Aprelin 11-də Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda “Thomson Reuters” təşkilatı tərəfindən bu elmi müəssisənin əməkdaşları üçün “Web of Science” məlumat platformasından istifadə qaydalarına dair maarifləndirici seminar keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev açaraq 2016-cı ilin oktyabr ayında AMEA ilə “Thomson Reuters” təşkilatı arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalandığını xatırladıb. Müqaviləyə əsasən AMEA-nın elmi müəssisələri üçün “Web of Science” məlumat platformasından istifadə imkanlarının yarandığını deyən akademik D.Tağıyev seminarın institutda çalışan alimlərin qlobal elmi bazaya çıxış təcrübəsi qazanması baxımından faydalı olacağını bildirib.
Seminarda “Thomson Reuters” təşkilatının Azərbaycan üzrə nümayəndəsi və bu təşkilatın elmi-informasiya resursları üzrə eksperti Aygün Babazadə təqdimatla çıxış edib. Bildirib ki, sözügedən platformada elmi nəşrlər, istinadlar, eləcə də elmi tədqiqatlar üçün məlumat bazaları yerləşir.
A.Babazadə kimya elmləri üzrə elmi jurnalların göstəriciləri, beynəlxalq istinad səviyyələri, həmçinin saytda axtarış vasitələrindən səmərəli istifadə yolları barədə də məlumat verib.

Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry held a seminar on the rules of using the platform "Web of Science"
On April 11, at the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, Thomson Reuters organized an educational seminar for the Institute's staff about the rules for using the "Web of Science" information platform.
Opening the event, Vice-President of ANAS, Director of the institute, Academician Dilgam Taghiyev recalled the agreement on cooperation signed between ANAS and Thomson Reuters in October 2016. Noting that according to the agreement, conditions for using the "Web of Science" information platform are created for scientific institutions of ANAS, D.Taghiyev added that the seminar will prove useful in terms of gaining experience in the field of access of scientists of the institute to the global scientific base.
At the seminar the Azerbaijani representative of the organization "Thomson Reuters" and the expert of this organization on scientific and information resources Aygun Babazade made a presentation. She said that the database contains databases for scientific publications, links, and scientific research.
A.Babazade also informed about the indicators of scientific journals on chemical sciences, levels of international links, and ways of effective use of search facilities on the site.