Aprelin 27-də AMEA Rəyasət Heyəti Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin təşkilatçılığı ilə Mərkəzi Elmi Kitabxanada “Thomson Reuters” agentliyi tərəfindən ““Web of Science” məlumat platforması elmmetrik məlumat mənbəyi kimi” mövzusunda maarifləndirici seminar keçirilib.
Seminarın keçirilməsində məqsəd AMEA-nın elmi müəssisələrinin alim və mütəxəssisləri üçün beynəlxalq “Web of Science” məlumat platformasının imkanları və əsas elementləri, onunla əlaqəli informasiya resursları, həmçinin müasir beynəlxalq elmi jurnallarda məqalələrin dərc olunması qaydaları ilə tanışlıq idi.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev çıxış edərək Akademiya ilə “Thomson Reuters” təşkilatı arasında 2016-cı ilin oktyabrında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalandığını xatırladıb. Akademik müqavilə çərçivəsində AMEA-nın elmi müəssisələri üçün “Web of Science” məlumat platformasından istifadə imkanının yaradıldığını bildirib. Bu günə qədər 14 seminarın keçirildiyini deyən İ.Quliyev təşkilatla əməkdaşlığın alim və mütəxəssislərin qlobal elmi bazaya çıxış təcrübəsi qazanmaq baxımından faydalı olduğunu vurğulayıb.
Sonra “Thomson Reuters” agentliyinin MDB ölkələri üzrə nümayəndəsi Valentin Boqorov ““Web of Science” məlumat platforması elmmetrik məlumat mənbəyi kimi” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. V.Boqorov platformada 18 min elmi jurnalın yer aldığını və onlardan 13 mininin impakt faktorlu olduğunu söyləyib.
Seminarda “Web of Science” saytında axtarış vasitələrindən səmərəli istifadə yolları əyani nümayiş etdirilib.

On April 27, by organization of International Relations Office of ANAS Presidium, “Thomson Reuters” Agency has held an educational workshop at the Central Scientific Library on topic “Web of Science” data platform as a science metric data source”.
The workshop aimed to make acquainted scientist and specialists of scientific institutions of ANAS with opportunities and key elements of data platform “Web of science”, information resources related to, including publication rules of articles on the modern international academic journals.
At the event, Vice-President of ANAS Academician Ibrahim Guliyev reminded signing the agreement of cooperation between ANAS and “Thomson Reuters” Agency in October 2016. Academician stated that, within the agreement, scientific institutions of ANAS can use opportunities of “Web of Science” data platform and up today 14 thousand workshops have been held.
Then, delegate of “Thomson Reuters” Agency on CIS countries Valentin Bogorov made a presentation on “Web of Science” data platform as a science metric data source”. V.Bogorov noted that, platform includes 18 thousand academic journals and 13 thousand of them are of impact factor.