Akademik Kamal Abdullayevin “Kitabi-Dədə Qorqud” poetikasına giriş” kitabının geniş elmi müzakirəsi keçirilib
İyunun 20-də AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İns­ti­tutunda Azərbaycan Dillər Universitetinin rektoru, akademik Kamal Abdullayevlə görüş keçirilib. Tədbir çərçivəsində alimin yeni çapdan çıxmış “Kitabi-Dədə Qorqud” po­eti­ka­sına giriş” kitabının müzakirəsi olub.
AMEA Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə baş tutan görüşdə bu elmi müəssisənin direktoru, akademik Muxtar İmanov Kamal Abdullayevin bədii, elmi və ictimai-siyasi fəaliyyəti, alimin “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanı ilə bağlı araşdırmaları, Azərbaycan dilçilik elminin nəzəri məsələlərinə dair tədqiqatları barədə məlumat verib. O, “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanlarını elmi və ədəbi yaradıcılığının platformasına çevirən akademik Kamal Abdullayevin bu dastanların daha bir gizlin tərəfinə işıq tutan ““Kitabi-Dədə Qorqud” poetikasına giriş. Dansökülən variant” monoqrafiyasının bugünlərdə nəşr olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu monoqrafiya akademik Kamal Abdullayevin “Gizli Dədə Qorqud” silsiləsindən çalışmalarının (“Gizli Dədə Qorqud”, “Sirr içində dastan və yaxud Gizli Dədə Qorqud – 2”, “Mifdən Yazıya və yaxud Gizli Dədə Qorqud”) məntiqi davamıdır.
“Kitabda bir çox poetik məsələlərə nəzər salınır” - deyən M.İmanov qeyd edib ki, bu əsərdə qədim mətnlərin poetik qatı ilə bağlı orijinal və yeni yanaşma təqdim edilir. “Kitabi-Dədə Qorqud” kimi anaxronik, müxtəlif qədimlik dövrlərinin əlamətlərinə malik olan mətnlər üçün bu yanaşma bədiilik qatının immanent təhlil açarı ola bilər. Qədim yazılı abidələrin müxtəlif poetik qatlarının bir-birindən ayrı təhlili sonrakı birgə təhlilin platformasına çevrilir.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan elmində dastan janrının formalaşmasından, inkişaf mərhələlərindən, ədəbiyyatımızda “Kitabi-Dədə Qorqud”un ilk tədqiqatlarından söz açıb. “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının 1300 illik yubileyinin keçirilməsi ilə əlaqədar ümummilli lider Heydər Əliyevin müvafiq fərmanını xatırladan alim bundan sonra qədim abidə ilə bağlı elmi tədqiqatların daha da genişləndirildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti bildirib ki, akademik K.Abdullayevin yaradıcılığında “Kitabi-Dədə Qorqud” mövzusu mühüm yer tutur və geniş tədqiq olunur. Kamal Abdullayev dastan mifoloji qatını daha aydın görür. O, “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanlarının dili üzrə “Sintaktik paralelizm” mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə edib. Alimin Qorqudşünaslığa dair “Gizli Dədə Qorqud”, “Sirriçində dastan və yaxud Gizli Dədə Qorqud – 2”, “Mifdən Yazıya – Gizli Dədə Qorqud” kitabları nəşr edilib.
Daha sonra Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli çıxış edərək kitabın müqəddimə, iki ayrıca hissə, ümumi nəticə, son söz və əlavələrdən ibarət olduğunu söyləyib. Bildirib ki. müqəddimədə kitabın adı haqqında müəllifin qeydləri, anaxronik mətn, mif dövrü mətninin xüsusiyyətləri, ibtida bədiipoetikliyin yaranma səbəbləri və sairə haqda elmi təhlil yer alıb. Monoqrafiyanın nəticə hissəsi elmi qənaətləri ümumiləşdirmədən daha çox bu istiqamətdəki gələcək perspektivlərə həsr olunub.
