Şamaxıda II “Fizika və lirika” konfransı keçirilib
AMEA Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu və Alimlər Evinin təşkilatçılığı ilə “Novruz təqvimi: lirikada və astrofizikada” mövzusunda İkinci “Fizika və lirika” konfransı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli xalqımızın milli bayramı olan Novruzun etimologiyası, onun Azərbaycan ədəbiyyatında yeri və elmi paralelləri barədə əhatəli məruzə ilə çıxış edib. Novruz bayramının dünyanın bir sıra ölkələrində eyni məzmunlu adlarla qeyd olunduğunu söyləyən akademik İsa Həbibbəyli bu bayramın 2009-cu ildə YUNESKO tərəfindən Bəşəriyyətin Qeyri-maddi mədəni irs üzrə Reprezentativ siyahısına daxil edilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib. Fevralın sonu, martın əvvəllərində çərşənbələrlə qeyd olunmağa başlayan Novruz bayramının martın 21-də gecə ilə gündüzün bərabərləşdiyi gündə təntənə ilə keçirilməsinin minillərlə davam etdiyini, xalqın yaddaşında bir sıra özünəməxsus adət-ənənə və mərasimlərlə birgə bugünümüzədək gəlib çıxdığını vurğulayıb. Akademik İsa Həbibbəyli ayrı-ayrı ədəbi nümunələrdən misallar gətirərək bu bayramın, onun atributlarının, elliklə qeyd edilən bahar mərasimlərinin şifahi və yazılı ədəbiyyatda da geniş şəkildə əks olunduğunu bildirib. Novruzun Hələ Nuh peygəmbərin zamanından – torpağın oyanışından başladığını diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli bununla bağlı hələ də xalqımızın yaddaşında yaşayan əfsanə və rəvayətlərin elmi səciyyəsindən söz açıb, türkdilli ölkələrdə keçirilən bayram şənliklərinin oxşar və paralelliklərindən ətraflı bəhs edib.
Sonra Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov çıxış edərək konfransın işində ədəbiyyatşünaslarla yanaşı, texniki və təbiət elmlərinin nümayəndələrinin birgə iştirakının səmərəli və əhəmiyyətli olduğunu bildirib.
Tədbirdə Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli “Novruz təqvimi və klassik ədəbiyyat”, Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov “Novruz bayramı və astrofizika elmi”, Folklor İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov “Folklorda səma cisimləri və elmi yozumlar”, Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Tahirə Məmməd “Novruzla bağlı təbiət dəyişmələrinin poeziyada inikası” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər. AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, texnika elmləri doktoru, professor Əminağa Sadıqov, Alimlər Evinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva, Fizika İnstitutunun əməkdaşı, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Nazilə SoltanovaBotanika İnstitutunun əməkdaşı, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, yazıçı Sadıq Qarayev çıxış edərək mövzu ilə bağlı fikir və mülahizələrini bölüşüblər.
Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Leyli Əliyeva rus şairlərindən tərcümə etdiyi “Lirika və fizika”  şeirlərini, həmçinin mövzu ilə bağlı özünün qələmə aldığı şeiri oxuyub. Fəlsəfə İnstitutunun elmi işçisi Rauf Məmmədov Novruzla səsləşən düşündürücü şeirlərini söyləyib.
Çıxışlardan sonra Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli rəhbərlik etdiyi institut əməkdaşları arasında “Fizika və lirika” mövzusunda ən yaxşı tərcümə müsabiqəsinin qalibi olmuş Leyli Əliyevaya xatirə hədiyyəsi və xüsusi mükafat təqdim edib.
Tədbirdə Folklor İnstitutunun “İrs” ansamblının və Şamaxı xalq yaradıcılığı ifaçılarının çıxışları da rəğbətlə qarşılanıb.
Konfrans iki gün davam edib.
Qeyd edək ki, AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən Birinci “Fizika və lirika” beynəlxalq konfransı 2016-cı ildə keçirilib. Eyni mövzu çərçivəsində növbəti – üçüncü “Fizika və lirika” beynəlxalq konfransının 2018-ci ildə  keçirilməsi ilə bağlı müvafiq tədbirlər görülür.

II Conference "Physics and Lyrics" held
ANAS Shamakhi Astrophysical Observatory after Nasreddin Tusi, the Institute Literature after Nizami and Scientists' House held the 2nd "Physics and Lyrics" conference on "The Novruz calendar: in lyric and astrophysics".
Opening the event, ANAS Vice-President, Academician Isa Habibbeyli delivered a speech on the etymology of Novruz holiday, its place in Azerbaijani literature and scientific parallels. Isa Habibbeyli noted the importance of the inclusion of UNESCO Novruz in the Representative list of the heritage of the intangible culture of mankind in 2009. Traditions and customs of Novruz, celebrated on March 21 for thousands of years, are still preserved today. Citing examples from individual literary samples, Academician Isa Habibbeyli noted that this holiday, its attributes, as well as spring ceremonies were reflected in oral and written works. Isa Habibbayli spoke in detail about the scientific characteristics of legends and legends, as well as the general features of Novruz, which is celebrated in different countries.
Then, acting of Academician-Secretary of the Department of Physical, Mathematical and Technical Sciences, correspondent member of ANAS Nazim Mammadov noted that, joint participation at the conference representatives of technical and natural sciences along with literary scholars is effective and important. At the event, Academician-Secretary of the Department of the Humanities, Academician Teymur Kerimli delivered a paper on “Novruz calendar and classical literature”, Director of the Shamakhi Astrophysical Observatory after Nasireddin Tusi, corresponding member of ANAS Namig Jalilov on “Novruz and Astrophysical Science Festival”, Director of the Institute of Folklore , corresponding member of ANAS Mukhtar Imanov - "Celestial bodies and scientific hypotheses in folklore", head of the department of the Literature Institute after Nizami, Doctor of philology sciences, Professor Tahir Mammad - "Poetic image of natural changes associated with Novruz". Further, Head of the Office of Science and Education of ANAS Presidium Administration, Doctor of Technical Sciences, Professor Aminaga Sadigov, Director of the Scientists House, Ph.D in History Nurida Guliyeva, employee of the Institute of Botany, Ph.D. in Biology, writer Sadig Garayev, employee of the Institute of Physics, Ph.D. in Physics Nazila Soltanova shared their opinions and opinions on the topic.
Scientific employee of the Literature Institute named after Nizami, Ph.D in Philology Leyli Aliyeva read the translation "Physics and Lyrics" poems by Russian poets as well as her poem. Research associate of the Institute of Philosophy Rauf Mammadov read his poems consonant with Novruz.
After the speeches, the director of the Nizami Institute of Literature, academician Isa Habibbeyli presented the winner of the contest with the best translation on the topic "Physics and lyrics" by Leyli Aliyeva, a memorable gift and a special prize.
The event was also performed by "Irs" ensemble of the Institute of Folklore and Shamakhi Folk Art.
The conference lasted two days.
It should be noted that, First International Conference on "Physics and Lyrics" was held by the Institute of Literature of ANAS in 2016. The following measures are taken for holding of the Third Conference on "Physics and Lyrics" in 2018.