Azərbaycanlı alimlər Qazaxıstanda “Böyük Çöl” II Beynəlxalq Humanitar Forumunda iştirak ediblər
Qazaxıstanın paytaxtı Astanada Beynəlxalq Türk Akademiyasının təşkilatçılığı, Türk Tarix Qurumu və TİKA-nın dəstəyi ilə “Böyük Çöl” II Beynəlxalq Humanitar Forumu keçirilib.
Beynəlxalq Türk Akademiyası tərəfindən təşkil olunan forumda türkdilli dövlətlər arasında elmi inteqrasiya, türk ədəbiyyatı və dillərinin tədqiqi, tarix, arxeologiya, etnoqrafiya və digər sahələrdə müasir tendensiyaların və inkişaf meyllərinin öyrənilməsi müzakirə olunub.
Forumun əsas strateji hədəfi türkdilli ölkələrin alim və ziyalılarının potensialını cəlb etməklə, bu ölkələrin humanitar inteqrasiyasını və birgə layihələrin icrasını təmin etmək idi.
Dünya­nın müxtəlif ölkələrini təmsil edən nüfuzlu alimlərin qatıldığı tədbirdə ölkəmizi AMEA Folklor İnstitu­tunun direktoru, akademik Muxtar İmanov, Azərbaycan Respubli­kası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Mədəniyyətşünaslıq üzrə Elmi-Metodiki Mərkə­zinin direktoru, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Asif Usubəliyev, AMEA Rəyasət Heyətinin elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov, Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Vəfa Hacıyeva təmsil edib.
Açılış iclasından sonra 6 bölmədə davam edən forumda akademik M.İmanovun “Mifoloji düşüncədə üçtərəfli qarşılaşdırma və bədii ədəbiy­yatda obrazın ikiləşməsi problemi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Tədbirdə, həmçinin A.Usubəliyev “Türkdilli dövlətlərin mədəni siyasətində dəyərlərin üstünlüyü” və A.Şükürov “Müstəqillik illərində Azərbaycan-qazax ədəbi əlaqələri” mövzusunda məruzələrini təqdim ediblər.
Bölmə iclaslarının sonunda edilən məruzələrlə bağlı geniş müzakirələr aparılıb.
Forumun sonunda bəzi sahələr üzrə ortaq daimi komitələrin yaradılması və birgə layihələr həyata keçirilməsi barədə razılıq əldə olunub.

Azerbaijan scientists attended II international humanitarian forum "The Great Steppe" in Kazakhstan
Kazakhstan, Astana, by organizational support of the International Turkic Academy, the Turkic historical structure and TİKA held the II International Humanitarian Forum "The Great Steppe".
Forum organized by the International Turkic Academy were discussed the scientific integration between the Turkic states, study of Turkic literature and the Turkic languages, study of modern trends and factors in the development of history, archeology, ethnography and other spheres.
The main strategic objective of the forum is to ensure the humanitarian integration of Turkic countries and the implementation of joint projects by attracting the potential of Turkic scholars and intellectuals.
The event in which the authoritative scientists from various countries our country was represented by Director of ANAS Institute of Folklore, Academician Muhtar Imanov, Director of the Scientific and Methodological Center for Cultural Studies of the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, Doctor of Philosophy in Political Sciences Asif Usubaliev, Academic Secretary. Presidium of ANAS, Doctor of Philosophy in Philology Agaguseyn Shukurov and employee of the Literature Institute after Nizami, Ph.D. in Philology Vafa Hajiyeva.
At the forum, which continues in 6 sections after the opening session, was listening a report by Academician M. Imanov on "Tripartite comparison in the mythological view and the problem of the bifurcation of the image in fiction".
The event also featured reports on "The Advantage of Values in the Cultural Policy of Turkic Speaking Countries" by A. Usubaliyev and "Azerbaijan-Kazakhstan Literary Links in the Years of Independence" by A. Shukurov.
Further the reports were widely discussed.
At the end of the forum, an agreement was reached on the establishment of joint standing committees on certain areas and implementation of joint projects.