“Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi: Tarix, elm və mədəniyyət” (məqalə və məruzələr toplusu) çapdan çıxıb
07.04.2017 12:22
AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə elmlər doktoru Nərgiz Əliyevanın “Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi: Tarix, elm və mədəniyyət” (məqalə və məruzələr toplusu) “Elm və Təhsil” nəşriyyatında çapdan  çıxıb.
Kitabı tərtib edən  və ön sözün müəllifi AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, ilahiyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Nemətzadədir.
Yeni nəşrdə muzeyin formalaşmasında müstəsna rol oynamış alimlərin elmi fəaliyyətləri,  bu müəssisədə elmi-tədqiqat işlərinin təşkilinin vəziyyəti və digər araşdırmalar yer alıb. Kitabda, həmçinin Azərbaycanın elm, mədəniyyət və tarixini əks etdirən eksponatlarla bağlı məlumatlar da öz əksini tapıb.
Qeyd edək ki, toplanan elmi məqalələr Nərgiz Əliyevanın uzun illər muzeydə apardığı elm-tədqiqat işlərinin nəticəsi olaraq geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

“National Museum of Azerbaijan History: History, Science and Culture” (bulk of article and lectures) published
07.04.2017 12:22
“National Museum of Azerbaijan History: History, Science and Culture” (bulk of article and lectures) was published by Deputy Director of Science at the National Museum of Azerbaijan History of ANAS Dr. History Nargiz Aliyeva, in the publisher “Science and education”.
Designer and preface author of the book is Deputy Director of the Institute of Science History PhD in Theology Sabina Nematzade.
New edition compiles scientific activities of scientists who had exceptional role in museum formation, state of organizing research works and other studies. The book also includes data about exhibits reflecting Azerbaijani science, culture and history.
Note that, collected articles are intended for a wide range of readers as a result of research works carried out by Nargiz Aliyeva for years at the museums.