“Ailə və uşaq psixologiyası” mövzusunda I beynəlxalq konfrans keçirilib
AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası (GAMŞ) və Narınc Uşaq Psixologiya Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü”nə həsr olunan “Ailə və uşaq psixologiyası” mövzusunda I beynəlxalq konfrans keçirilib.
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında baş tutan tədbirdə 200-ə yaxın yerli və xarici mütəxəssis iştirak edib.
GAMŞ-ın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edərək konfransın əsas məqsədinin ailə və uşaq psixologiyasına dair problematik məsələlərin müxtəlif aspektli müzakirəsini aparmaq olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunda və digər müvafiq təşkilatlarda ailə və uşaq psixologiyasına dair tədqiqatlar dissiplinar və multidissiplinar yanaşma müstəvisində fundamental elmi problem kimi öyrənilməkdədir. Alim bu istiqamətdə tədqiqatların aparılmasında gənc mütəxəssislərin də fəallıq göstərdiyini diqqətə çatdırıb.
Konfransda Narınc Uşaq Psixologiya Mərkəzinin direktoru Narınc Rüstəmova, Azərbaycan Respublikası Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Səadət Qurbanova, Fəlsəfə İnstitutunun Fəlsəfə, sosiologiya və sosial psixologiya şöbəsinin rəhbəri Rəfiqə Əzimova, türkiyəli qonaqlar - refleksoloq Esat Başaran, psixoloq Tancu Ekinçi və digərləri çıxış edərək mövzu ilə bağlı fikirlərini bildiriblər.
Tədbir çərçivəsində plenar iclaslar keçirilib və psixoterapistlərin, klinik refleksoloqların və psixoloqların təqdimatında məruzələr dinlənilib.

Состоялась I международная конференция на тему «Психология семьи и детей»
При совместной организационной поддержке Совета молодых ученый и специалистов НАНА и Центра детской психологии Нарындж состоялась I международная конференция на тему «Психология семьи и детей», посвященная Международному дню защиты детей.
В состоявшемся в Центральной научной библиотеке НАНА мероприятии приняли участие около 200 местных и зарубежных специалистов.
Выступая на конференции, председатель Совета молодых ученых и специалистов, доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов сказал, что основной целью проведения конференции является обсуждения проблематичных вопросов касательно психологии семьи и детей. Он отметил, что посвященные психологии семьи и детей исследования в Институте философии НАНА и других соответствующих организациях проводятся в качестве фундаментальных научных проблем на плоскости дисциплинарных и мультидисциплинарных подходов. Ученый также отметил, что молодые специалисты проявляют активность в проведении исследований в этом направлении.
На конференции директор Центра детской психологии Нарыдж Рустамова, заместитель председателя Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Азербайджанской Республики Саадат Гурбанова, заведующая Отделом философии, социологии и социальной психологии Института философии Рафига Азимова, гости-рефлексологи из Турции Эсат Башаран и психолог Танджу Экинчи и другие выступившие высказали свои мысли по теме.
В рамках конференции состоялись пленарные заседания и были заслушаны доклады и презентации психотерапевтов, рефлексологов и психологов.