Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tariximizin şərəf səhifəsidir. Tarixi şəxsiyyətlərimizi, o cümlədən Cümhuriyyət xadimlərini qarşı-qarşıya qoymaq düzgün deyil, onları xalqımıza olduğu kimi, doğru-düzgün təqdim etmək lazımdır.
Bunu AMEA Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov 28 May – Respublika Gününə həsr olunan “Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi əbədidir, dönməzdir” adlı konfransda deyib.
Konfransda Azərbaycanın 5 min illik dövlətçilik tarixi olduğunu vurğulayan Y.Mahmudov bildirib ki, türkçülüyün vətəni Azərbaycandır. Türkçülüyün banisi deyildikdə isə Əli bəy Hüseynzadənin adı birinci yazılmalıdır.
İnstitut direktoru qeyd edib ki, ilk dəfə üçrəngli bayraq ideyası məhz Azərbaycanda yaranıb. Əli bəy Hüseynzadənin “türkləşmək, islamlaşmaq, müasirləşmək” düsturu Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə dövlət bayrağının rənglərində öz əksini tapıb.
Müharibə şəraitində olmasına baxmayaraq, Azərbaycanın Cənubi Qafqazda lider dövlət olduğunu söyləyən akademik bildirib ki, dünyanın, Şərqin və türk dünyasının ən demokratik respublikasını Azərbaycan xalqı yaradıb.
Konfransda Suraxanı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı İlqar Abbasov, Milli Məclisin deputatı Ağacan Abıyev də çıxış ediblər.

The Azerbaijan Democratic Republic is a glorious page of our history. It is wrong to oppose our historical figures, including the figures of the Republic, to represent them to our people as they are.
Director of ANAS Institute of History, Academician Yagub Mahmudov acted at the conference "Azerbaijan's state independence is eternal, irreversible" on May 28 - Day of the Republic.
At the conference, Y. Makhmudov, stressing that, Azerbaijan has a 5-thousand-year history of statehood, noted that, Azerbaijan is the birthplace of Turkism. And when it comes to the founder of Turkism, name of Alibek Huseynzade should be mentioned first.
Director of the Institute noted that, for the first time the idea of a tri-color flag originated in Azerbaijan. The formula of Ali bey Huseynzade "Turkification, Islamization, modernization" was reflected in the colors of the national flag during the period of the Azerbaijan Democratic Republic.
Noting that, despite the martial law, Azerbaijan is the leading state in the South Caucasus, the academician stated that the Azerbaijani people created the most democratic republic of peace, the East and the Turkic world.
The head of the Executive Power of the Surakhani District Ilgar Abbasov, the deputy of Milli Majlis Aghajan Abiyev also spoke at the conference.