Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru beynəlxalq konfransda məruzə edib
29-31 mart tarixlərində M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetində (MDU) “Rusiyada 1917-ci il inqilabının 100-cü ildönümü” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib. Tədbir Sankt-Peterburq Dövlət Universiteti, Rusiya EA Tarix-Filologiya Bölməsi, Rusiya EA Tarix İnstitutunun və Moskva Dövlət Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşib.
Dünyanın 10-dan çox ölkəsindən tarixçi və siyasətşünas alimlərin iştirak etdikləri beynəlxalq konfransın bölmə iclasında AMEA Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru, professor Musa Qasımlı “Fevral inqilabı və Antanta dövlətlərinin Cənubi Qafqaz siyasəti” adlı məruzə ilə çıxış edib. Maraqla qarşılanan məruzədə Fevral inqilabından sonra Cənubi Qafqazda yaranmış şərait, Antanta ölkələrinin siyasətinin fəallaşmasının səbəbləri və həyata keçirilməsi üçün atılan praktik addımlar ən mötəbər arxiv materialları və sənədli mənbələr əsasında iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Bölmə iclasına Rusiyanın Əməkdar elm xadimi, MDU-nun Beynəlxalq münasibətlərin sosiologiyası kafedrasının müdiri, professor Pavel Çıqankov sədrlik edib.

Director of the Institute of Caucasian Study delivered a lecture in the international conference
On March 29-31, Moscow State University named after M.V.Lomonosov (MSU) hosted the international conference “100th anniversary of Russian revolution - 1917”. Event was co-organized by St. Petersburg State University, History-Philology Department of Russia AS, History Institute of Russia AS and Moscow State University .
At the sectional assembly of the international conference with participation of historians and politicians from over 10 countries of the world, head of Institute of Caucasian Study Dr. History and Professor Musa Gasimli delivered a lecture on “February Revolution and South Caucasian policy of Entente countries”, which conducts conditions in the South Caucasus after the February Revolution, activation consequences of the Entente countries and practical steps taken for implementation based on the most important archival materials.
Sectional assembly has been chaired by Honored Scientist of Russian Federation, head of Sociology of the International Relations Department at MSU Professor Pavel Chigankov.