AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun İdarəetmənin nəzəri problemləri şöbəsinin müdiri, akademik Asəf Hacıyev İstanbulda keçirilən XX Avrasiya İqtisadi Sammitində iştirak edib.
Asiya və Avropanın bir neçə dövlət və hökumət başçısının iştirak etdiyi sammitdə akademik A.Hacıyev bəşəriyyət üçün ən böyük təhlükə olan terrorizmə qarşı mübarizə metodları və yaranan qaçqın böhranı məsələləri ilə bağlı çıxış edib.
Terrorun dünya iqtisadiyyatına vurduğu ziyanın 400 mlrd. ABŞ dollarını keçdiyini deyən alim bildirib ki, Ermənistanın təcavüzü nəticəsində Azərbaycan iqtisadiyyatına dəyən zərər qeyd olunan rəqəmin 10%-dən çoxdur: "Əgər dünya əhalisinin hər 110 nəfərindən biri qaçqındırsa, Azərbaycanda hər 9 nəfərdən biri qaçqındır və dünya ictimaiyyəti bu haqda ciddi düşünməlidir".
Sammitin sonunda Asəf Hacıyev uzunmüddətli və uğurlu fəaliyyətinə görə Mərmərə Qrupu Strateji və Sosial Araşdırmalar Vəqfinin xüsusi medalı ilə təltif edilib.

Заведующий Отделом теоретических проблем управления Института систем управления НАНА, академик Асаф Гаджиев принял участие в XX Евразийском саммите в городе Стамбуле.
На саммите, в котором приняли участие главы ряда государств и правительств Европы и Азии, академик А.Гаджиев выступил в связи с возможными методами борьбы с терроризмом, являющейся самой большой угрозой для человечества. В своем выступлении он коснулся вопроса борьбы с терроризмом и кризиса беженцев, возникающей в результате учиненных террористических актов.
Ученый отметил, что ущерб, нанесенный терроризмом в мировую экономику равен свыше 400 млрд. долларов США, а ущерб, нанесенный армянской агрессией азербайджанской экономике, превышает 10% указанной суммы: «Если число бешенцев во всем мире составляет 1 из 110 человек, то в Азербайджане это число возрастает до 1 человека из 9, что должно серьезно беспокоить мировое сообщество».
В заключение саммита Асаф Гаджиев был награжден специальной медалью Фонда Мармара за активную деятельность, осуществляемую в различных сферах.