“Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi: Tarix, elm və mədəniyyət” (məqalə və məruzələr toplusu) çapdan çıxıb
07.04.2017 12:22
AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə elmlər doktoru Nərgiz Əliyevanın “Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi: Tarix, elm və mədəniyyət” (məqalə və məruzələr toplusu) “Elm və Təhsil” nəşriyyatında çapdan  çıxıb.
Kitabı tərtib edən  və ön sözün müəllifi AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, ilahiyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Nemətzadədir.
Yeni nəşrdə muzeyin formalaşmasında müstəsna rol oynamış alimlərin elmi fəaliyyətləri,  bu müəssisədə elmi-tədqiqat işlərinin təşkilinin vəziyyəti və digər araşdırmalar yer alıb. Kitabda, həmçinin Azərbaycanın elm, mədəniyyət və tarixini əks etdirən eksponatlarla bağlı məlumatlar da öz əksini tapıb.
Qeyd edək ki, toplanan elmi məqalələr Nərgiz Əliyevanın uzun illər muzeydə apardığı elm-tədqiqat işlərinin nəticəsi olaraq geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Вышел в свет сборник статей и докладов «Национальный музей истории Азербайджана: история, наука и культура»
07.04.2017 12:22
В издательстве «Наука и образование» вышел в свет сборник статей и докладов заместителя директора по научной работе Национального музея истории Азербайджана НАНА, доктора исторических наук Наргиз Алиевой «Национальный музей истории Азербайджана: история, наука и культура».
Составитель книги и автор предисловия - заместитель директора по научной работе Института истории науки НАНА, доктор философии по богословию Сабина Нейматзаде.
В новом издании повествуется о научной деятельности ученых, сыгравших исключительную роль в формировании музея, состоянии организации научно-исследовательских работ в данном учреждении и другие исследования. В книгу также вошла информация об экспонатах, отражающих историю, науку и культуру Азербайджана.
Отметим, что научные исследования, собранные в книге, предусмотрены для широкой читательской аудитории в качестве результата научно-исследовательских работ, долгие годы проведенных Наргиз Алиевой в музее.