2-5 may 2017-ci il tarixlərində Bakı şəhərində Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti və Türkiyənin Egey Universitetinin Ədəbiyyat fakültəsinin coğrafiya bölməsinin birgə təşkilatçılığı ilə Birinci Azərbaycan-Türkiyə Coğrafiya Günləri keçirilir.
Tədbirin birinci günü, mayın 2-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında (DİA) Azərbaycanın xarici siyasətinin prioritetləri, Azərbaycan və Türkiyə coğrafiyasında aparılan elmi tədqiqatların istiqamətləri barədə müzakirələr aparılıb. Bundan əlavə, “Əlaqələrin genişləndirilməsi və coğrafi yanaşmalar” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Tədbir mayın 3-də AMEA-nın Əsas binasında elmi məruzə və müzakirələrlə öz işini davam etdirib.
İclasda Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin prezidenti, AMEA akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov çıxış edərək bu tədbirin gələcək birgə fəaliyyət və elmi tədqiqatlar üçün stimul olduğunu vurğulayıb. R.Məmmədov Türk Dünyası Coğrafiyası İnstitutunu yaratmağın görkəmli coğrafiyaşünas alim, akademik Budaq Budaqovun ən böyük arzularından biri olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Türk dünyası çox böyük məkandır və burada fəaliyyət göstərməyə geniş imkanlar vardır.
Sonra Egey Universitetinin nümayəndəsi, professor Ertuğ Önər çıxış edərək qardaş ölkəyə gəlməkdən məmnun olduğunu bildirib, təmsil etdiyi qurumda görülən işlərdən danışıb.
Tədbirdə DİA-nın İnzibati idarəetmə fakültəsinin dekanı, coğrafiya elmləri doktoru, professor Çingiz İsmayılov son illərdə Azərbaycan və Türkiyədə coğrafiya elminin vəziyyətinə dair çıxış edib, birgə əməkdaşlığın hər iki ölkədə bu sahənin inkişafına böyük təkan verəcəyini vurğulayıb.
İclasda “Türkiyənin Egey və Aralıq dənizi sahillərində paleocoğrafi – arxeoloji araşdırmalar”, “Qlobal iqlim dəyişmələrinin Azərbaycan ərazisində təzahürləri”, “Azərbaycanın su ehtiyatlarının müasir vəziyyəti”, “Türkiyənin miqrasiya sistemində dəyişən mövqeyi”, “Türkiyə və yaşam tərzi”, “Türkiyədə tibbi coğrafi araşdırmalar”, “Yaradıcı turizm və Türkiyə”, “Azərbaycan Cumhuriyyəti: coğrafi durum və geopolitik davranışlar” mövzularında məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
Mayın 4-də tədbir iştirakçıları AMEA N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasına və Coğrafiya İnstitutunun Biocoğrafi stasionarına səfər ediblər.
Mayın 5-də isə Qobustan Dövlət Tarix-Bədii Qoruğunda təşkil olunacaq görüşlərdə birgə tədqiqatların aparılması imkanları müzakirəsi olunacaq.

2-5 мая 2017 года в городе Баку при совместной организационной поддержке Азербайджанского географического общества и географического отделения факультета литературы Эгейского Университета Турции проходят I Дни географии Азербайджан-Турция.
В первый день мероприятия, 2 мая в Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики (АГУ) были проведены обсуждения касательно приоритетов внешней политики Азербайджана, направлений научных исследований, проведенных в географической науке Турции и Азербайджана. Кроме того, состоялся круглый стол на тему «Расширение связей и географические подходы».
3 мая в Главном здании НАНА мероприятие продолжило свою работу научными докладами и обсуждениями.
На заседании президент Азербайджанского географического общества НАНА, директор Института географии имени академика Г.Алиева, академик Рамиз Мамедов в своем выступлении подчеркнул, что это мероприятие послужит стимулом для дальнейшей совместной деятельности и научных исследований. Р.Мамедов отметил, что создание Института географии тюркского мира было одним из самых больших желаний видного ученого-географа, академика Будага Будагова. Он отметил, что тюркский мир охватывает очень большое пространство и здесь имеются широкие возможности для осуществления деятельности.
Затем выступил представитель Эгейского университета, профессор Эртуг Онер, который выразил удовлетворение от пребывания в братской стране, рассказал о работе, проделанной в представляемой им структуре.
На мероприятии декан факультета административного управления АГУ, доктор географических наук, профессор Чингиз Исмайлов выступил в связи с состоянием географической науки Азербайджана и Турции в последние годы, подчеркнул, что совместное сотрудничество окажет большой толчок развитию этой сферы в обеих странах.
На заседании были заслушаны доклады на темы «Палеогеографические и археологические исследования на побережье Эгейского и Средиземного морей Турции», «Проявления глобальных климатических изменений на территории Азербайджана», «Современное состояние водных ресурсов Азербайджана», «Меняющаяся позиция Турции в миграционной системе», «Турция и образ жизни», «Медико-географические исследования в Турции», «Творческий туризм и Турция» и т.д.
4 мая участники мероприятия посетили Шамахинскую астрофизическую обсерваторию имени Н.Туси НАНА и Биогеографический стационар Института географии.
На встречах, которые будут организованы 5 мая в Гобустанском государственном историко-художественном заповеднике, будут обсуждены возможности проведения совместных исследований.