“İslam həmrəyliyi, mədəni müxtəliflik və milli identiklik” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirildi
Martın 29-da AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “İslam həmrəyliyi, mədəni müxtəliflik və milli identiklik” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirildi.
Tədbir AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu və Fransanın Sofia-Antipolis Universitetinin Hüquq və Siyasi Elmlər fakültəsinin birğə təşkilatçılığı ilə baş tutdu.
Azərbaycanda akkreditə olunmuş ABŞ, Fransa, Mərakeş, Misir, Pakistan, Qazaxıstan və digər ölkələrin mədəniyyət mərkəzlərinin nümayəndələrinin iştirak etdiyi konfransı giriş sözü ilə Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, prof. İlham Məmmədzadə açdı. Alim 2017-ci ilin ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən “İslam Həmrəyliyi İli” elan olunduğunu söyləyərək, onun regional və qlobal dünyəvi əhəmiyyətindən bəhs etdi.
Tədbirdə fransalı alimlər - professor Kristian Vallar “İslam və Respublika”, professor Ksavye Latur “Fransız olmaq”, professor Poline Türk “Dil identiklik: Fransada və Azərbaycanda azlıqların statusu” və professor Klodin Terrazzoni-Biblok “Respublika və İslamın bölünməzliyi” mövzusunda məruzələrlə çıxış etdilər. Alimlər müasir dövrdə İslam həmrəyliyinin əhəmiyyətini və böyük maraq doğurduğunu qeyd etdilər.
Konfransda Fəlsəfə İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, f.ü.f.d. Eynulla Mədətli, professor Zümrüd Quluzadə, f.ü.e.d. Füzuli Qurbanov, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun aparat rəhbəri, professor İsaxan Vəliyev çıxış edərək İslam həmrəyliyi təcrübəsində milli dəyərlərin yeri və əhəmiyyətindən, eləcə də İslam həmrəyliyinin mənəvi əsaslarından danışdılar.

Состоялась Международная научная конференция «Исламская солидарность, культурное разнообразие и национальная идентичность»
29 марта в Центральной научной библиотеке НАНА состоялась Международная научная конференция «Исламская солидарность, культурное разнообразие и национальная идентичность».
Мероприятие состоялось при совместной организационной поддержке Института философии, Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики и факультета юридических и политических наук Университета Софиа-Антиполис Франции.
Конференцию, в которой приняли участие представители аккредитованных в Азербайджане культурных центров США, Франции, Египта, Пакистана, Казахстана, Марокко и других стран, вступительным словом открыл директор Института философии, профессор Ильхам Мамедзаде. Напомнив об объявлении 2017 года «Годом Исламской солидарности» Президентом страны Ильхамом Алиевым, ученый рассказал о ее региональном и глобально мировом значении.
На мероприятии были заслушаны доклады французских ученых - профессора Кристиана Валлара «Ислам и республика», профессора Ксавье Латура «Быть французом», профессора Полине Тюрка «Языковая идентичность: статус меньшинств во Франции и Азербайджане», профессора Клодина Терразони-Библока «Республика и неделимость Ислама». Ученые рассказали о значении Исламской солидарности в современный период и большом интересе, котором она вызывает.
Выступив на конференции, заместитель директора по научной работе Института философии, доктор философии по философии Эйнулла Мадатли, профессор Зумруд Гулузаде, д.ф.н. Физули Гурбанов, руководитель аппарата Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики, профессор Исахан Велиев рассказали о месте национальных ценностей в Исламской солидарности, ее значении и нравственных основах.