Azərbaycan ilə Bolqarıstan arasında elm sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub
Mayın 6-da AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Bolqarıstanın vitse-prezidenti İliana Yotovanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə akademik A.Əlizadə akademiyanın nümayəndə heyətinin bu yaxınlarda Bolqarıstana səfərini xatırladıb. Qeyd edilib ki, səfər zamanı Bolqarıstanın elmi müəssisələri ilə müzakirə olunan layihələr artıq həyata keçirilməyə başlayıb. AMEA-nın tarixindən, keçdiyi inkişaf yolundan danışan A.Əlizadə elmin kommersiyalaşdırılması istiqamətində görülən işlər, Yüksək Texnologiyalar Parkının fəaliyyəti barədə məlumat verib. Diqqətə çatdırılıb ki, AMEA-nın Təcrübə-Sənaye Zavodunda bir çox adda məhsul istehsal olunur. Bunlardan tibb sahəsində geniş istifadə olunan Ağ Naftalan yağı qeyri-adiliyi ilə seçilir.
Söhbət zamanı AMEA-nın prezidenti akademiyada geologiya, fizika, kimya, informasiya texnologiyaları, paleontologiya, humanitar və ictimai elmlər sahələrində aparılan tədqiqatlardan, palçıq vulkanları, neft və qaz yataqlarının öyrənilməsi istiqamətində görülən işlərdən də danışıb. Vurğulanıb ki, elmin prioritetlərindən biri də Azərbaycan alimlərinin xarici həmkarları ilə birgə meqalayihələrdə iştirakıdır.
Görüşə görə minnətdarlığını bildirən İ.Yotova Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının fəaliyyətindən, aparılan tədqiqatlardan və ölkələrimiz arasında elmi əməkdaşlığın gələcək perspektivlərindən danışıb. Elm, təhsil, səhiyyə və digər sahələrdə həyata keçirilən beynəlxalq layihələrdən, elmin maliyyələşdirilməsi və kommersiyalaşdırılmasından söz açan qonaq gələcək tədqiqatlar üçün aktual mövzuların seçilməsinin zəruriliyini qeyd edib.
Gənc elmi kadrların hazırlıq məsələsinə toxunan A.Əlizadə ikitərəfli kadr mübadiləsinin, Azərbaycanın gənc alim və mütəxəssislərinin Bolqarıstanın elmi mərkəzlərində təcrübə keçmələrinin vacibliyini vurğulayıb.
Görüşdə Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfiri Nərgiz Qurbanova, AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademik İbrahim Quliyev və akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, İctimaiyyətlə Əlaqələr və Elmin Populyarlaşdırılması İdarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev və başqaları iştirak ediblər.

Discussed the prospects of cooperation in science between Azerbaijan and Bulgaria
May 6, President of ANAS Academic Akif Alizadeh met with the delegation led by Vice-President of Bulgaria Iliana Yotova.
At the meeting, Academic A.Alizadeh reminded the recent visit of academy’s delegation to Bulgaria and noted that, during the visit projects which were discussed with scientific enterprises of Bulgaria have already begun to be realized. Making speech on history of ANAS, and its development way, A.Alizadeh informed about works done in science commercialization, and activity of the High Tech Park of ANAS. It was brought to mind that, numerous kind of product are manufactured at the Experiment-Industry Plant of ANAS and The White Naftalan oil is widely used in the medical field distinguished by uniqueness.
During discussion, President of ANAS spoke of studies carried out by ANAS in the fields of geology, physics, chemistry, ICT, paleontology, humanities and social sciences, including study of mud volcanoes, oil and gas beds. One of the science priorities is the participation of Azerbaijan at the megaprojects with its foreign colleagues.
Expressing her gratitude for a meeting I.Yotova told about activities, studies carried out at the Academy of Sciences of Bulgaria, as well as future prospects of scientific cooperation between two countries.
ouching upon training of young staff A.Alizadeh stressed out mutual staff exchange, and Azerbaijani young scientist and specialists to be probated at the scientific center of Bulgaria.
Azerbaijan's Ambassador to Bulgaria Nargiz Gurbanova, Vice-Presidents of ANAS, Academics Ibrahim Guliyev and Isa Habibbayli, head of International Relations Office of the Presidium Ph.D, in biology Esmira Alirzayeva, Public Relations and Science Popularization Office of the Presidium Administration Zulfiqar Farzaliyev and others attended the meeting.