Mayın 30-da AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Telekanalların dil mənzərəsi” mövzusunda mətbuat konfransı keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı” çərçivəsində milli telekanalların dili ilə bağlı aparılmış monitorinqlərin nəticələri açıqlanıb.
Konfransda Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu çıxış edərək dilin xalqın milli sərvəti olduğunu və onun inkişaf etdirilməsi, qayda və normalarının qorunmasının zəruriliyini vurğulayıb. Akademik Dövlət Proqramında küçə adları, reklam, afişa və elanlarda, o cümlədən KİV-də və İnternetdə ədəbi dil normalarının qorunması, əhali arasında nitq mədəniyyətinin yüksəldilməsi kimi bir sıra vacib vəzifələrin qoyulduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi qurumda bununla bağlı Monitorinq şöbəsi yaradılıb və Azərbaycan ədəbi dilinin qorunması istiqamətində bir neçə təşkilatla müqavilələr imzalanıb.
Sonra Monitorinq şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sevinc Əliyeva çıxış edərək Azərbaycan dilinin mövcud mənzərəsinin öyrənilməsi üçün bir neçə istiqamətdə monitorinqlər aparıldığını bildirib. Alim monitorinqlərin müsbət nəticələr verdiyini, bildirilən iradlar və institutda təşkil olunan seminarlar nəticəsində televiziya aparıcılarının nitqindəki qüsurların aradan qaldırıldığını söyləyib. S.Əliyeva televiziyalarda Türkiyə intonasiyasının Azərbaycan ədəbi dilinə daxil edilməsinin yolverilməz olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə institutun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nəzakət Qaziyeva “Telekanalların dil mənzərəsi” barədə monitorinqin nəticələrini açıqlayıb. O, monitorinqlərə telekanallarında yayımlanan xəbər, xəbərdən törəmə və əyləncə tipli verilişlərin cəlb olunduğunu söyləyib. N.Qaziyeva ümumilikdə xəbər verilişlərində 28, əyləncə verişlərində isə 72 faiz dil normalarının pozulduğunu bildirib. Qeyd edib ki, cari ildə aparılan monitorinqlər zamanı ifadələr və üslubi səhvlər, sintaktik, fonetik və morfoloji səviyyədə normadan kənara çıxma halları aşkarlanıb.

30 мая в Электронном актовом зале Института литературы имени Низами НАНА при организационной поддержке Института языкознания имени Насими состоялась пресс-конференция на тему «Языковая картина телеканалов».
Были обнародованы результаты мониторинга, проведенного в связи с языком национальных телеканалов в рамках «Государственной программы по использованию азербайджанского языка в условиях глобализации в соответствии с требованиями времени и развитию языкознания в стране», утвержденной Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 9 апреля 2013 года.
На конференции директор Института языкознания, академик Мохсун Нагисойлу отметил, что язык является национальным достоянием народа и подчеркнул важность его развития и сохранения норм и правил. Академик отметил, что в Государственной программе поставлены такие задачи, как сохранение норм литературного языка в названиях улиц, рекламах, афишах и объявлениях, в том числе СМИ и Интернете, повышение уровня культуры речи среди населения и др. В связи с этим в возглавляемой им структуре с целью сохранения литературного азербайджанского языка создан Отдел мониторинга и заключены договоры с некоторыми организациями.
Затем заведующая Отделом мониторинга, доктор философии по филологии, доцент Севиндж Алиева в своем выступлении отметила, что мониторинги по изучению существующей картины азербайджанского языка были проведены в нескольких направлениях. Было отмечено, что мониторинги дали положительные результаты, в результате высказанных замечаний и организованных в институте семинаров были устранены недостатки в речи телевизионных ведущих. С.Алиева довела до внимания недопустимость внедрения турецкой интонации в азербайджанский литературный язык на телеканалах.
На мероприятии, ведущий научный сотрудник института, доктор философии по филологии, доцент Назакат Газиева обнародовала результаты мониторинга «Языковая картина телеканалов». Она сообщила, что к мониторингам привлечены новости, новостные программы и развлекательные передачи. Н.Газиева сообщила о нарушении языковых норм – 28% в новостных программах, 72% в развлекательных. Отметила, что в ходе проведенных в текущем году мониторингов были выявлены стилистические ошибки, также случаи нарушения норм как на синтаксическом, фонетическом, так и на морфологическом уровнях.