Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru beynəlxalq konfransda məruzə edib
29-31 mart tarixlərində M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetində (MDU) “Rusiyada 1917-ci il inqilabının 100-cü ildönümü” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib. Tədbir Sankt-Peterburq Dövlət Universiteti, Rusiya EA Tarix-Filologiya Bölməsi, Rusiya EA Tarix İnstitutunun və Moskva Dövlət Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşib.
Dünyanın 10-dan çox ölkəsindən tarixçi və siyasətşünas alimlərin iştirak etdikləri beynəlxalq konfransın bölmə iclasında AMEA Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru, professor Musa Qasımlı “Fevral inqilabı və Antanta dövlətlərinin Cənubi Qafqaz siyasəti” adlı məruzə ilə çıxış edib. Maraqla qarşılanan məruzədə Fevral inqilabından sonra Cənubi Qafqazda yaranmış şərait, Antanta ölkələrinin siyasətinin fəallaşmasının səbəbləri və həyata keçirilməsi üçün atılan praktik addımlar ən mötəbər arxiv materialları və sənədli mənbələr əsasında iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Bölmə iclasına Rusiyanın Əməkdar elm xadimi, MDU-nun Beynəlxalq münasibətlərin sosiologiyası kafedrasının müdiri, professor Pavel Çıqankov sədrlik edib.

Директор Института кавказоведения выступил с докладом в международной конференции
29-31 марта в Московском государственном университете имени М.В.Ломоносова (МГУ) состоялась международная конференция «100-ая годовщина Русской революции 1917 года». Мероприятие прошло при совместной организационной поддержке Санкт-Петербургского государственного университета, Историко-филологического отделения Российской академии наук, Института истории Российской академии наук и Московского государственного университета.
На заседании секции конференции, в которой принимали участие историки и политологи из более чем 10 стран мира, директор Института кавказоведения НАНА, доктор исторических наук, профессор Муса Гасымлы выступил с докладом «Февральская революция и южно-кавказская политика государств Антанты». В докладе на основе достоверных архивных материалов и документальных источников до сведения участников были доведены условия, созданные на Южном Кавказе после Февральской революции, причины активизации политики стран Антанты, практические шаги, предпринятые для ее осуществления.
Заседанием секции председательствовал Заслуженный деятель науки Российской Федерации, заведующий кафедрой социологии международных отношений МГУ, профессор Павел Цыганков.