Diqqətə çatdırılıb ki, monoqrafiya mifologiya, yazılı abidələr, poetika, üslubiyyat, semiotika və semantika istiqamətində çalışanlar üçün dəyərli mənbədir.
Sonda akademik K.Abdullayev kitabdakı bəzi məqamlara aydınlıq gətirib, iştirakçıların monoqrafiya ilə bağlı suallarını cavablandırıb.

Состоялось широкое обсуждение книги академика Кямала Абдуллаева «Введение в поэтику «Китаби-Деде Горгуд»
20 июня в Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА состоялась встреча с ректором Азербайджанского университета языков, академиком Кямалом Абдуллаевым. В рамках мероприятия состоялось обсуждение недавно вышедшей из печати книги ученого «Введение в поэтику «Китаби-Деде Горгуд».
На встрече, состоявшейся при организационной поддержке Института фольклора НАНА, директор этого учреждения, академик Мухтар Иманов проинформировал о художественной, научной и общественно-политической деятельности Кямала Абдуллаева, исследованиях ученого, посвященных «Китаби-Деде Горгуд» и теоретическим проблемам азербайджанского языкознания. Было доведено до внимания, что недавно издана монография ученого «Введение в поэтику «Китаби-Деде Горгуд. Рассветный вариант», освещающая скрытые стороны боев дастана «Китаби-Деде Горгуд», составляющих платформу научно-литературного творчества академика Кямала Абдуллаева. Отмечалось, что эта монография является логическим продолжением работ из цикла «Тайный Деде Горгуд» («Тайный Деде Горгуд», «Таинственный дастан или Тайный Деде Горгуд – 2», «От мифа к письму или Тайный Деде Горгуд»).
Отметив, что в книге рассмотрены многие поэтические вопросы, М.Иманов подчеркнул, что также представлен новый оригинальный подход к поэтическому слою древних текстов, который может стать ключом имманентного исследования художественного слоя текстов «Китаби-Деде Горгуда». Исследование различных поэтических слоев древних письменных памятников по-отдельности превратится в платформу их последующего анализа.
Выступивший затем вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о формировании и этапах развития жанра дастана в азербайджанской науке, а также исследованиях, посвященных эпосу «Китаби-Деде Горгуд», в отечественной литературе. Напомнив о соответствующем указе общенационального лидера Гейдара Алиева в связи с проведением 1300-летнего юбилея дастана «Китаби-Деде Горгуд», ученый отметил, что будут расширяться научные исследования, направленные на этот древний памятник.
Вице-президент НАНА отметил, что в творчестве академика К.Абдуллаева тема «Китаби-Деде Горгуда» занимает важное место и подвергается обширному исследованию. К. Абдуллаев четко различает мифологический слой дастанов. Он защитил диссертацию «Синтаксический параллелизм», посвященный особенностям языка дастана «Китаби-Деде Горгуд». В области горгудоведения написаны такие книги ученого, как «Тайный Деде Горгуд», «Таинственный дастан или Тайный Деде Горгуд – 2», «От мифа к письму или Тайный Деде Горгуд».
Затем академик-секретарь Отделения гуманитарных наук, академик Теймур Керимли в своем выступлении сообщил, что книга состоит из предисловия, двух отдельных частей, общего результата, послесловия и дополнений. Отмечалось, что предисловие содержит заметки автора, научный анализ особенностей анахронического текста и мифологических текстов, причин возникновения первобытной художественной поэтичности и других. Раздел книги, посвященный результатам, отражает дальнейшие перспективы в данном направлении.
Было доведено до внимания, что монография - ценный источник для лиц, занятых в области мифологии, поэтики, стилистики, семиотики, семантики и письменных памятников.
В заключение академик К.Абдуллаев внес ясность в некоторые моменты книги и ответил на вопросы участников относительно монографии.