Azərbaycanlı alimlər Qazaxıstanda “Böyük Çöl” II Beynəlxalq Humanitar Forumunda iştirak ediblər
Qazaxıstanın paytaxtı Astanada Beynəlxalq Türk Akademiyasının təşkilatçılığı, Türk Tarix Qurumu və TİKA-nın dəstəyi ilə “Böyük Çöl” II Beynəlxalq Humanitar Forumu keçirilib.
Beynəlxalq Türk Akademiyası tərəfindən təşkil olunan forumda türkdilli dövlətlər arasında elmi inteqrasiya, türk ədəbiyyatı və dillərinin tədqiqi, tarix, arxeologiya, etnoqrafiya və digər sahələrdə müasir tendensiyaların və inkişaf meyllərinin öyrənilməsi müzakirə olunub.
Forumun əsas strateji hədəfi türkdilli ölkələrin alim və ziyalılarının potensialını cəlb etməklə, bu ölkələrin humanitar inteqrasiyasını və birgə layihələrin icrasını təmin etmək idi.
Dünya­nın müxtəlif ölkələrini təmsil edən nüfuzlu alimlərin qatıldığı tədbirdə ölkəmizi AMEA Folklor İnstitu­tunun direktoru, akademik Muxtar İmanov, Azərbaycan Respubli­kası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Mədəniyyətşünaslıq üzrə Elmi-Metodiki Mərkə­zinin direktoru, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Asif Usubəliyev, AMEA Rəyasət Heyətinin elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov, Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Vəfa Hacıyeva təmsil edib.
Açılış iclasından sonra 6 bölmədə davam edən forumda akademik M.İmanovun “Mifoloji düşüncədə üçtərəfli qarşılaşdırma və bədii ədəbiy­yatda obrazın ikiləşməsi problemi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Tədbirdə, həmçinin A.Usubəliyev “Türkdilli dövlətlərin mədəni siyasətində dəyərlərin üstünlüyü” və A.Şükürov “Müstəqillik illərində Azərbaycan-qazax ədəbi əlaqələri” mövzusunda məruzələrini təqdim ediblər.
Bölmə iclaslarının sonunda edilən məruzələrlə bağlı geniş müzakirələr aparılıb.
Forumun sonunda bəzi sahələr üzrə ortaq daimi komitələrin yaradılması və birgə layihələr həyata keçirilməsi barədə razılıq əldə olunub.

В столице Казахстана Астане при совместной организационной поддержке Международной тюркской академии, Тюркской исторической структуры и TİKA состоялся II Международный гуманитарный форум.
В форуме, организованном Международной тюркской академией, были обсуждены научная интеграция между тюркоязычными государствами, исследование тюркской литературы и тюркских языков, изучение современных тенденций и факторов развития истории, археологии, этнографии и других сфер.
Основной стратегической целью форума является обеспечение гуманитарной интеграции тюркоязычных стран и реализации совместных проектов путем привлечения потенциала тюркских ученых и представителей интеллигенции.
Нашу страну на мероприятии, в котором приняли участие авторитетные ученые из различных стран мира, представили директор Института фольклора НАНА, академик Мухтар Иманов, директор Научно-методического центра по культрологии Министерства культуры и туризма Азербайджанской Республики, доктор философии по политическим наукам Асиф Усубалиев, ученый секретарь Президиума НАНА, доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров, сотрудник Института литературы имени Низами, доктор философии по филологии Вафа Гаджиева.
На форуме, продолжающемся в 6 секциях после заседания открытия, был заслушан доклад академика М.Иманова «Трехстороннее сопоставление в мифологическом взгляде и проблема раздвоения образа в художественной литературе».
На мероприятии также были представлены доклады «Преимущество ценностей в культурной политике тюркоязычных государств» А.Усубалиева и «Азербайджано-казахстанские литературные связи в годы независимости» А.Шукюрова.
Далее доклады были широко обсуждены.
В заключение форума была достигнута договоренность о создании общих постоянных комитетов по некоторым сферам и осуществлении совместных проектов.