Aprelin 18-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA Rəyasət Heyəti və bu qurumun Qafqazşünaslıq İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Qafqazşünasların Birinci Beynəlxalq Forumunun bağlanış mərasimi olub.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Forumun keçirilməsində əsas məqsədin dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan qafqazşünas alimləri çoxtərəfli formatda bir araya gətirmək, onların ikitərəfli əməkdaşlığının əsasını qoymaq və perspektiv məsələlərə dair elmi müzakirələr aparmaq olduğunu bildirib. İ.Həbibbəyli tədbirdə iştirak edən bütün alimlərə Akademiya rəhbərliyi adından təşəkkür edib.
Sonra çıxış edən Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, professor Musa Qasımlı Foruma hazırlıq çərçivəsində görülən işlər, məruzələrin seçilməsi prosedurundan danışıb. O, Forumda dinlənilən məruzələrin ayrıca kitabça şəklində dərc ediləcəyini bildirib.
Bağlanış mərasimində Türk Tarix Qurumunun sədri, professor Rafiq Turan, Rusiya Elmlər Akademiyasının Cənub Elm Mərkəzinin sədri, akademik Gennadiy Matişov, Gürcüstan Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik Roin Metreveli, Çeçenistan Respublikası Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Şaxrudin Qapurov, Böyük Britaniya, Mərkəzi Asiya və Şərq Tədqiqatları Kral Cəmiyyətinin həqiqi üzvü Mixail Basxanov, ABŞ Koastal Karolina Universitetinin professori Kristofer Qann və digərləri çıxış edərək tədbirin təşkilinə görə Akademiya rəhbərliyinə təşəkkür ediblər.

18 апреля в Центральной научной библиотеке состоялась церемония закрытия Первого международного форума кавказоведов, проведенного при совместной организационной поддержке Президиума НАНА и Института кавказоведения.
Выступив, на мероприятии вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что основной целью в проведении форума является объединение ученых-кавказоведов из различных стран в многостороннем формате, заложении основы двустороннего сотрудничества и проведении научных обсуждений относительно перспективных вопросов. И.Габиббейли выразил благодарность ученым, принявшим участие в мероприятии, от имени руководства академии.
Затем, выступив, директор Института кавказоведения, профессор Муса Гасымлы рассказал о работе, проделанной в рамках подготовки к форуму, процедуре избрания докладов. Он отметил, что заслушанные на форуме доклады будут опубликованы в виде отдельной брошюры.
На церемонии закрытия председатель Турецкой исторической организации, профессор Рафиг Туран, председатель Южного научного центра Российской академии наук, академик Геннадий Матишов, вице-президент Академии наук Грузии, академик Роин Метревели, президент Академии наук Чеченской Республики, академик Шахрудин Гапуров, действительный член Королевского общества по Центральной Азии и Восточным исследованиям Михаил Басханов, профессор Каролинского университета США Кристофер Ганн и другие выступившие выразили благодарность руководству Академии за организацию мероприятия.