İclasda 2017-2019-cu illəri əhatə edən elmi tədqiqat proqramları çərçivəsində görüləcək işlər müzakirə olunub
Aprelin 14-də AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi. Müəssisənin elmi işlər üzrə direktor müavini, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru Dadaş Hüseynov tədbiri açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış etdi.
İlk olaraq institutun Tektonofizika və geomexanika şöbəsinin rəhbəri, akademik Hətəm Quliyev AMEA Rəyasət Heyətinin dəstəyi ilə icra olunan “Geomexanikanın fənlərarası problemlərinin nəzəri və eksperimental tədqiqatlar kompleksi” proqramı üzrə 2014-2017-ci illər ərzində əldə olunmuş nəticələr barədə məlumat verdi.
Sonra 2017-2019-cu illəri əhatə edən elmi tədqiqat proqramları çərçivəsində görüləcək işlər müzakirə olundu. “Neft və qaz yataqlarının formalaşması və mənimsənilməsi ilə əlaqədar məhsuldar qatın makro və mikroqeyri-bircinsliliyinin tədqiqi (Cənubi Xəzər hövzəsinin səciyyəvi yataqları timsalında)”, “Kiçik Qafqazın mezozoy maqmatizminin və filizliyinin təkamülündə intruziv komplekslərinin petrogenetik indikator rolu”, “Filizlərdən və filiz tullantılarından sənaye əhəmiyyətli metalların membran texnologiyası əsasında çıxarılması üsullarının işlənilməsi (Daşkəsən rayonunun filiz obyektləri timsalında)” və “Azərbaycan Respublikasının çay hövzələrinin radiogeokimyəvi vəziyyətinin geoekoloji qiymətləndirilməsi (II hissə: Böyük Qafqazın cənub yamacı ərazisi)” adlı tədqiqat layihələri üzrə nəzərdə tutulan işlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Bundan əlavə, 2015-2017-ci illəri əhatə edən elmi tədqiqat işlərinin gedişatı ilə bağlı çıxışlar dinlənildi. “Geoloji mühitlərin qeyri-xətti deformasiyalarını nəzərə almaqla quyuların qazılması zamanı qərarların qəbul edilmə üsulları”, “Azərbaycanda petrologiya və metallogeniya sahələrində elmi tədqiqatların inkişaf tarixi (II hissə: 1971-1991)” və “Xəzərin dibində istilik seli və istilik mübadiləsi modelləri” mövzularında araşdırmaların icrasına nəzər salındı.

На заседании будут обсуждены работы в рамках программы научных исследований на 2017-2019 гг.
14 апреля в Институте геологии и геофизики НАНА состоялось очередное заседание Ученого совета. Открывая мероприятие, заместитель директора учреждения по научной работе, доктор геолого-минералогических наук Дадаш Гусейнов ознакомил участников с вопросами, стоящими на повестке дня.
Сначала заведующий Отделом тектонофизики и геомеханики института, академик Гатам Гулиев рассказал о результатах, достигнутых в 2014-2017 гг. по программе «Комплекс теоретических и экспериментальных исследований междисциплинарных проблем геомеханики», исполняющегося при поддержке Президиума НАНА.
Далее была обсуждена предстоящая работа в рамках программы научных исследований на 2017-2019 годы.
Состоялся обмен мнениями относительно работы, предусмотренной в связи с исследовательскими проектами «Исследование макро-, микро-неоднородности продуктивного пласта в связи с формированием и освоением нефтегазовых месторождений (на примере месторождений, характерных для бассейна Южного Каспия)», «Петрогенетическая индикаторная роль интрузивных комплексов в эволюции мезозойского магнитизма и руды Южного Кавказа», «Разработка методов добычи металлов промышленного значения из руды и рудных отбросов на основе мембранной технологии (на примере рудных объектов Дашкесенского района)» и «Геоэкологическая оценка радиогеохимического состояния бассейнов рек Азербайджанской Республики (Вторая часть: южное подножье Большого Кавказа)».
Кроме того, состоялись выступления, посвященные ходу научно-исследовательских работ 2015-2017 гг. Были рассмотрены исследования, осуществляемые на тему «Методы принятия решений во время бурения скважин с учетом нелинейных деформаций геологической среды», «История развития научных исследований в области петрологии и металлогении в Азербайджан (II часть: 1971-1991 гг.)», «Модели теплового потока и теплообмена на дне Каспия».