Aprelin 18-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA Rəyasət Heyəti və bu qurumun Qafqazşünaslıq İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Qafqazşünasların Birinci Beynəlxalq Forumunun bağlanış mərasimi olub.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Forumun keçirilməsində əsas məqsədin dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan qafqazşünas alimləri çoxtərəfli formatda bir araya gətirmək, onların ikitərəfli əməkdaşlığının əsasını qoymaq və perspektiv məsələlərə dair elmi müzakirələr aparmaq olduğunu bildirib. İ.Həbibbəyli tədbirdə iştirak edən bütün alimlərə Akademiya rəhbərliyi adından təşəkkür edib.
Sonra çıxış edən Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, professor Musa Qasımlı Foruma hazırlıq çərçivəsində görülən işlər, məruzələrin seçilməsi prosedurundan danışıb. O, Forumda dinlənilən məruzələrin ayrıca kitabça şəklində dərc ediləcəyini bildirib.
Bağlanış mərasimində Türk Tarix Qurumunun sədri, professor Rafiq Turan, Rusiya Elmlər Akademiyasının Cənub Elm Mərkəzinin sədri, akademik Gennadiy Matişov, Gürcüstan Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik Roin Metreveli, Çeçenistan Respublikası Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Şaxrudin Qapurov, Böyük Britaniya, Mərkəzi Asiya və Şərq Tədqiqatları Kral Cəmiyyətinin həqiqi üzvü Mixail Basxanov, ABŞ Koastal Karolina Universitetinin professori Kristofer Qann və digərləri çıxış edərək tədbirin təşkilinə görə Akademiya rəhbərliyinə təşəkkür ediblər.

On April 18, a closing ceremony of the 1st International Forum of Caucasian Studiers, co-organized by ANAS Presidium and Institute of Caucasian Studies of ANAS, took place at the Central Scientific Library.
At the event, Vice-President of ANAS Academic Isa Habibeyli reported that, forum aimed to bring together Caucasian studier-scientists of the world’s various countries, lay the foundation for their mutual cooperation, and discuss scientific issues. He thanked to all scientists for participation at the event on behalf of Academy.
Then, Director of the Institute of Caucasian Studies Prof. Musa Gasimli made speech on works done within the frame of Forum, selection of lectures and its procedure. He noted that, all lectures of the Forum will be published in a book form.
The closing ceremony was attended by Turkish Historical Society President Professor Rafig Turan, Russian Academy of Sciences South Science Center President, Academician Gennady Matishov, Vice-President of the Georgian Academy of Sciences, Academician Roin Metreveli, the Chechen Republic Academy of Sciences President, Academician Shakhrudin Gapurov, an active member of Royal Society for UK, Central Asia and Oriental Studies Mikhail Baskhanov, a Professor of the U.S. Koastal Carolina University Christopher Gann, and others.