İyunun 14-də AMEA akademik Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda tanınmış ərəb məhcər ədibi Əmin ər-Reyhaninin anadan olmasının 140 illiyi münasibətilə elmi sessiya keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva qeyd edib ki, məhcər ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Əmin ər-Reyhani istər ərəb ədəbiyyatşünaslığında, istərsə də dünya şərqşünaslığında adı daima hörmətlə çəkilən şəxsiyyətlərdəndir. G.Baxşəliyeva ərəb məhcər ədəbiyyatını sistemli şəkildə keçmiş Sovetlər məkanında ilk tədqiq edən alimin məhz Aida İmanquliyevanın olduğunu xatırladaraq, görkəmli alimin tədqiqatlarının əsasən bu sahə ilə bağlı olduğunu qeyd etdi və onun məhz Əmin ər-Reyhaniyə həsr olunmuş tədqiqatlarından söz açıb. O, bu gün də Aida İmanquliyeva məktəbinin Şərqşünaslıq İnstitutunda davam etdirildiyini və ərəb məhcər ədəbiyyatına aid tədqiqatların aparıldığını, dissertasiyaların, monoqrafiyaların yazıldığını, məhcər ədiblərinin əsərlərinin tərcümə edilərək çap edildiyini vurğulayıb.
Şərqşünaslıq İnstitutunun Ərəb filologiyası şöbəsinin böyük elmi işçisi, f.ü.f.d. Fatma Məcidova “Əmin ər-Reyhani yaradıcılığında Ərəb Şərqi” mövzusunda məruzə edib. Əmin ər-Reyhaninin özünün məhcər ədəbiyyatı həmkarları ilə müqayisədə XX əsrin əvvəllərindəki Ərəb Şərqinin mövcud həyatı ilə yaxından maraqlanan realist bir şair, yazıçı-publisist olduğunu deyən məruzəçi ədibin yaradıcılığının Ərəb Şərqi ilə bağlı dövründən, ərəb ölkələrinə səyahətlərindən, bu mövzuya həsr etdiyi əsərlərindən ətraflı bəhs edib. F.Məcidova bu əsərlərdə Əmin ər-Reyhaninin ərəb ölkələrində rastlaşdığı ictimai-siyasi, ədəbi-mədəni vəziyyət, ərəblərin etnoqrafiyası və s. barədə çoxlu orijinal fikir və düşüncələrin toplandığını qeyd edib.
Tədbirdə institutun Ərəb filologiyası şöbəsinin müdiri, f.ü.e.d. Vilayət Cəfərovun “Əmin ər-Reyhaninin İraq təəssüratları”, Şərq-Qərb şöbəsinin böyük elmi işçiləri - f.ü.f.d. Mahir Həmidovun “Əmin ər-Reyhaninin “Ərəb baharı” anlayışı və onun sosial-fəlsəfi mahiyyəti”, Xuraman Əliyevanın “Aida İmanquliyeva Şərq-Qərb ədəbi əlaqələrinin tədqiqatçısı kimi” mövzularında məruzələri dinlənilib.

Arab emigrant writer Amin ar-Reyhani’s 140th jubilee celebrated at the Institute of Oriental Studies
Institute of Oriental Studies of ANAS after Academic Z.M.Bunyadov has held a scientific session devoted to the Arab emigrant writer Amin ar-Reyhani’s 140th jubilee, June 14.
Opening the session, Director of the Institute of Oriental Studies Academic Govhar Bakhshaliyeva said that, being a distinguished representative of Arab emigrant literature –Amin ar-Reyhani is one of the respective persons both in Arabic and world literature criticism. For the first time in former Soviet period, Aida Imanguliyeva systematically studied the Arabic emigrant literature and devoted some her studies to Amin ar-Reyhani.
Senior researcher of the Arabic philology department of the Institute of Oriental Studies, Ph.D. in Philosophy Fatma Majidova delivered a lecture on “Arab East in the Amin ar-Reyhani’s creativity”. Lecturer dealt with writer’s creativity related to Arab East period, his voyages to the Arabic countries and works.
Chief of Arabic Philology Department, Dr. Philosophy Vilayat Jafarov made a presentation on “Amin ar-Reyhani’s Iraq impressions”, senior researchers of the East-West Department – Ph.D. in Philosophy Mahir Hamidov on “Amin ar-Reyhani’s “Arabian spring” notion and its social-philosophical essence”, and Khuraman Aliyeva on “Aida Imanguliyeva as a researcher of East-West literary relations”.