İyunun 9-da AMEA-nın Əsas binasında tanınmış iqtisadçı alim, İqtisadiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi, professor Tərbiz Əliyevin anadan olmasının 70, elmi-pedoqoji fəaliyyətinin 45 illiyinə həsr olunan elmi sessiyaya keçirilib.
Əvvəlcə görkəmli alimin həyat və yaradıcılığını əks etdirən film nümayiş olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, professor Nazim İmanov uzun illər bu elmi müəssisədə çalışmış görkəmli alimin elmi-pedaqoji fəaliyyətindən, iqtisadiyyat elminə verdiyi töhfələrdən, yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasındakı xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, T.Əliyev Beynəlxalq İnformasiyalaşdırma, Eko-Energetika, Rusiya Təbiət Elmləri və Ukrayna Texnologiya akademiyalarının həqiqi üzvüdür. O, Avropa Elmi-Sənaye Konsorsiumu tərəfindən “Adam Smit” qızıl medalı alan ilk Azərbaycan alimidir.
N.İmanov yubilyarı təbrik edib, ona can sağlığı, elmi-pedaqoji fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Elmi sessiyada AMEA-nın müxbir üzvü Şahbaz Muradovun “Müasir iqtisad elminin fədakar tədqiqatçısı”, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Seyfəddin Səməndərovun “Professor Tərbiz Əliyevin elmi-pedaqoji fəaliyyəti haqqında” və iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yaşar Məmmədovun “Professor Tərbiz Əliyevin elmi-istehsalat fəaliyyəti haqqında” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Məruzələrdə bildirilib ki, iqtisadçı alim neft-kimya müəssisələrinin idarə edilməsi monoqrafiyalarında idarəetmə funksiyaları üzrə neft emalı və neft-kimya müəssisələrində tələb olunan idarəetmə işçilərinin sayının hesablanmasının riyazi düsturlarını təklif etmiş, çoxpilləli idarəetmə sistemindən daha rasional sistemə keçirilməsinin texniki-iqtisadi əsaslarını hazırlamışdır. T.Əliyev, həmçinin iqtisadi informasiyaların həcminin idarəetmə funksiyaları üzrə təyin edilməsinin riyazi modelini, idarəetmənin təşkilinin sosial səmərəliliyinin müəyyən edilməsi metodikasını, məqsədli sistem yanaşılması əsasında neft emalı və neft-kimya sənayesi müəssisələrinin mövcud idarəetmə sisteminin səmərəliliyinin kompleks qiymətləndirilməsi metodikasını işləyib hazırlamışdır.
T.Əliyev iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrinə aid 260 elmi əsərin, o cümlədən monoqrafiya, kitabça və məqalələr toplusunun müəllifidir. Onun rəhbərliyi ilə 38 fəlsəfə, 1 elmlər doktoru hazırlanmışdır.
Elmi fəaliyyətini bu gün də yorulmadan davam etdirən alim beynəlxalq simpozium və konqreslərdə Azərbaycanı ləyaqətlə təmsil edir.
Tədbirdə çıxış edən akademik Ziyad Səmədzadə, AMEA-nın müxbir üzvü Akif Musayev və başqaları Azərbaycan iqtisad elminin inkişafında böyük xidmətləri olmuş T.Əliyevin çoxşaxəli fəaliyyətindən, yüksək insani keyfiyyətlərindən danışıb, alimi yubileyi münasibətilə təbrik ediblər. Natiqlər bildiriblər ki, T.Əliyevin elmi fəaliyyəti sayəsində ölkədə iqtisad elminin bir sıra aparıcı istiqamətləri formalaşmış və inkişaf etmişdir. O, respublikamızın elmi ictimaiyyəti arasında tanınmış iqtisadçı alim, nüfuzlu və bacarıqlı təşkilatçı, elmi-nəzəri və təcrübi əhəmiyyətə malik ideyaların daşıyıcısı kimi şöhrət qazanmışdır.

Состоялась научная сессия, посвященная юбилею известного ученого-экономиста
9 июня в Главном здании НАНА состоялась научная сессия, посвященная 70-летнему юбилею со дня рождения и 45-летнему юбилею научно-педагогической деятельности известного ученого-экономиста, старшего научного сотрудника Института экономики, профессора Тарбиза Алиева.
Вначале был продемонстрирован фильм, отражающий жизнь и творчество видного ученого.
Открывая мероприятие вступительным словом, директор института, профессор Назим Иманов рассказал о научно-педагогической деятельности выдающегося ученого, долгие годы проработавшего в этом научном учреждении, его вкладе в экономическую науку, заслугах в подготовке высококвалифицированных кадров. Сообщалось, Т.Алиев является действительным членом Международной академии информатизации, Международной ЭКО-энергетической академии, Российской академии естественных наук, Украинской академии технологий. Он первый ученый, получивший золотую медаль «Адама Смита» Европейского научно-промышленного консорциума.
Н.Иманов поздравил юбиляра, пожелал ему здоровья, успехов в научно-педагогической деятельности.
На научной сессии член-корреспондент НАНА Шахбаз Мурадов выступил с докладом «Самоотверженный исследователь современной экономической науки», доктор философии по экономике, Сайфаддин Самандаров – «О научно-педагогической деятельности профессора Тярбиза Алиева», доктор философии по экономике, доцент Яшар Мамедов – «О научно-производственной деятельности профессора Тярбиза Алиева».
В докладах отмечалось, что в монографиях управления нефтехимическими предприятиями Т.Алиев предложил математические формулы вычисления количества работников управления, востребованных в учреждениях нефтепереработки и нефтехимических предприятиях по функциям управления, подготовил эконически-технические основы перехода из многоступенчатой системы управления в более рациональную систему. Разработал экономически-математическую модель определения объёма экономической информации на промышленных предприятиях. А также была представлена информация о комплексных программах, региональных инновационных программах и планах социально-экономического развития предприятий и регионов, разработанных под научным руководством и при непосредственном участии Т.Алиева.
Т.Алиев - автор 260 научных работ, в том числе монографий, сборников статей и брошюр по различным отраслям экономики. Под его руководством подготовлено 1 доктор наук и 38 докторов философии.
Ученый достойно представляет Азербайджан на международных симпозиумах и конгрессах.
Выступив на мероприятии, академик Зияд Самедзаде, член-корреспондент НАНА Акиф Мусаев и другие рассказали о многогранной деятельности, высоких человеческих качествах ученого, которому принадлежат большие заслуги в развитии экономической науки Азербайджана. Ораторы отметили, что благодаря научной деятельности Т.Алиева был сформирован и развит ряд ведущих направлений экономической науки в стране. Он прославился в научной общественности республики как известный ученый-экономист, влиятельный и умелый организатор, носитель идей научно-теоретического и практического значения.