Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tariximizin şərəf səhifəsidir. Tarixi şəxsiyyətlərimizi, o cümlədən Cümhuriyyət xadimlərini qarşı-qarşıya qoymaq düzgün deyil, onları xalqımıza olduğu kimi, doğru-düzgün təqdim etmək lazımdır.
Bunu AMEA Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov 28 May – Respublika Gününə həsr olunan “Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi əbədidir, dönməzdir” adlı konfransda deyib.
Konfransda Azərbaycanın 5 min illik dövlətçilik tarixi olduğunu vurğulayan Y.Mahmudov bildirib ki, türkçülüyün vətəni Azərbaycandır. Türkçülüyün banisi deyildikdə isə Əli bəy Hüseynzadənin adı birinci yazılmalıdır.
İnstitut direktoru qeyd edib ki, ilk dəfə üçrəngli bayraq ideyası məhz Azərbaycanda yaranıb. Əli bəy Hüseynzadənin “türkləşmək, islamlaşmaq, müasirləşmək” düsturu Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə dövlət bayrağının rənglərində öz əksini tapıb.
Müharibə şəraitində olmasına baxmayaraq, Azərbaycanın Cənubi Qafqazda lider dövlət olduğunu söyləyən akademik bildirib ki, dünyanın, Şərqin və türk dünyasının ən demokratik respublikasını Azərbaycan xalqı yaradıb.
Konfransda Suraxanı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı İlqar Abbasov, Milli Məclisin deputatı Ağacan Abıyev də çıxış ediblər.

Академик Я.Махмудов: «Азербайджанская Демократическая Республика - славная страница нашей истории»
Азербайджанская Демократическая Республика - славная страница нашей истории. Неправильно противопоставлять наши исторические личности, в том числе деятелей Республики, необходимо представлять их нашему народу каковыми они являются.
Об этом директор Института истории НАНА, академик Ягуб Махмудов заявил на посвященной 28 Мая - Дню республики конференции «Государственная независимость Азербайджана вечна, необратима».
На конференции Я.Махмудов, подчеркнув, что Азербайджан обладает 5-тысячелетней историей государственности, отметил, что Азербайджан является родиной тюркизма. А когда речь заходит об основателе тюркизма имя Алибека Гусейнзаде должно упоминаться в первую очередь.
Директор института отметил, что впервые идея трехцветного флага возникла именно в Азербайджане. Формула Али бека Гусейнзаде «тюркизация, исламизация, модернизация» нашла свое отражение на цветах государственного флага в период Азербайджанской Демократической Республики.
Отметив, что, несмотря на военное положение, Азербайджан является лидирующим государством на Южном Кавказе, академик заявил, что азербайджанский народ создал самую демократическую республику мира, Востока и тюркского мира.
На конференции также выступили глава Исполнительной власти Сураханского Района Ильгар Аббасов, депутат Милли Меджлиса Агаджан Абыев.