İyunun 12-də AMEA-da 2017-ci tədris ilində elmi-tədqiqat və elmi-pedaqoji təcrübələrini uğurla başa vurmuş II kurs magistrantların magistr dissertasiyalarının müdafiəsi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyev, Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli, Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov və Magistratura şöbəsinin rəisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynov iştirak ediblər.
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə Aytən Hacıyeva, Cəmilə Bayramova, Bənövşə Bənnayeva və Günay İsmayılova, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda “Kimyəvi kinetika və kataliz” ixtisası üzrə Eynulla Bəhramov, Nigar İbrahimova və Nərmin Abdurrəhmanova, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda isə “Qədim dillər və mədəniyyətlər” ixtisası üzrə Aynur İmanova, Aysel Sadıqova və Ülkər Mirzəyevanın dissertasiya işlərinin müdafiəsi keçirilib.
Çıxış edən magistrantlar akademik Akif Əlizadəyə AMEA-da magistratura pilləsinin yaradılması və təhsil aldıqları müddətdə göstərdiyi diqqət və qayğıya görə təşəkkürlərini bildiriblər. AMEA-nın elmi-tədqiqat laboratoriyalarında əldə etdikləri bilik və təcrübənin onların gələcək fəaliyyətlərinin daha səmərəli təşkilində mühüm rol oynayacağına əminliklərini ifadə ediblər.
Sonra akademik Akif Əlizadə çıxış edərək bildirib ki, iki il öncə akademiyada magistratura yarananda cəmi 7 ixtisas üzrə 19 magistrant qəbul edildiyi halda, bu il magistratura üçün 87 yer ayrılmışdır. Bu da Prezident İlham Əliyevin elmə göstərdiyi xüsusi diqqətin nəticəsidir.
AMEA rəhbəri AMEA-da pilot layihələrdən olan magistratura pilləsinin yeni yaradılmasına baxmayaraq uğurlu nəticələrin əldə olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, magistratura təhsilinin təşkili gənclərin elmi fəaliyyətə cəlb olunmasına böyük təkan vermiş, elm və təhsilin inteqrasiyası prosesini sürətləndirmişdir.
Akademik A.Əlizadə magistraturanı bitirən gəncləri təbrik edərək, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Alim bundan sonra da gənclərin elmi-tədqiqatlar aparması və dünya elminə inteqrasiyaları üçün lazımi köməklik göstərməyə hazır olduğunu qeyd edib.
Sonda magistratların hər birinə müvafiq ixtisaslar üzrə magistr elmi dərəcəsinin və fərqlənmə diplomunun verilməsi haqqında qərar qəbul edilib.

Second year of masters, who successfully completed academic year of 2017, have defended their master’s theses.
The event was attended by the President of ANAS, Academic Akif Alizadeh, Academic-Secretary of the Division of Biological and Medical Sciences, Academic Ahliman Amiraslanov, Academic-Secretary of the Division of Chemical Sciences, Academic Dilgam Taghiyev, Academic-Secretary of the Division of Human Sciences, Academic Teymur Karimli, head of Science and Education of the Presidium Administration of ANAS, corresponding member of ANAS Aminagha Sadigov and head of Magistracy department Ph.D. Engineering, Associate Professor Huseyn Huseynov.
Ayten Hajiyeva, Jamila Bayramova, Banovsha Bannayeva and Gunay Ismayilova defended theses in specialty “Molecular Biology” at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, Eynulla Bayramov, Nigar Ibrahimova and Narmin Abdurrahmanova in specialty “Chemical Kinetics and Catalysis” at the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, Aynur Imanova, Aysel Sadigova and Ulker Mirzeyeva in specialty “Ancient languages and cultures" at the Institute of Linguistcs.
Undergraduates expressed gratitude to Academic Akif Alizadeh for establishing master studies in ANAS and for care and attention during education.
The graduate students expressed gratitude to Academician Akif Alizadeh for the establishment of the Master's program in ANAS and for the attention and care given to the undergraduates during the period of study. They also expressed confidence that the knowledge and experience gained in the research laboratories of ANAS will play an important role in organizing their more effective activities in the future.
Then, Academic Akif Alizade noted that 2 years ago, 7 people enrolled in 7 specialties in the master's program of the Academy, and this year 87 places were allocated for bachelors. This is the result of President Ilham Aliyev's special attention to science.
The head of ANAS noted that the organization of training in the magistracy gave a powerful impetus to attracting young people to scientific work and accelerated the process of integrating science and education.
Academician A. Alizade, congratulating the graduates of the magistracy, wished them success in their future activities. The scientist expressed readiness to render the necessary assistance to youth in carrying out further research and integration into the world science.
In conclusion, it was decided to award master's degree to the master's degree and issue them with a diploma of distinction in the relevant specialties.