İyunun 5-də Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqında (ABİ) qurumun sədri, Xalq Artisti, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadənin 70 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə ABİ-nin katibi, Əməkdar incəsənət xadimi Zemfira Qafarovanın “Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin inkişafında Firəngiz Əlizadənin rolu” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Məruzəçi qeyd edib ki, müxtəlif titullara və fəxri adlara layiq görülən F.Əlizadə Azərbaycan musiqisini dünyada tanıdan bəstəkarlardan biridir. Onun əsərləri bir çox ifaçıların repertuarını bəzəyir.
Diqqətə çatdırılıb ki, F.Əlizadə görkəmli bəstəkar və musiqişünas olmaqla yanaşı, pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olub. O, hər zaman gənc bəstəkarlara diqqət və qayğı göstərir.
Konfransda çıxış edən Əməkdar incəsənət xadimi, Türkiyənin Qazi Universitetinin professoru Əflatun Nemətzadə Firəngiz Əlizadənin Türkiyədəki fəaliyyət dövründən danışıb. Bildirib ki, 1992-ci ildə Firəngiz xanıma Türkiyə dövləti tərəfindən “Boş beşik” baletinin yazılması sifariş olunub. Mersin Opera və Balet Teatrının açılışı münasibətilə səhnəyə qoyulan üç pərdəli bu əsər böyük uğur qazanıb. Vurğulayıb ki, F.Əlizadə Türkiyədə ilk professional balet yazan bəstəkardır.
Elmi konfransda “Firəngiz Əlizadənin violençel üçün yazılmış əsərlərinin milli mənbələri haqqında”, “Firəngiz Əlizadənin yaradıcılığında etnospesifik konseptlərin təzahürünə dair”, “Firəngiz Əlizadə: yaradıcılığının konseptuallığı və onun yaradıcılığında konseptuallıq”, “Firəngiz Əlizadə beynəlxalq festivalların və konsert layihələrinin bədii rəhbəri kimi”, “Firəngiz Əlizadə yaradıcılığında Nəsimi mövzusu Şərq-Qərb problemi kontekstində” və digər mövzularda dinlənilən məruzələr böyük maraq doğurub.

Scientific conference devoted to the creativity of corresponding member of ANAS Firangiz Alizadeh
Scientific conference devoted to the chairman of Azerbaijan Composers’ Union (ACU), People Artist, and corresponding member Firangiz Alizadeh’s 70th jubilee was held.
At the event, secretary of ACU, Honored Cultural Figure Zemfira Gafarova’s lecture on “Firangiz Alizadeh’s role in development of Azerbaijan music culture” was listened. Lecturer noted that, F. Alizadeh who deserved to the various titles and honorary names is one of the composers recognizing Azerbaijan music to the world.
It was brought to mind that, in addition to being a notable composer and musician F. Alizadeh was engaged in pedagogical activity. She always cares of young composers.
Honored Cultural Figure, Professor at the Gazi University of Turkey Aflatun Nematzadeh spoke of composer’s activity in Turkey. In 1992, Firangiz khanum was ordered to compose "Empty Cradle" ballet by Turkish state. This three-act play, which was staged on the occasion of opening ceremony of the Mersin Opera and Ballet Theater, has achieved a great success. F. Alizadeh is the first professional ballet composer in Turkey.
Lectures on topics "On the national sources of Firangiz Alizadeh’s plays composed for cello”, "On the manifestation of the ethno specific concepts in creativity of Firagiz Alizadeh”, “Firangiz Alizadeh: conceptuality of her creativity and conceptuality in her creativity”, “Firangiz Alizadeh as an artistic director of the international festivals and concerts projects” etc.