Lənkəranda “XX əsrdə türk-müsəlman xalqlarına qarşı soyqırımları” mövzusunda IV Beynəlxalq elmi konfrans işə başlayıb
Aprelin 24-də Lənkəran şəhərində AMEA Rəyasət Heyəti, A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu, Türkiyənin Atatürk Araşdırma Mərkəzi (ATAM) və Lənkəran Şəhər İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə “XX əsrdə türk-müsəlman xalqlarına qarşı soyqırımları” mövzusunda IV Beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başlayıb.
Öncə tədbir iştirakçıları Lənkəran şəhərində Ulu öndər Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət ediblər, məzarı önünə gül dəstələri qoyublar.
Lənkəranda yerləşən Heydər Əliyev Mərkəzində Tarix İnstitutunun elmi nəşrlərinin sərgisinə baxış keçirildikdən sonra IV Beynəlxalq Lənkəran konfransının açılış mərasimi başlayıb.
Əvvəlcə dünyanın müxtəlif ölkələrindən alim və mütəxəssislərin qatıldığı tədbirdə Azərbaycan və Türkiyənin dövlət himnləri səsləndirilib, soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Sonra Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri, akademik Kamal Abdullayev ölkə Prezidenti İlham Əliyevin tədbir iştirakçılarına müraciətini səsləndirib. Müraciətdə insanlığa qarşı törədilən cinayətlərin ən ağırı sayılan soyqırımının dərindən və hərtərəfli öyrənilməsinin mühüm əhəmiyyətə malik olduğu vurğulanır.
Lənkəran Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Taleh Qaraşov çıxış edərək konfransın məhz Lənkəranda keçirilməsinin tarixi əhəmiyyətini vurğulayıb. O, Lənkəranın 1918-ci ilin mart-aprel hadisələri zamanı erməni daşnaklarının təcavüzünə daha çox məruz qalan bölgələrdən olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, ümumilikdə Lənkəran və ətraf rayonlarda 40-dək yaşayış məntəqəsi yandırılmaqla yerlə-yeksan olunub, 2000-dən çox dinc sakin qətlə yetirilib. T.Qaraşov bu kimi həqiqətlərin daha dərindən öyrənilməsi və xalqımıza qarşı törədilən erməni vəhşiliklərinin sübuta yetirilməsində böyük rolu olacağına əminliyini ifadə edib.
Daha sonra Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov çıxış edib. “Azərbaycan xalqı dünyanın ən dəhşətli soyqırımına məruz qalmış xalqlarındandır” – deyən məruzəçi obyektiv həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasının alimlər qarşısında duran əsas hədəflərdən olduğunu deyib.
Y.Mahmudov bildirib ki, Prezident İlham Əliyev multikulturalizmi dövlət siyasəti səviyyəsinə qaldırmaqla Azərbaycan reallığını bütün dünyaya nümunə kimi təqdim edir. Bu baxımdan, ölkə Prezidentinin təşəbbüsü ilə hər il Azərbaycanda keçirilən dünya tarixçilərinin Beynəlxalq soyqırımı konfransları real tarixi həqiqətlərin aşkara çıxarılmasında, tarix elminin yeni faktlar və elmi ümumiləşdirmələrlə zənginləşməsində mühüm rol oynayır.
Konfransın təşkilatçılarından biri olan Türkiyənin Atatürk Araşdırma Mərkəzinin başqanı, professor Mehmet Ali Beyhan AMEA-nın Tarix İnstitutu ilə mövcud olan əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açıb, iki qurumun birgə fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Alim konfransda iştirak edən xarici ölkə alimlərinin sayı və müzakirəyə çıxarılan mövzulara görə tədbirin xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib.
Beynəlxalq konfrans iştirakçılarını AMEA-nın prezidenti və Rəyasət Heyəti adından salamlayan akademiyanın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova artıq dördüncü dəfədir ki, keçirilən beynəlxalq elmi konfransın türk-müsəlman xalqlarına qarşı törədilən soyqırımlarının tanıdılması istiqamətində atılan vacib addım olduğunu bildirib. Məruzəçi Lənkəranda törədilmiş soyqırım vəhşiliklərinə dair bir sıra faktları diqqətə çatdırıb.
Plenar iclasda, həmçinin Türkiyə Respublikasının Nazirlər Kabinetinin Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun başqanı, professor Derya Örs, Türkiyənin keçmiş təhsil naziri, Yeni Türkiyə Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin (YTSAM) rəhbəri, professor Həsən Cəlal Gözəl, Türk Tarix Qurumunun başqanı, professor Refiq Turan, Rusiyanın Tarix, İqtisadiyyat və Hüquq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun prezidenti, professor İqor Turitsın və başqaları çıxış ediblər.
Konfransda BDU-nun Mənbəşünaslıq, tarixşünaslıq və metodika kafedrasının müdiri, professor Anar İsgəndərov erməni cinayətkarlarının ölkəmizin cənub bölgəsində törətdikləri soyqırımı vəhşiliklərini əhatə edən geniş məruzə ilə çıxış edib.
Bildirilib ki, Azərbaycan dövlətinin başçısı AMEA-nın Tarix İnstitutunun keçirdiyi bu beynəlxalq elmi konfransların fəaliyyətini həmişə diqqət mərkəzində saxlayır və konfrans iştirakçılarına ənənəvi müraciət məktubları ünvanlayır.
