Aprelin 11-də Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda “Thomson Reuters” təşkilatı tərəfindən bu elmi müəssisənin əməkdaşları üçün “Web of Science” məlumat platformasından istifadə qaydalarına dair maarifləndirici seminar keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev açaraq 2016-cı ilin oktyabr ayında AMEA ilə “Thomson Reuters” təşkilatı arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalandığını xatırladıb. Müqaviləyə əsasən AMEA-nın elmi müəssisələri üçün “Web of Science” məlumat platformasından istifadə imkanlarının yarandığını deyən akademik D.Tağıyev seminarın institutda çalışan alimlərin qlobal elmi bazaya çıxış təcrübəsi qazanması baxımından faydalı olacağını bildirib.
Seminarda “Thomson Reuters” təşkilatının Azərbaycan üzrə nümayəndəsi və bu təşkilatın elmi-informasiya resursları üzrə eksperti Aygün Babazadə təqdimatla çıxış edib. Bildirib ki, sözügedən platformada elmi nəşrlər, istinadlar, eləcə də elmi tədqiqatlar üçün məlumat bazaları yerləşir.
A.Babazadə kimya elmləri üzrə elmi jurnalların göstəriciləri, beynəlxalq istinad səviyyələri, həmçinin saytda axtarış vasitələrindən səmərəli istifadə yolları barədə də məlumat verib.

11 апреля в Институте катализа и неорганической химии организацией "Thomson Reuters" для сотрудников института проведен просветительный семинар о правилах использования информационной платформы “Web of Science”.
Открывая мероприятие, вице-президент НАНА, директор института, академик Дильгам Тагиев напомнил о договоре о сотрудничестве, подписанном между НАНА и организацией "Thomson Reuters" в октябре 2016 года. Отметив, что согласно договору, для научных учреждений НАНА создаются условия для использования информационной платформы “Web of Science”, Д.Тагиев добавил, что семинар окажется полезным с точки зрения приобретения опыта в области доступа ученых института в глобальную научную базу.
На семинаре азербайджанский представитель организации "Thomson Reuters" и эксперт этой организации по научно-информационным ресурсам Айгюн Бабазаде выступила с презентацией. Она сообщила, что на платформе расположены базы данных для научных изданий, ссылок, а также научных исследований.
А.Бабазаде также проинформировала о показателях научных журналов по химическим наукам, уровнях международных ссылок, путях эффективного использования поисковых средств на сайте.