Azərbaycanlı torpaqşünas alimlər koreyalı həmkarları ilə əməkdaşlıq edirlər
8 iyul 2016-ci il tarixdə AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu ilə Koreya Respublikası Seul Milli Universiteti arasında torpaqşünaslıq, ekologiya, aqrokimya və torpaqların meliorasiyası, rekultivasiyası və mühafizəsi sahələrində birgə elmi tədqiqat işlərinin aparılması məqsədilə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Müqaviləyə əsasən, müvafiq elmi tədqiqat proqramlarına uyğun olaraq şorlaşmış torpaqların məsafədən tədqiqi istiqamətində işlər davam etdirilir.
Aprelin 19-da ikitərəfli əməkdaşlıq çərçivəsində elmi-tədqiqat işlərinin gedişi ilə tanış olmaq məqsədi ilə Koreyanın Seul Milli Universitetinin professoru Hee-Myong Ro, doktor Junho Han və araşdırma mühəndisi Nam Young Jun Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda olublar.
Görüşdə iki ölkə arasında torpaqşünaslıq sahəsində əməkdaşlığın əhəmiyyətindən danışılıb. Bu əlaqələrin qurulmasında AMEA rəhbərliyinin və SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının rolu xüsusi qeyd edilib.
Daha sonra koreyalı elm adamları ilə birgə layihə çərçivəsində alınmış “Termo” (İCP-OES) cihazının quraşdırılması prosesi müzakirə olunub.
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun maddi-texniki bazası ilə tanış olan qonaqlar şorlaşmış torpaqların monitorinqi istiqamətində birgə elmi-texniki tədqiqat işlərinin aparılmasının böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildiriblər.
Koreyalı alimlərin Azərbaycanda şorlaşmış  torpaqların vəziyyətini yerində öyrənmək məqsədi ilə “2017-ci ildə pambıq istehsalının təşkili ilə bağlı müvafiq Tədbirlər Planı”na əsasən pambıqçılığın inkişafında mühim yer tutan  Muğan düzünə,  Saatlı və Sabirabad rayonlarına səfərləri nəzərdə tutulur.

ANAS Institute of Soil Science and Agrochemistry and Seoul National University of Korea was signed a cooperation agreement on joint research in the field of soil science, ecology, land reclamation, reclamation and protection of land on July 8, 2016.
According to the agreement, in accordance with the research program, work is continuing aimed at remote study of saline lands.
Within the framework of bilateral cooperation with the purpose of acquaintance with the course of research works, Professor of the Seoul National University, Korea Hi-Myung-ho and Dr. Juno Khan and the research engineer Nam Yang Yun visited at the Institute of Soil Science and Agrochemistry on April 19.
The meeting spoke about the importance of cooperation between the two countries in the field of soil science. In the establishment of these ties, the role of the leadership was specially noted ANAS and the Association of the Azerbaijani-Korean Cultural Exchange SEBA (Seoul-Baku).
Further, was discussed the process of installation of the "Termo" device (ICP-OES), purchased as part of a joint project with Korean scientists.
Having familiarized with the material and technical base of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, guests noted the importance of conducting joint scientific and technical research work in the direction of monitoring saline lands.
In order to study the situation related to saline lands in Azerbaijan, according to the "Plan of measures due the organization of cotton production in 2017" are envisaged visits of Korean scientists to the Mugan plain, as well as Saatli and Sabirabad regions, which are important in the development of cotton growing.