Aprelin 27-də AMEA Rəyasət Heyəti Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin təşkilatçılığı ilə Mərkəzi Elmi Kitabxanada “Thomson Reuters” agentliyi tərəfindən ““Web of Science” məlumat platforması elmmetrik məlumat mənbəyi kimi” mövzusunda maarifləndirici seminar keçirilib.
Seminarın keçirilməsində məqsəd AMEA-nın elmi müəssisələrinin alim və mütəxəssisləri üçün beynəlxalq “Web of Science” məlumat platformasının imkanları və əsas elementləri, onunla əlaqəli informasiya resursları, həmçinin müasir beynəlxalq elmi jurnallarda məqalələrin dərc olunması qaydaları ilə tanışlıq idi.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev çıxış edərək Akademiya ilə “Thomson Reuters” təşkilatı arasında 2016-cı ilin oktyabrında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalandığını xatırladıb. Akademik müqavilə çərçivəsində AMEA-nın elmi müəssisələri üçün “Web of Science” məlumat platformasından istifadə imkanının yaradıldığını bildirib. Bu günə qədər 14 seminarın keçirildiyini deyən İ.Quliyev təşkilatla əməkdaşlığın alim və mütəxəssislərin qlobal elmi bazaya çıxış təcrübəsi qazanmaq baxımından faydalı olduğunu vurğulayıb.
Sonra “Thomson Reuters” agentliyinin MDB ölkələri üzrə nümayəndəsi Valentin Boqorov ““Web of Science” məlumat platforması elmmetrik məlumat mənbəyi kimi” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. V.Boqorov platformada 18 min elmi jurnalın yer aldığını və onlardan 13 mininin impakt faktorlu olduğunu söyləyib.
Seminarda “Web of Science” saytında axtarış vasitələrindən səmərəli istifadə yolları əyani nümayiş etdirilib.

В НАНА агентством "Thomson Reuters" проведен просветительный семинар
27 апреля в Центральной научной библиотеке при организационной поддержке Управления международных связей Президиума НАНА агентством "Thomson Reuters" был проведен просветительский семинар на тему «Информационная платформа «Web of Science» как источник наукометрической информации».
Цель проведения семинара – ознакомление ученых и специалистов научных учреждений НАНА с возможностями и основными элементами международной информационной платформы "Web of Science", связанными с ней информационными ресурсами, а также правилами публикации статей в современных международных научных журналах.
Выступив на мероприятии, вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев напомнил о подписании в октябре 2016 года договора о сотрудничестве между академией и организацией «Thomson Reuters». Академик отметил, что в рамках договора для научных учреждений НАНА была создана возможность использования информационной платформы "Web of Science".
Затем представитель агентства "Thomson Reuters" по странам СНГ Валентин Богоров выступил с презентацией на тему «Информационная платформа «Web of Science» как источник наукометрической информации». Он сообщил, что в платформу включены 18 тысяч научных журналов, из которых 13 тысяч имеют импакт фактор.
В ходе семинара на сайте "Web of Science" были наглядно продемонстрированы пути эффективного использования поисковых средств.