Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru, akademik Abel Məhərrəmov M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetində (MDU) keçirilən Avrasiya Universitetlər Assosiasiyası Şurasının genişləndirilmiş iclasında iştirak edib.
Plenar iclasda A.Məhərrəmov assosiasiyanın ilk üzvlərindən olan BDU tərəfindən irəli sürülən əməkdaşlığın yeni formalarının daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb. O, Avropa və Asiyanın 11 ölkəsini əhatə edən assosiasiyanın üzvü olan ali məktəblərin elm, təhsil və cəmiyyət məsələlərini özündə birləşdirən “Universitetin üç missiyası” adlı reytinqi ilə bağlı fikirlərini bölüşüb. Alim yeni reytinqin qısa müddətdə beynəlxalq nüfuz qazanacağına əminliyini ifadə edib.
Assosiasiyanın prezidenti, MDU-nun rektoru, akademik Viktor Sadovniçinin fəaliyyətini xüsusi vurğulayan A.Məhərrəmov onun 25 il rəhbərlik etdiyi universitetin dünyanın nüfuzlu təhsil ocaqlarından birinə çevrilməsinə töhfələr verdiyini deyib.
Tədbirdə akademik V.Sadovniçi Rusiya Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilməsi münasibətilə Avrasiya Universitetlər Assosiasiyası adından A.Məhərrəmovu təbrik edib, ona qurumun xatirə hədiyyəsini təqdim edib.

The rector of the Baku State University (BSU), Academician Abel Maharramov took part in the expanded meeting of the Council of the Eurasian Association of Universities (EAU), held in the scientific library of Moscow State University named after M.V. Lomonosov.
The meeting discussed issues of deepening the interaction of the universities of the EAU in the field of educational and scientific activities, in particular, the participation of these universities in the newly created Moscow world ranking of universities "Three missions of the University."
Rector of Moscow State University, chairman of the Russian Union of Rectors, chairman of the EAU Viktor Sadovnichin on behalf of the EAU congratulated Abel Maharramov on his election as a full member of the Russian Academy of Sciences (RAS) and presented him a memorable gift.
A. Maharramov noted that the Moscow State University, headed by Viktor Sadovnichin, a quarter of a century, thanks to his efforts became the undisputed leader of Russian higher education, one of the most authoritative universities in the world.