Plenar iclasın sonunda Rusiyanın Tarix, İqtisadiyyat və Hüquq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun prezidenti İqor Turitsına Tarix İnstitutunun Fəxri doktoru diplomu təqdim olunub.
Konfrans öz işini bölmə iclaslarında davam etdirib. Bölmə iclaslarında xarici ölkə alimləri ilə birgə son 200 ildə böyük bir coğrafiyada türk-müsəlman xalqlarına qarşı sistemli şəkildə yeridilmiş soyqırımı, deportasiya, repressiya siyasəti və bunun ağır nəticələri müzakirə olunur.

On April 24, IV International scientific conference “Genocides against Turkic-Moslem peoples in the XX century” kicked off in Lankaran city co-organized by Presidium of ANAS, Institute of History after A.A. Bakikhanov, Ataturk Research Center of Turkey (ARCT) and Lankaran city Executive Power.
In advance, event attendees paid tribute to the monument of national leader Heydar Aliyev and put bunches of flower in front of.
After glancing at the exhibition of scientific editions of the Institute of History at the Heydar Aliyev Center in Lankaran city, opening ceremony of the IV International Lankaran conference has kicked off.
Firstly, event brought together scientists and specialists from various countries of the world, was sounded national anthems of Azerbaijan and Turkey, commemorated memory of genocide victims.
Then, State Advisor of the Republic of Azerbaijan on international, multicultural and religious affairs Academician Kamal Abdullayev has read appeal of the President Ilham Aliyev to the conference attendees.
Head of Lankaran city Executive Power Taleh Garashov stressed out the historical importance holding conference specially in Lankaran . Lankaran was one of the most affected by Armenian dashnaks’ abuse. Totally, 40 settlements in Lankaran and surrounding areas were destroyed by burning, more than 2,000 civilians have been killed, he stated.
Later on, Director of the Institute of History corresponding member of ANAS Yagub Mahmudov noted that, “Azerbaijan is one of the peoples in the world, subjected to the terrible genocides” and delivering objective truths to the world public is the key target before scientists.
The main goal of the Azerbaijani scientists is to study the real history of the country and the people and bring it to future generations as it is, to prevent false, false Armenian propaganda, to acquaint the international community with objective truth."
The director of the institute noted that today the world faces extremely complex and extremely dangerous confrontations. In Europe, where the first and second world wars started, which caused the death of millions of people, unimaginable destruction and disasters, fascism, racism, and Islamophobia are reviving again. Under the guise of "human rights," "democracy," "protection of international law," "the fight against terrorism," large power centers in fact condone genocide and terror, are fighting for a new division of the world into spheres of influence.
"By raising multiculturalism to the level of state policy in our country, President Ilham Aliyev presented to the whole world the realities of Azerbaijan as a model. From this point of view, international conferences on the theme of genocide, with the participation of historians from all over the world, held annually in our country on the initiative and under the patronage of President Ilham Aliyev, play an important role in revealing historical realities, enriching historical science with new facts and scientific generalizations,” said Y. Mahmudov.
Chairman of the Ataturk Research Center of Turkey, who is one of the organizers of the conference, Professor Mehmet Ali Beyhan noted close cooperation with the Institute of History, highly appreciated the joint activities of the two scientific institutions. He stressed the particular importance of the current conference on the number of foreign scientists participating in it and the topics under discussion.
Welcoming the participants of the international conference on behalf of the President and Presidium of ANAS, academician-secretary of the Department of Social Sciences, corresponding member of ANAS Nargiz Akhundova noted that the international scientific conference held for the fourth time is an important step aimed at recognition of genocides against the Turkic-Muslim peoples. She spoke in detail about the atrocities committed during the genocide in Lankaran.
At the plenary session, the chairman of the Ataturk Supreme Culture, Language and History Story of the Cabinet of Ministers of the Republic of Turkey, Professor Derya Ors, former Minister of Education of Turkey, Head of the New Turkish Center for Strategic Studies, Professor Hasan Jalal Gozal, Chairman of the Historical Society of Turkey, Professor Refik Turan, President of the Research Institute of History, Economics and Law of Russia, Professor Igor Turitsyn and others.
Then the report of Professor BSU, Doctor of historical sciences Anar Iskenderov, was heard on the monstrous genocide committed by Armenian criminals in the southern region of our country. It was noted that the President of Azerbaijan pays constant attention to these international scientific conferences held by the Institute of History of ANAS, traditionally addresses appeals to their participants.
At the end of the plenary session, the President of the Russian Research Institute of History, Economics and Law, Professor Igor Turitsyn was awarded a diploma of honorary doctor of the Institute of History of ANAS.
Reports of up to 60 foreign scientists, including from Germany, Albania, Poland, Turkey, Georgia, Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, India, Russia, etc., on genocides committed in the Turkic-Islamic countries for the last 200 years were heard at the sessions of the sections.
At the IV International Scientific Conference in Lankaran, which will continue to work tomorrow, the policy of genocide, deportation and repression systematically pursued over the past 200 years against the Turkic-Muslim peoples in a vast geographical area, the grave consequences of this will be discussed.