Geomexanika üzrə növbəti seminar keçirilib
Martın 30-da AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda “Geomexanikanın fənlərarası problemlərinin nəzəri və eksperimental tədqiqatlar kompleksi” layihəsi çərçivəsində növbəti “Geomexanika” seminarı keçirilib.
Tədbirdə layihənin rəhbəri akademik Hətəm Quliyev “Deformasiyaya uğramış geoloji mühitlərin elastiki parametrləri haqqında” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Alim bildirib ki, müşahidə və eksperimental geofiziki məlumatlar komplekslərinin geomexaniki interpretasiyasının yeni nəzəri bazasını yaratmaq məqsədi ilə təzyiqin boyuna və eninə elastiki dalğaların yayılma sürətlərinin sıxılma deformasiyasına uğrayan bircins bərk cisimlərdə dəyişmələr öyrənilib.
H.Quliyev deformasiyaya uğramış izotrop mühitlərdə göstərilən parametrlərin hesablanması üçün qeyri klassik xətti və qeyri xətti həllər çərçivəsində analitik ifadələrin alındığını deyib: "Müxtəlif mühitlərin hərtərəfli sıxılma deformasiya vəziyyətlərində konkret ədədi hesablamalar aparılıb. Standart konstruksiya materialları mexanikasında qəbul olunmuş əlavə xəttiləşdirilmə əldə edilən nəticələrdə kifayət qədər ciddi kəmiyyət və keyfiyyət xətalarının yaranmasına gətirib çıxarır".
Alim bildirib ki, mühitdə sıxılma deformasiyalarının qiyməti müəyyən böhran həddinə çatdıqda onlarda həqiqi qiymətə malik elastiki dalğalar yayılmır. Onun sözlərinə görə, deformasiyaların böhran qiymətləri boyuna və eninə dalğalar üçün müxtəlif elastiki potensiallar və başlanğıc deformasiya nəzəriyyələri çərçivəsində bir-birindən fərqlənirlər.
Akademik çıxışının sonunda alınmış nəticələrin Yerin daxili strukturlarında elastiki parametrlərin paylanma məsələlərinin müasir nəzəri əsaslarını təşkil etdiyini və xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib.

Состоялся очередной семинар по геомеханике
30 марта в Институте геологии и геофизики НАНА в рамках проекта «Комплекс теоретических и экспериментальных исследований междисциплинарных проблем геомеханики» состоялся очередной семинар по геомеханике.
На мероприятии руководитель проекта, академик Гатам Гулиев выступил с докладом «Об упругих параметрах геологической среды, подвергнувшейся деформации».
Гатам Гулиев отметил, что проведены конкретные числовые расчеты различной среды в состоянии деформации всестороннего сжатия. Он добавил, что дополнительная линейность, принятая в механике стандартных конструкционных материалов, приводит к возникновению достаточно серьезных качественных и количественных ошибок.
Было сказано, что при достижении коэффиециента деформации сжатия в среде до определенного кризиса в ней не распространяются упругие волны, обладающие действительным коэффициентом. По словам ученого, кризисные коэффициенты деформаций для продольных и поперечных волн отличаются друг от друга в рамках различных упругих потенциалов и теории начальной деформации.
В заключение своего выступления академик сообщил, что обладающие важным значением достигнутые результаты составляют современную теоретическую основу вопросов распределения упругих параметров во внутренних структурах Земли.