Mayın 18-də AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda Yer Elmləri Bölməsinin növbəti iclası keçirilib.
Tədbirdə bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov çıxış edərək iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Sonra Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov ölkə Prezidentinin "Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Atlası"nın nəşri barədə 2 mart 2016-cı il tarixli Sərəncamından irəli gələn vəzifələr haqqında məlumat verib. Bildirib ki, atlasın nəşr edilməsində məqsəd təbii resurslardan səmərəli istifadə, əhalinin, yaşayış məntəqələrinin, sənaye və kənd təsərrüfatı müəssisələrinin, digər infrastruktur obyektlərinin, o cümlədən strateji neft-qaz kəmərlərinin, kommunikasiya xətlərinin fövqəladə hallardan qorunması, istehsal qüvvələrinin inkişafı məsələlərinin əsaslandırılmış şəkildə həll edilməsidir. Akademik rəhbərlik etdiyi qurumun ilkin mərhələdə 20 atlas hazırladığını diqqətə çatdırıb. O, atlası hazırlanması məqsədilə dövlət başçısı tərəfindən təsdiqlənən redaksiya heyəti üzvlərinin görüşünün zəruriliyini vurğulayıb.
İclasda Coğrafiya İnstitutunda şöbə müdiri vəzifəsi üzrə vakant yerlərə müsabiqədə iştirak edən namizədlərin çıxışları dinlənilib. Nəticədə akademik Ramiz Məmmədov Xəzər dənizinin səviyyə problemləri şöbəsinin, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zaur İmrani Turizm və rekreasiya coğrafiyası şöbəsinin, coğrafiya üzrə elmlər doktoru Zakir Eminov Tibbi coğrafiya şöbəsinin, AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Qardaşov Xəzər dənizinin monitorinqi şöbəsinin, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Şamil Əzizov Geoinformatika və kartoqrafiya şöbəsinin, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Zabit Allahverdiyev isə Xəzər dənizinin hidrometeorologiyası şöbəsinin müdiri vəzifələrinə təsdiqləniblər.
Həmçinin c.ü.f.d, dosent Məhərrəm Həsənovun Rəyasət Heyəti qarşısında Coğrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsinə namizədliyinin irəli sürülməsi barədə qərar verilib.
İclasda geoloq-alim, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru, professor, SSRİ EA-nın müxbir üzvü Əli Əmiraslanovun 110 illik yubileyinə həsr olunan konfransın keçirilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Bundan əlavə, AMEA "Xəbərlər" jurnalının Yer Elmləri seriyasının redaksiya heyətində dəyişiklik edilib. Dəyişikliyə əsasən akademik Arif İsmayılzadə, AMEA-nın müxbir üzvü Bağır Süleymanov və c.ü.e.d. Zakir Eminov redaksiya heyətinin yeni üzvləri seçiliblər.

18 мая в Институте геологии и геофизики состоялось очередное заседание Отделения наук о Земле НАНА.
На мероприятии академик-секретарь отделения, академик Фахраддин Гадиров ознакомил участников с вопросами повестки дня.
Затем директор Института географии, академик Рамиз Мамедов нана проинформировал о мерах, вытекающих из Распоряжения Президента Азербайджанской Республики «Об издании Атласа по чрезвычайным ситуациям Азербайджанской Республики» от 2 марта 2016 года. Отмечалось, что цель в издании атласа заключается в эффективном использовании природных ресурсов, защите от чрезвычайных ситуаций населения, населенных пунктов, промышленных и сельскохозяйственных учреждений, других объектов инфраструктуры, в том числе стратегических нефте- и газопроводов, коммуникационных линий, а также решении вопросов развития производственных сил. Академик сообщил, что возглавляемой им структурой разработано 20 атласов и отметил важность встречи членов редакционной коллегии, утвержденной Президентом для подготовки атласа.
На заседании были заслушаны выступления кандидатов, претендовавших на вакантные места заведующего отделом в Институте географии. В результате академик Рамиз Мамедов был назначен заведующим Отделом проблем уровня Каспийского моря, доктор философии по географии Закир Эминов – заведующим Отделом медицинской географии, член-корреспондент НАНА Рауф Гардашов – заведующим Отделом мониторинга Каспийского моря, доктор философии по географии Шамиль Азизов – заведующим Отделом геоинформатики и картографии, доктора философии по географии Забит Аллахвердиев – заведующим Отделом гидрометеорологии Каспийского моря, доцент Заур Имрани - заведующим Отделом туризма и рекреационной георафии.
Также было принято решение о выдвижении кандидатуры доктора философии по географии, доцента Магеррама Гасанова на замещение должности заместителя по научной работе Института географии.
На заседании было принято решение о проведении конференции, посвященной 110-летию ученого-геолога, доктора геолого-минералогических наук, профессора, члена-корреспондента АН СССР Али Амирасланова.
Кроме того, внесено изменение в состав редакционной коллегии серии наук о Земле журнала «Известия» НАНА. Согласно изменениям, академик Ариф Исмаилзаде, член-корреспондент НАНА Багир Сулейманов и д.г.н. Закир Эминов избраны новыми членами редакционной коллегии.