AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib.
İnstitutun direktoru, tarix elmləri doktoru, professor Maisə Rəhimova 31 Mart soyqırımı barədə məlumat verib, ermənilər tərəfindən törədilən bu qətliamın insanlığa sığmayan vəhşilik olduğunu söyləyib. Bildirib ki, 1918-ci ilin martında azərbaycanlılara qarşı baş vermiş soyqırımı ksenofobiya xəstəliyinə yoluxmuş ermənilərin 1914-cü ildən etibarən Osmanlı İmperiyasında, 1917-ci ilin payızında müasir İranın Urmiya gölü ətrafında və bölgənin digər regionlarında başlatdığı etnik təmizləmə siyasətinin tərkib hissəsi idi.
1918-ci ilin mart günlərində Bakıda, eləcə də Şamaxı, Quba, Qarabağ, Qərbi Azərbaycan və digər bölgələrdə törədilən qırğınları yada salan M.Rəhimova bu qanlı hadisələr zamanı ermənilərin üç gün ərzində minlərlə soydaşımızı vəhşicəsinə qətlə yetirdiyini, qoca, qadın və uşaqlara aman verilmədiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Qeyd olunub ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin 1998-ci il martın 26-da imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərman ilə azərbaycanlıların soyqırımına əsl hüquqi və siyasi qiymət verilib. Hazırda bu siyasət Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Daha sonra Quba Soyqırımı məzarlığında tədqiqatlar aparmış AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun ekspedisiyasının rəhbəri, institutun əməkdaşı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Qəhrəman Ağayev aparılmış araşdırmalar barədə ətraflı məlumat verib.
Tədbirdə digər çıxış edənlər ermənilərin zaman-zaman xalqımıza qarşı törətdikləri soyqırımlarından danışıb, namərd qonşuların daim soydaşlarımıza qarşı məkrli və təcavüzkar planlar həyata keçirdiklərini vurğulayıblar.

В Институте археологии и этнографии НАНА состоялась церемония поминовения по случаю 31 марта - Дня геноцида азербайджанцев.
Директор института, доктор исторических наук, профессор Маиса Рагимова рассказала о мартовском геноциде. Отмечалось, что мартовский геноцид 1918 года являлся составной частью политики этнической чистки зараженных ксенофобией армян, осуществленной в 1914 г. в Османской империи, осенью 1917 года в окрестностях озера Урмия современного Ирана и других регионах.
Напомнив о расправах, совершенных в Баку, Шамахе, Губе, Карабахе, Западном Азербайджане и в других регионах в марте 1918 года, М.Рагимова довела до внимания участников мероприятия, что в течение трех дней армянами зверски были убиты тысячи наших соотечественников, стариков, женщин и детей.
Было отмечено, что в результате подписания общенациональным лидером Гейдаром Алиевым Указа «О геноциде Азербайджанцев» от 26 марта 1998 года геноциду азербайджанцев была дана правовая и политическая оценка. В настоящее время эта политика успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым.
Затем проводивший исследования на Губинском захоронении руководитель экспедиции Института археологии и этнографии НАНА, сотрудник института, доктора философии по истории Гахраман Агаев подробно проинформировал о проведенных исследованиях.
Выступившие на мероприятии рассказали о геноцидах и коварных и агрессивных планах армян, осуществленных против нашего народа.