Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda "Strateji yol xəritələri"nin icrası ilə bağlı vəzifələr müzakirə olunub
Martın 31-də AMEA Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 6 dekabr tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri”ndən irəli gələn vəzifələr müzakirə olunub.
İclasda AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev bildirib ki, "Strateji yol xəritəsi" 12 istiqaməti əhatə edir və məqsəd ölkədə həyata keçirilən iqtisadi siyasətin və islahatların davamlılığını təmin etməkdir.
Akademik sənədin 2016-2020-ci illər üçün iqtisadi inkişaf strategiyasını və Tədbirlər Planını, 2025-ci ilədək olan dövr üçün uzunmüddətli baxışı və 2025-ci ildən sonrakı dövrü əhatə etdiyini deyib. D.Tağıyev “Azərbaycan Respublikasının neft və qaz sənayesinin (kimya məhsulları daxil olmaqla) inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin institutun qarşına müəyyən vəzifələr qoyduğunu vurğulayıb.
Alim, həmçinin institut tərəfindən ölkədə milli innovasiya siyasətinin hazırlanması, patent sisteminin təkmilləşdirilməsi istiqamətlərində təkliflərin veriləcəyini bildirib.
Mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb, sual və təkliflər səsləndirilib.
Daha sonra Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun növbəti illər ərzində qarşısına qoyduğu vəzifələr müəyyənləşdirilib.
Azərbaycanın müdafiə imkanlarının artırılması, respublikaya idxal edilən məhsulların yerli xammalla əvəz olunması, ölkədə istehsal olunan xammal bazasından məhsullar hazırlanması, həmçinin Neftçala Yod-Brom Zavodunun xammallarından yeni məhsullar əldə edilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Bundan əlavə, mineral xammal, alternativ enerji mənbələri, respublikanın kimya sənayesinin inkişaf etdirilməsi, istehsal gücünü artırmaq üçün texnologiyanın təkmilləşdirilməsi və AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının imkanlarından istifadə olunması barədə tapşırıqlar verilib.

В Институте катализа и неорганической химии обсуждены задачи, связанные с исполнением «Стратегической дорожной карты»
31 марта в Институте катализа и неорганической химии обсуждены задачи, вытекающие из «Стратегической дорожной карты национальной экономики и основных секторов экономики», утвержденной Указом Президента Азербайджанской Республики от 6 декабря 2016 года.
На заседании вице-президент НАНА, директор института, академик Дильгам Тагиев сообщил, что «Стратегическая дорожная карта» охватывает 12 направлений, а цель заключается в обеспечении устойчивости экономической политики и реформ, осуществляемых в стране.
Академик отметил, что документ охватывает стратегию экономического развития на 2016-2020 гг., План мероприятий, долгосрочный взгляд на период до 2025 года и период после 2025 года. Он особо подчеркнул, что «Стратегическая дорожная карта развития нефтяной и газовой промышленности (включая химическую продукцию) Азербайджанской Республики» ставит определенные задачи перед институтом.
Ученый сообщил, что институтом будут выдвинуты предложения относительно подготовки национальной инновационной политики и усовершенствования патентной системы в стране.
Были проведены обсуждения по теме, прозвучали предложения и вопросы.
Затем были определены задачи, возложенные на Институт катализа и неорганической химии в предстоящие годы.
Были приняты решения о расширении возможностей обороны Азербайджана, замене импортируемой в республику продукции местным сырьем, производстве продукции в стране из местного сырья, разработке новой продукции из сырья Нефтечалинского йодо-бромного завода.
Кроме того, были даны поручения о развитии минерального сырья, альтернативных источников энергии и химической промышленности в республике, усовершенствовании технологий увеличения производительной мощности и использования возможностей Парка высоких технологий НАНА.