Bakı şəhər məktəbliləri arasında 12 Aprel - Ümumdünya Aviasiya və Kosmonavtika Gününə həsr olunan ikinci yaradıcılıq müsabiqəsi keçirilib.
Tədbir AR Təhsil Nazirliyinin Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, AMEA Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası və Tusi-Bohm Planetariumun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib.
Müsabiqədə şagirdlərin hazırladıqları kosmik robot və peyklərin quraşdırma modelləri, “yad planetlilər”in maskaları, fantastik, bədii və cizgi filmlərinin qəhrəmanlarına həsr olunan rəsmlər, plastilindən hazırlanan kosmik “bədheybətlər”in fiqurları nümayiş etdirilib.
Yaradıcılıq işlərinə baxış keçirilib, dörd nominasiya üzrə qaliblər müəyyənləşdirilib. Gənc tədqiqatçılara diplom, sertifikat və hədiyyələr verilib.

Awarded the winners of the contest dedicated to the Day of Astronautics
A second creative contest dedicated to the World Day of Aviation and Cosmonautics was held among schoolchildren of Baku.
The event was held with the joint organization of the Republican Children and Youth Development Center of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan, Shamakhi Astrophysical Observatory and the Planetarium Tusi-Bohm.
In the contest, models of space robots and satellites prepared by schoolchildren, aliens’ masks, pictures dedicated to heroes of fantastic, artistic and animated films, figures of "space monsters" molded from plasticine were demonstrated.
The survey of creative works was carried out, winners in four nominations were determined. Young researchers were awarded diplomas, certificates and gifts.