində əldə olunan nailiyyətlərin, elmi innovasiyaların təhsil mühitinə transferi məsələləri ətrafında müzakirələr aparılıb. Qeyd olunub ki, ölkənin təhsil müəssisələrinə internet xidmətləri göstərən AzEduNet təhsil şəbəkəsi ilə AMEA-nın AzScienceNet şəbəkəsi arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması hər iki qurum üçün geniş imkanlar yaradacaq.

Institute of Information Technology has held a meeting with Deputy of AR Ministry of Education Farhad Amirbayov.
The meeting aimed to get familiar with the institute’s activity and discuss collaborative perspectives.
Meeting was attended by Academician-Secretary of ANAS and director of the Institute of Information Technology, academic Rasim Alguliyev, Deputy Director for Technology, PhD, Associate professor Rashid Alakbarov, Deputy Director of the institute for General Affairs Shakir Mehdiyev, scientific secretary Madina Saidova, head of the Education Department, PhD, Associate Professor Farhad Yusifov, head of the Department of International Relations, PhD Vugar Musayev, head of the Center for Educational Innovation Rasmiyya Mahmudova and associates of AzScienceNet-computer network.
In advance, Academic Rasim Alguliyev acted and stated that, one of the vital directions of latest reforms in ANAS is organizing integration of science and education. Establishing master studies in ANAS is one of the vital achievements in this field, also students studying in SABAH groups are probated in scientific institutions of ANAS, he said.
Academician-Secretary of ANAS noted that one of the main challenges for integration of science and education is to improve the quality of scientific research, ensure the development of high-skilled personnel.
Scientist drew attention to the future collaboration of two responsible organizations in the country on science – Azerbaijan National Academy of Sciences and Ministry of Education.
AzScienceNet is an important means of science and education integration. According to scientist, ANAS and Ministry of Education has set up business cooperation in this field. Besides research institutes of ANAS, educational ventures of the country also can benefit services of AzScienceNet and Data Center.
In 2015, by support of the Ministry of Education and Ministry of Communication and High Technologies AzScienceNet has accepted as a national operator to the membership of GEANT (European Science and Education Networks Association), which enables opportunity to integrate Azerbaijan science and education to the European science and education scope.
R.Alguliyev also noted that, participation of AzScienceNet to the “EapConnect” project implemented by GEANT network for creating science and education network in the Eastern Europe and Southern Caucasus makes chance to facilitate global study and educational collaboration of domestic scientist, student and researchers.
Then, the institute's Deputy Director for Technology, PhD, Associate Professor Rashid Alakbarov made a presentation on "AzScienceNet-computer network infrastructure and services", providing information about services, international relations etc.
According to him, composed of Internet services centers, network security and AzScienceCERT network operating centers – AzScienceNet provides Cloud Computing, Cloud Storage, Virtual lab, hosting, Eduroam, IP Telephony services to the employees of scientific institutions and organizations of ANAS, e-libraries, distance education and etc.
Deputy Director brought to mind organizing works of “Hot line” service on ElmTV broadcasting and AzScienceNet.
Scientist presented dynamics of development of AzScienceNet speed’s Internet access over the years, access speed is - 1.41 Gbit / s, computing power - 17 Tflops, external memory capacity is equal to 400 Tbyte.
Noting that 41 institutions and organizations connected to AzScienceNet through the fiber-optic line, R.Alakbarov said that along with the institutions and organizations of ANAS, Cloud Computing service network is also available for individual users of universities and other scientific institutions of the country.
The Deputy Director also informed about the distributed multi-terminal information service network AzScienceNet, video conferencing and VoIP services, as well as the organizational work of the "Hot Line" for broadcast and ElmTV AzScienceNet network.
Next Amirbeyov acquainted with the services and products, as well as Intertet cafe offered publishing "Information technology" operating at DATA-center, Training and Innovation Center, the Center for e-libraries Multimedia Center. He was informed about the institution and the Internet television set in the lobby of "InfoTV".
Then the guests was provided with detailed information about the activity of Distance Learning Center. During a live broadcast to the Ganja branch, R.Alguliyev reported that a number of regional research and educational institutions presented videoconferencing services and remote services.
It was noted that, as a bridge between the leading research institutions of both our country and the world, the Center creates ample conditions for distance education doctoral students and candidates, conduct online seminars and conferences, associations of scientists coming to Baku, to strengthen international cooperation between scientists. R.Alguliyev expressed confidence that the Distance Learning Center will contribute to the formation of the country's unified scientific and educational environment.
Praising by the Institute of innovative conditions and achieved scientific results, Advisor to the Minister of Education Amirbeyov expressed confidence that the development of cooperation ties play an important role in a more efficient organization of both structures.
Finally, between the Institute of Information Technology of ANAS and the Ministry of Education of Azerbaijan, the sides exchanged views on development of cooperation relations, the progress made in the integration of science and education, the transfer of scientific innovation in education. It was noted that the establishment of relations of cooperation between the educational network AzEduNet, provider of Internet-service research centers, and NCC AzScienceNet ANAS will create great opportunities for both organizations.