Bu gün AMEA-nın Əsas binasında akad. Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanda İslam həmrəyliyi ili – birlik və inkişaf naminə sülhməramlı missiya” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə Əfqanıstanın Azərbaycandakı səfiri Məhəmməd Təqi Xəlili, İran İslam Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Cavad Cahangirzadə, İordaniya Haşimilər Krallığının Azərbaycandakı səfirinin müavini Saad Ghazal, həmçinin Sudan və İraq səfirliklərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvi Gövhər Baxşəliyeva açaraq 2017-ci ilin ölkəmizdə “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 10 yanvar 2017-ci il tarixli Sərəncamını xatırladıb. O, Azərbaycanın İslam mədəniyyətinin inkişafına, tolerantlıq mühitinin təşəkkül tapmasına, multikulturalizmin, mədəniyyətlərarası və sivilizasiyalararası dialoqun qurulmasına böyük töhfələr verdiyini deyib.
Sonra İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundov çıxış edərək İslam ölkələri daxilində harmoniya və sabitliyin yaradılmasına böyük ehtiyac olduğunu bildirib. Müsəlman ölkələrinin beynəlxalq təşkilatlarda vahid cəbhədən çıxış etməsinin vacibliyini vurğulayan alim Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsində İslam ölkələrinin dəstəyini hiss etdiyini söyləyib.
Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov konfansın mövzusunun İslam aləmi üçün həyati məsələ olduğunu deyib. Alim İslam dünyasına qarşı tarixən aparılan təcavüz siyasətinin bu gün də davam etdirildiyini və İslam mədəniyyətinin terror nəticəsində məhv edildiyini bildirib.
Sonra İordaniya Haşimilər Krallığının Azərbaycandakı səfirinin müavini Saad Ghazal çıxış edərək bu gün Azərbaycanda bütün dinlərin nümayəndələrinin azad şəkildə dini ayinlərini yerinə yetirdiyini və İslamın tolerantlıq şərtinə Azərbaycanda əməl edilməsinin şahidi olduğunu deyib. S.Ghazal İslam aləminin bu gün parçalanma dövrünü yaşadığını və İslamın mahiyyətinin qəsdən təhrif edildiyini bildirib.
Tədbirdə G.Baxşəliyeva “İslam həmrəyliyi ili – zamanın çağırışlarına uzaqgörən reaksiya” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim məruzəsində 2017-ci ilin “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsinin zamanında verilmiş çox gərəkli, uzaqgörən ictimai-siyasi bir qərar olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, Azərbaycan xalqı İslam aləminin ayrılmaz parçası olaraq bu sivilizasiyanın yaradıcılarından biri olub, həmçinin onun inkişafına və təkamülünə əvəzsiz incilər bəxş edib. Bu gün Yaxın Şərqin dünyanın ən gərgin və böhranlı regionlarından birinə çevrildiyini söyləyən G.Baxşəliyeva belə şəraitdə müsəlman ölkələrinin həmrəylik nümayiş etdirməsinin vacibliyini vurğulayıb. G.Baxşəliyeva bu gün bəzi müsəlman ölkələrinin İslam həmrəyliyi prinsipini kobud şəkildə pozaraq təcavüzkar Ermənistanla iqtisadi, hərbi sahədə əməkdaşlıq etdiyini söyləyib.
Konfransda, həmçinin Şərqşünaslıq İnstitutunun Şərq-Qərb şöbəsinin müdiri, i.ü.f.d. Məmmədəli Babaşlı “İslam həmrəyliyi amili və Ermənistan – Azərbaycan münaqişəsinə dair həqiqətlərin çatdırılması imkanları”, institutun Din və ictimai fikir tarixi şöbəsinin müdiri, f.ü.f.d. Esmiralda Həsənova “Azərbaycan Respublikasında İslam həmrəyliyinin ideoloji-siyasi əsasları haqqında”, həmin şöbənin fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktorları - İlkin Əlimuradov “İslam həmrəyliyi və müasir Azərbaycan”, Elvüsal Məmmədov “İslamda tolerantlıq məsələsi”, Aslan Həbibov “Məzhəblərarası vəhdətin Azərbaycan təcrübəsi”, Leyla Məlikova “İslam postreformizminin bəzi aspektləri” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

Состоялась научная конференция «Год Исламской солидарности в Азербайджане - миротворческая миссия во имя единства и развития»
Сегодня в Главном здании НАНА при организационной поддержке Института востоковедения им. академика З.Буньятова состоялась научная конференция на тему «Год Исламской солидарности в Азербайджане - миротворческая миссия во имя единства и развития».
