Şamaxıda II “Fizika və lirika” konfransı keçirilib
AMEA Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu və Alimlər Evinin təşkilatçılığı ilə “Novruz təqvimi: lirikada və astrofizikada” mövzusunda İkinci “Fizika və lirika” konfransı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli xalqımızın milli bayramı olan Novruzun etimologiyası, onun Azərbaycan ədəbiyyatında yeri və elmi paralelləri barədə əhatəli məruzə ilə çıxış edib. Novruz bayramının dünyanın bir sıra ölkələrində eyni məzmunlu adlarla qeyd olunduğunu söyləyən akademik İsa Həbibbəyli bu bayramın 2009-cu ildə YUNESKO tərəfindən Bəşəriyyətin Qeyri-maddi mədəni irs üzrə Reprezentativ siyahısına daxil edilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib. Fevralın sonu, martın əvvəllərində çərşənbələrlə qeyd olunmağa başlayan Novruz bayramının martın 21-də gecə ilə gündüzün bərabərləşdiyi gündə təntənə ilə keçirilməsinin minillərlə davam etdiyini, xalqın yaddaşında bir sıra özünəməxsus adət-ənənə və mərasimlərlə birgə bugünümüzədək gəlib çıxdığını vurğulayıb. Akademik İsa Həbibbəyli ayrı-ayrı ədəbi nümunələrdən misallar gətirərək bu bayramın, onun atributlarının, elliklə qeyd edilən bahar mərasimlərinin şifahi və yazılı ədəbiyyatda da geniş şəkildə əks olunduğunu bildirib. Novruzun Hələ Nuh peygəmbərin zamanından – torpağın oyanışından başladığını diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli bununla bağlı hələ də xalqımızın yaddaşında yaşayan əfsanə və rəvayətlərin elmi səciyyəsindən söz açıb, türkdilli ölkələrdə keçirilən bayram şənliklərinin oxşar və paralelliklərindən ətraflı bəhs edib.
Sonra Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov çıxış edərək konfransın işində ədəbiyyatşünaslarla yanaşı, texniki və təbiət elmlərinin nümayəndələrinin birgə iştirakının səmərəli və əhəmiyyətli olduğunu bildirib.
Tədbirdə Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli “Novruz təqvimi və klassik ədəbiyyat”, Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov “Novruz bayramı və astrofizika elmi”, Folklor İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov “Folklorda səma cisimləri və elmi yozumlar”, Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Tahirə Məmməd “Novruzla bağlı təbiət dəyişmələrinin poeziyada inikası” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər. AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, texnika elmləri doktoru, professor Əminağa Sadıqov, Alimlər Evinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva, Fizika İnstitutunun əməkdaşı, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Nazilə SoltanovaBotanika İnstitutunun əməkdaşı, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, yazıçı Sadıq Qarayev çıxış edərək mövzu ilə bağlı fikir və mülahizələrini bölüşüblər.
Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Leyli Əliyeva rus şairlərindən tərcümə etdiyi “Lirika və fizika”  şeirlərini, həmçinin mövzu ilə bağlı özünün qələmə aldığı şeiri oxuyub. Fəlsəfə İnstitutunun elmi işçisi Rauf Məmmədov Novruzla səsləşən düşündürücü şeirlərini söyləyib.
Çıxışlardan sonra Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli rəhbərlik etdiyi institut əməkdaşları arasında “Fizika və lirika” mövzusunda ən yaxşı tərcümə müsabiqəsinin qalibi olmuş Leyli Əliyevaya xatirə hədiyyəsi və xüsusi mükafat təqdim edib.
Tədbirdə Folklor İnstitutunun “İrs” ansamblının və Şamaxı xalq yaradıcılığı ifaçılarının çıxışları da rəğbətlə qarşılanıb.
Konfrans iki gün davam edib.
Qeyd edək ki, AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən Birinci “Fizika və lirika” beynəlxalq konfransı 2016-cı ildə keçirilib. Eyni mövzu çərçivəsində növbəti – üçüncü “Fizika və lirika” beynəlxalq konfransının 2018-ci ildə  keçirilməsi ilə bağlı müvafiq tədbirlər görülür.

В Шамахинской астрофизической обсерватории имени Насреддина Туси НАНА при совместной организационной поддержке Института литературы имени Низами и Дома ученых состоялась II конференция «Физика и лирика» на тему «Новрузский календарь: в лирике и астрофизике».
Открывая мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли выступил с докладом об этимологии Новруз байрамы, его месте в азербайджанской литературе и научных параллелях. Иса Габиббейли отметил значение включения ЮНЕСКО Новруза в Репрезентативный список наследия нематериальной культуры человечества в 2009 году. Традиции и обычаи Новруза, празднующегося 21 марта уже на протяжении тысячелетий, сохранились и сегодня. Приводя примеры из отдельных литературных образцов, академик Иса Габиббейли отметил, что этот праздник, его атрибуты, а также весенние церемонии нашли свое отражение в устном и письменном творчестве. Иса Габиббейли подробно рассказал о научной характеристике легенд и сказаний, а также общих особенностях Новруза, отмечающегося в разных странах.
Затем, выступив, и.о. академика-секретаря Отделения физико-математических и технических наук, член-корреспондент НАНА Назим Мамедов отметил, что совместное участие в работе конференции представителей технических и естественных наук наряду с литературоведами эффективно и важно. На мероприятии, академик-секретарь Отделения гуманитарных наук, академик Теймур Керимли выступил с докладом «Новрузский календаря и классическая литература», директор Шамахинской астрофизической обсерватории имени Насиреддина Туси, член-корреспондент НАНА Намиг Джалилов - «Праздник Новруз и астрофизическая наука», директор Института фольклора, член-корреспондент НАНА Мухтар Иманов – «Небесные тела и научные гипотезы в фольклоре», заведующий отделом Института литературы имени Низами, доктор филологических наук, профессор Тахира Мамед – «Поэтическая иника природных изменений связанных с Новрузом». Далее начальник Управления науки и образования Президиума НАНА, доктор технических наук, профессор Аминага Садыгов, директор Дома ученых, доктор философии по истории Нурида Гулиева, сотрудник Института ботаники, доктора философии по биологии, писатель Садыг Гараев, сотрудник Института физики, доктор философии по физике Назиля Солтанова поделились мнениями и суждениями по теме.
Научный сотрудник Института литературы имени Низами, доктор философии по филологии Лейли Алиева прочитала перевод стихотворений русских поэтов «Физика и лирика», а также свое стихотворение. Научный сотрудник Института философии Рауф Мамедов прочитал свои стихотворения созвучные с Новрузом.
После выступлений директор Института литературы имени Низами, академик Иса Габиббейли вручил победителю конкурса лучший перевод на тему «Физика и лирика» Лейли Алиевой памятный подарок и специальный приз.
На мероприятии также выступили исполнители ансамбля «Ирс» Института фольклора и Шамахинского народного творчества.
Конференция продолжалась два дня.
Отметим, что Первая международная конференция «Физика и лирика» была проведена Институтом литературы НАНА в 2016 году. Предпринимаются следующие меры по проведению Третьей конференции «Физика и лирика» в 2018 году.