2-5 may 2017-ci il tarixlərində Bakı şəhərində Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti və Türkiyənin Egey Universitetinin Ədəbiyyat fakültəsinin coğrafiya bölməsinin birgə təşkilatçılığı ilə Birinci Azərbaycan-Türkiyə Coğrafiya Günləri keçirilir.
Tədbirin birinci günü, mayın 2-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında (DİA) Azərbaycanın xarici siyasətinin prioritetləri, Azərbaycan və Türkiyə coğrafiyasında aparılan elmi tədqiqatların istiqamətləri barədə müzakirələr aparılıb. Bundan əlavə, “Əlaqələrin genişləndirilməsi və coğrafi yanaşmalar” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Tədbir mayın 3-də AMEA-nın Əsas binasında elmi məruzə və müzakirələrlə öz işini davam etdirib.
İclasda Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin prezidenti, AMEA akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov çıxış edərək bu tədbirin gələcək birgə fəaliyyət və elmi tədqiqatlar üçün stimul olduğunu vurğulayıb. R.Məmmədov Türk Dünyası Coğrafiyası İnstitutunu yaratmağın görkəmli coğrafiyaşünas alim, akademik Budaq Budaqovun ən böyük arzularından biri olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Türk dünyası çox böyük məkandır və burada fəaliyyət göstərməyə geniş imkanlar vardır.
Sonra Egey Universitetinin nümayəndəsi, professor Ertuğ Önər çıxış edərək qardaş ölkəyə gəlməkdən məmnun olduğunu bildirib, təmsil etdiyi qurumda görülən işlərdən danışıb.
Tədbirdə DİA-nın İnzibati idarəetmə fakültəsinin dekanı, coğrafiya elmləri doktoru, professor Çingiz İsmayılov son illərdə Azərbaycan və Türkiyədə coğrafiya elminin vəziyyətinə dair çıxış edib, birgə əməkdaşlığın hər iki ölkədə bu sahənin inkişafına böyük təkan verəcəyini vurğulayıb.
İclasda “Türkiyənin Egey və Aralıq dənizi sahillərində paleocoğrafi – arxeoloji araşdırmalar”, “Qlobal iqlim dəyişmələrinin Azərbaycan ərazisində təzahürləri”, “Azərbaycanın su ehtiyatlarının müasir vəziyyəti”, “Türkiyənin miqrasiya sistemində dəyişən mövqeyi”, “Türkiyə və yaşam tərzi”, “Türkiyədə tibbi coğrafi araşdırmalar”, “Yaradıcı turizm və Türkiyə”, “Azərbaycan Cumhuriyyəti: coğrafi durum və geopolitik davranışlar” mövzularında məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
Mayın 4-də tədbir iştirakçıları AMEA N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasına və Coğrafiya İnstitutunun Biocoğrafi stasionarına səfər ediblər.
Mayın 5-də isə Qobustan Dövlət Tarix-Bədii Qoruğunda təşkil olunacaq görüşlərdə birgə tədqiqatların aparılması imkanları müzakirəsi olunacaq.

Azerbaijan Geographical Society and the Department of Geography Faculty of the University of the Aegean held the 1st Azerbaijan-Turkey Geography Days on May 2-5, 2017 in Baku.
On May 2 the first day of the event at the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan (PAA) discussed the priorities of Azerbaijan's foreign policy, area of Azerbaijan and Turkey geography scientific research. In addition was held round table on "Expansion of ties and geographical approaches".
Event continued its work on scientific reports and discussions at the main ANAS building on May 3.
Reported at the meeting, President of the Geographical Society, Director of ANAS Institute of Geography, Academician Ramiz Mammadov noted that, this event is a stimulus for further joint activities and research
R.Mammadov said that, created of "Institute of Geography of the Turkic world" was one of the greatest desires of well-known scientist, geographer Budag Budagov: "The Turkish world is a great place, there are opportunities to work".
Then, representive of the Ege University, Professor Ertug Onar said he was pleased to visit brotherly country and spoke about the works in geography direction.
At the meeting were discussions on lectures -"Turkey's Aegean and Mediterranean coasts paleogeographical - archaeological research", "Global climate changes in Azerbaijan manifestations", "The water resources of the modern state", "Iimmigration system, changing position", "Turkey and the lifestyle", "Turkey in the geographical research","Creative tourism and Turkey","Azerbaijan Republic: geographical situation and geopolitical behavior.
After the meeting, the participants took the tour.
On May 4, the participants visited biogeography the stationary of ANAS Institute of Geography and Shamakhi Astrophysical Observatory after N. Tusi.
On May 5, the meetings will be to discuss the possibility of conducting joint research which will be held in Gobustan State Historical-Artistic Reserve.