В мероприятии приняли участие посол Афганистана в Азербайджане Мухаммед Теги Халили, посол Исламской Республики Иран в нашей стране Джавад Джахангирзаде, заместитель посла Иорданского Хашимитского Королевства в Азербайджане Саад Газал, а также представители посольств Судана и Ирака.
Открывая мероприятие, директор Института востоковедения, член-корреспондент НАНА Говхар Гасанзаде напомнила о Распоряжении Президента Азербайджанской Республики «Об объявлении 2017 года «Годом Исламской солидарности» в нашей стране» от 10 января 2017 года. Она отметила, что Азербайджан внес большой вклад в развитие Исламской культуры, становление толерантной среды, построение мультикультурализма, диалога между культурами и цивилизациями.
Затем академик-секретарь Отделения общественных наук, член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова в своем выступлении отметила, что существует большая необходимость в создании стабильности и гармонии внутри Исламских стран. Подчеркнув важность выступления мусульманских стран в международных организациях с единого фронта, она довела до внимания, что Азербайджан чувствует поддержку Исламских стран в Нагорно-Карабахском конфликте.
Выступив на мероприятии, директор Института истории, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов поставленная перед конференцией проблема является жизненным вопросом для Исламского мира жизни. Ученый отметил, что политика агрессии, исторически проводимая против Исламского мира, и сегодня продолжается, а в результате терроризма уничтожается Исламская культура.
Затем, выступив, заместитель посла Иорданского Хашимитского Королевства в Азербайджане Саад Газал отметил, что в настоящее время в Азербайджане представители всех религий свободно выполняют религиозные обряды Ислама и, что он являлся свидетелем соблюдения условий Исламской толерантности в Азербайджане. С.Газал отметил, что сегодня Исламский мир переживает период раздробленности и намеренно искажают суть Ислама.
На мероприятии Г.Бахшалиева выступила с докладом на тему «Год исламской солидарности– дальновидная реакция на вызовы времени». Ученый в своем докладе отметила, что объявление 2017 года «Годом исламской солидарности» является своевременным, дальновиднымобщественно-политическим решением.Было сообщено, чтоазербайджанский народ, будучи неотъемлемой частью Исламского мира,был одним из основателей этой цивилизации, а также подарил неоценимые жемчужины ее развитию и эволюции. Сказав, что сегодня Ближний Востокпревратился в одно из самых напряженных и кризисных регионов мира, Г.Бахшалиева отметила важность демонстрации солидарности мусульманских стран в таких условиях. Г.Бахшалиева также сообщила, чтосегодня некоторые мусульманские страны, грубо нарушив принцип исламской солидарности, налаживают сотрудничество с агрессивной Арменией в экономической, военной сферах.
На конференции заведующий отделом Восток-Запад Института востоковедения, доктор философии по теологии Мамедали Бабашлы выступил с докладом «Фактор исламской солидарности и возможности доведения правды о конфликте между Арменией и Азербайджаном», заведующий отделом истории религии и общественной мысли института, доктор философии по филологии Эсмиральда Гасанова – «Об идеологических и политических основах исламской солидарности в Азербайджанской Республике», ведущий научный сотрудник отдела истории религии и общественной мысли института, доктор философии по филологии Илькин Алимурадов «Исламская солидарность и современный Азербайджан», ведущий научный сотрудник отдела истории религии и общественной мысли, доктор философии по филологии Элвусал Мамедов - «Толерантность в исламском вопросе», ведущий научный сотрудник отдела истории религии и общественной мысли, доктор философии по филологии Аслан Габибов – «Опыт Азербайджана в гармонии между мазхабами», ведущий научный сотрудник отдела истории религии и общественной мысли, доктор философии по филологии Лейла Меликова - «Некоторые аспекты исламского постреформизма».