Mayın 15-də AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Reinkarnasiya – tarixi eksponatlar” sərgisinin açılışı olub.
Muzeydə hazırlanmış “Reinkarnasiya – tarixi eksponatlar” sərgisi ilk mərhələsi Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində reallaşdırılmış “Reinkarnasiya” layihəsinin davamıdır. Bu layihənin məqsədi Azərbaycanın müasir rəssamlarının mədəniyyətimizi və tariximizi necə görmələrini nümayiş etdirməkdir.
Açılış mərasimində muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı sərgi ilə bağlı fikirlərini bildirib, onun əhəmiyyətini vurğulayıb. Qeyd edib ki, muzeyin qızıl fonduna daxil olan və stasionar ekspozisiyada nümayiş etdirilən tarixi eksponatlara gənc rəssam və heykəltəraşlar avanqard üslublu əsərlər vasitəsilə yenidən həyat veriblər. Məhz buna görə sərgi “Reinkarnasiya – tarixi eksponatlar” adlanır.
Sərgidə müxtəlif təsviri sənət və heykəltəraşlıq əsərləri yaratmış ayrı-ayrı rəssam və heykəltəraşların əl işləri təqdim edilir. Burada nümayiş etdirilən iyirmi tarixi eksponatı əsas götürərək rəssam və heykəltəraşlar iyirmi yeddi sənət əsəri yaradıblar.
Tarixi eksponatların müasir baxış kontekstində təqdim olunması onların xüsusiyyətlərini, tarixdə tutduğu yeri, bədii tərtibat səviyyəsini qabarıq göstərməyə imkan verir.

“Reincarnation – historical exhibits” exhibition opened
May 15, an opening ceremony of “Reincarnation – historical exhibits” was held at National Museum of Azerbaijan History of ANAS.
The first step of “Reincarnation – historical exhibits”, which has developed at the museum is the continuation of project “Reincarnation” realized at the Azerbaijan National Art Museum. The project aims to feature how modern artists of Azerbaijan see our culture and history.
Director of the museum Academic Naila Velikhanli expressed her opinions about the exhibitions and highlighted its importance. The exhibition to be lasted until June 2 will feature paintings of modern Azerbaijani artists on culture and ancient history. Thus, the historical exhibits, which are included in golden foundation of the museum and featured at the stationary expo, have been reincarnated by young artist and sculptors with works of avant-garde style so, this exhibition is called “Reincarnation –historical exhibits”.
The exhibition features various art and sculpture works created by artists and sculptors. Aetist and sculptors have created twenty-seven art works which twenty of them are the main.
Presenting historical exhibits in a modern view context paves the way to show their properties, place in the history and artistic design level vividly.