Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda "Strateji yol xəritələri"nin icrası ilə bağlı vəzifələr müzakirə olunub
Martın 31-də AMEA Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 6 dekabr tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri”ndən irəli gələn vəzifələr müzakirə olunub.
İclasda AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev bildirib ki, "Strateji yol xəritəsi" 12 istiqaməti əhatə edir və məqsəd ölkədə həyata keçirilən iqtisadi siyasətin və islahatların davamlılığını təmin etməkdir.
Akademik sənədin 2016-2020-ci illər üçün iqtisadi inkişaf strategiyasını və Tədbirlər Planını, 2025-ci ilədək olan dövr üçün uzunmüddətli baxışı və 2025-ci ildən sonrakı dövrü əhatə etdiyini deyib. D.Tağıyev “Azərbaycan Respublikasının neft və qaz sənayesinin (kimya məhsulları daxil olmaqla) inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin institutun qarşına müəyyən vəzifələr qoyduğunu vurğulayıb.
Alim, həmçinin institut tərəfindən ölkədə milli innovasiya siyasətinin hazırlanması, patent sisteminin təkmilləşdirilməsi istiqamətlərində təkliflərin veriləcəyini bildirib.
Mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb, sual və təkliflər səsləndirilib.
Daha sonra Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun növbəti illər ərzində qarşısına qoyduğu vəzifələr müəyyənləşdirilib.
Azərbaycanın müdafiə imkanlarının artırılması, respublikaya idxal edilən məhsulların yerli xammalla əvəz olunması, ölkədə istehsal olunan xammal bazasından məhsullar hazırlanması, həmçinin Neftçala Yod-Brom Zavodunun xammallarından yeni məhsullar əldə edilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Bundan əlavə, mineral xammal, alternativ enerji mənbələri, respublikanın kimya sənayesinin inkişaf etdirilməsi, istehsal gücünü artırmaq üçün texnologiyanın təkmilləşdirilməsi və AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının imkanlarından istifadə olunması barədə tapşırıqlar verilib.

Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry discussed the tasks arising from the "Strategic Roadmap of the National Economy and the Main Sectors of the Economy", approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 6, 2016 on March 31.
At the meeting ANAS Vice-President, Director of the Institute, Academician Dilgam Tagiyev said that, the "Strategic Road Map" covers 12 areas, and the goal is to ensure the sustainability of economic policies and reforms implemented in the country.
Academician noted that, the document covers the strategy of economic development for 2016-2020, the Action Plan, the long-term view for the period until 2025 and the period after 2025. He stressed that the "Strategic Roadmap for the Development of the Oil and Gas Industry (including Chemical Products) of the Republic of Azerbaijan" poses certain tasks for the Institute.
The scientist said that the institute will put forward proposals for the preparation of national innovation policy and improvement of the patent system in the country.
Discussions were held on the topic, suggestions and questions were voiced.
Then was determined tasks entrusted to the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry in the coming years.
Decisions on expansion of opportunities of defense of Azerbaijan have been adopted, to replace imported products with local raw materials, to produce products from the local raw materials in the country, to develop new products from the Neftechali iodine-bromine plant.
In addition, orders were given to develop mineral raw materials, alternative energy sources and chemical industry in the republic, improve technologies to increase productive capacity and use the capabilities of ANAS High Technologies Park.