Geomexanika üzrə növbəti seminar keçirilib
Martın 30-da AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda “Geomexanikanın fənlərarası problemlərinin nəzəri və eksperimental tədqiqatlar kompleksi” layihəsi çərçivəsində növbəti “Geomexanika” seminarı keçirilib.
Tədbirdə layihənin rəhbəri akademik Hətəm Quliyev “Deformasiyaya uğramış geoloji mühitlərin elastiki parametrləri haqqında” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Alim bildirib ki, müşahidə və eksperimental geofiziki məlumatlar komplekslərinin geomexaniki interpretasiyasının yeni nəzəri bazasını yaratmaq məqsədi ilə təzyiqin boyuna və eninə elastiki dalğaların yayılma sürətlərinin sıxılma deformasiyasına uğrayan bircins bərk cisimlərdə dəyişmələr öyrənilib.
H.Quliyev deformasiyaya uğramış izotrop mühitlərdə göstərilən parametrlərin hesablanması üçün qeyri klassik xətti və qeyri xətti həllər çərçivəsində analitik ifadələrin alındığını deyib: "Müxtəlif mühitlərin hərtərəfli sıxılma deformasiya vəziyyətlərində konkret ədədi hesablamalar aparılıb. Standart konstruksiya materialları mexanikasında qəbul olunmuş əlavə xəttiləşdirilmə əldə edilən nəticələrdə kifayət qədər ciddi kəmiyyət və keyfiyyət xətalarının yaranmasına gətirib çıxarır".
Alim bildirib ki, mühitdə sıxılma deformasiyalarının qiyməti müəyyən böhran həddinə çatdıqda onlarda həqiqi qiymətə malik elastiki dalğalar yayılmır. Onun sözlərinə görə, deformasiyaların böhran qiymətləri boyuna və eninə dalğalar üçün müxtəlif elastiki potensiallar və başlanğıc deformasiya nəzəriyyələri çərçivəsində bir-birindən fərqlənirlər.
Akademik çıxışının sonunda alınmış nəticələrin Yerin daxili strukturlarında elastiki parametrlərin paylanma məsələlərinin müasir nəzəri əsaslarını təşkil etdiyini və xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib.

Institute of Geology and Geophysics held next seminar on "Geomechanics"
Within project "Geomexanikanın interdisciplinary theoretical and experimental research complex problems" ANAS Institute of Geology and Geophysics held next seminar on "Geomechanics" on March 30.
The project head, Academic Hatam Guliyev delivered paper on "Deformed elastic parameters of the geological environment".
The scientist said that, the experimental observations and theoretical basis for a new interpretation of geophysical data in order to create complex geomexaniki pressure longitudinal and was studied transverse velocities of elastic wave propagation in solids due to changes in uniform compression deformation.
H.Guliyev also said that, for the calculation parameters in the the non-deformed isotropic scopes were obtainted analytical expressions within the framework of the classical linear and nonlinear solutions: "Specific numerical calculations have been carried out in the case of various compressive deformation environments.
In conclusion Academician noted that, the results are of great importance due to establishing theoretical issues of distribution forms of the elastic parameters in the Earth's internal structures. The report met with great interest by the participants and respondent questions. In conclusion were discussed the results of the done work under the project.