Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru, akademik Abel Məhərrəmov M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetində (MDU) keçirilən Avrasiya Universitetlər Assosiasiyası Şurasının genişləndirilmiş iclasında iştirak edib.
Plenar iclasda A.Məhərrəmov assosiasiyanın ilk üzvlərindən olan BDU tərəfindən irəli sürülən əməkdaşlığın yeni formalarının daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb. O, Avropa və Asiyanın 11 ölkəsini əhatə edən assosiasiyanın üzvü olan ali məktəblərin elm, təhsil və cəmiyyət məsələlərini özündə birləşdirən “Universitetin üç missiyası” adlı reytinqi ilə bağlı fikirlərini bölüşüb. Alim yeni reytinqin qısa müddətdə beynəlxalq nüfuz qazanacağına əminliyini ifadə edib.
Assosiasiyanın prezidenti, MDU-nun rektoru, akademik Viktor Sadovniçinin fəaliyyətini xüsusi vurğulayan A.Məhərrəmov onun 25 il rəhbərlik etdiyi universitetin dünyanın nüfuzlu təhsil ocaqlarından birinə çevrilməsinə töhfələr verdiyini deyib.
Tədbirdə akademik V.Sadovniçi Rusiya Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilməsi münasibətilə Avrasiya Universitetlər Assosiasiyası adından A.Məhərrəmovu təbrik edib, ona qurumun xatirə hədiyyəsini təqdim edib.

Ректор Бакинского государственного университета (БГУ), академик Абель Магеррамов принял участие в работе расширенного заседания Совета Евразийской ассоциации университетов (ЕАУ), состоявшееся в научной библиотеке Московского государственного университета имени М.В. Ломоносова.
На заседании обсуждались вопросы углубления взаимодействия университетов ЕАУ в области образовательной и научной деятельности, в частности, участия этих вузов в создаваемом Московском мировом рейтинге вузов «Три миссии университета».
Ректор МГУ, председатель Российского союза ректоров (РСР), председатель ЕАУ Виктор Садовничий от имени ЕАУ поздравил Абеля Магеррамова в связи с избранием действительным членом Российской академии наук (РАН) и вручил ему памятный подарок.
А.Магеррамов отметил, что МГУ, возглавляемый четверть века Виктором Садовничим, благодаря его усилиям стал неоспоримым лидером российского высшего образования, одним из авторитетнейших университетов мира.
Ректор БГУ высказал мнение относительно рейтинга «Три миссии университета», оценивающий все три классические миссии университетов: образовательную, научную, общественную. В частности, А.Магеррамов предложил, чтобы в числе учредителей рейтинга наряду с РСР и РАН фигурировало бы и ЕАУ. Ректор БГУ высказал также свои предложения по поводу критериев для составления рейтинга.