Türkiyənin paytaxtı Ankara şəhərində görkəmli türk tarixçisi, professor Xəlil İnalcıkın xatirəsinə həsr olunan “Tarix və tarixçilik” mövzusunda beynəlxalq simpozium keçirilib.
Türk Tarix Qurumu və Qazi Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Azərbaycan, Türkiyə, Rusiya, Litva, Ukrayna, Qazaxıstan, Rumıniya, Albaniya, Qırğızıstan, İran, İraq və Əlcəzairdən olan tarixçi alim və tədqiqatçılar iştirak ediblər.
Beynəlxalq simpoziumda ölkəmizi AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru Nərgiz Əliyeva təmsil edib. Tarixçi alimin “İslam tarixçiliyində elmi-bioqrafik əsərlər” adlı məruzəsi tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.

В столице Турции Анкаре прошел международный симпозиум «История и историчность», посвященный памяти выдающегося турецкого историка, профессора Халила Иналджика.
В мероприятии, состоявшемся при совместной организационной поддержке Турецкой исторической структуры и Университета Гази, приняли участие ученые и исследователи из Турции, Азербайджана, России, Литвы, Украины, Казахстана, Румынии, Албании, Кыргызстана, Ирана, Ирака и Алжира, занятые в области истории.
Нашу страну на международном симпозиуме представляла заместитель директора по научной работе Национального музея истории Азербайджана НАНА, доктор исторических наук Наргиз Алиева. Доклад ученого «Научно-библиографические труды в Исламской историографии» вызвал большой интерес участников мероприятия.