Akademik Kamal Abdullayevin “Kitabi-Dədə Qorqud” poetikasına giriş” kitabının geniş elmi müzakirəsi keçirilib
İyunun 20-də AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İns­ti­tutunda Azərbaycan Dillər Universitetinin rektoru, akademik Kamal Abdullayevlə görüş keçirilib. Tədbir çərçivəsində alimin yeni çapdan çıxmış “Kitabi-Dədə Qorqud” po­eti­ka­sına giriş” kitabının müzakirəsi olub.
AMEA Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə baş tutan görüşdə bu elmi müəssisənin direktoru, akademik Muxtar İmanov Kamal Abdullayevin bədii, elmi və ictimai-siyasi fəaliyyəti, alimin “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanı ilə bağlı araşdırmaları, Azərbaycan dilçilik elminin nəzəri məsələlərinə dair tədqiqatları barədə məlumat verib. O, “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanlarını elmi və ədəbi yaradıcılığının platformasına çevirən akademik Kamal Abdullayevin bu dastanların daha bir gizlin tərəfinə işıq tutan ““Kitabi-Dədə Qorqud” poetikasına giriş. Dansökülən variant” monoqrafiyasının bugünlərdə nəşr olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu monoqrafiya akademik Kamal Abdullayevin “Gizli Dədə Qorqud” silsiləsindən çalışmalarının (“Gizli Dədə Qorqud”, “Sirr içində dastan və yaxud Gizli Dədə Qorqud – 2”, “Mifdən Yazıya və yaxud Gizli Dədə Qorqud”) məntiqi davamıdır.
“Kitabda bir çox poetik məsələlərə nəzər salınır” - deyən M.İmanov qeyd edib ki, bu əsərdə qədim mətnlərin poetik qatı ilə bağlı orijinal və yeni yanaşma təqdim edilir. “Kitabi-Dədə Qorqud” kimi anaxronik, müxtəlif qədimlik dövrlərinin əlamətlərinə malik olan mətnlər üçün bu yanaşma bədiilik qatının immanent təhlil açarı ola bilər. Qədim yazılı abidələrin müxtəlif poetik qatlarının bir-birindən ayrı təhlili sonrakı birgə təhlilin platformasına çevrilir.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan elmində dastan janrının formalaşmasından, inkişaf mərhələlərindən, ədəbiyyatımızda “Kitabi-Dədə Qorqud”un ilk tədqiqatlarından söz açıb. “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının 1300 illik yubileyinin keçirilməsi ilə əlaqədar ümummilli lider Heydər Əliyevin müvafiq fərmanını xatırladan alim bundan sonra qədim abidə ilə bağlı elmi tədqiqatların daha da genişləndirildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti bildirib ki, akademik K.Abdullayevin yaradıcılığında “Kitabi-Dədə Qorqud” mövzusu mühüm yer tutur və geniş tədqiq olunur. Kamal Abdullayev dastan mifoloji qatını daha aydın görür. O, “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanlarının dili üzrə “Sintaktik paralelizm” mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə edib. Alimin Qorqudşünaslığa dair “Gizli Dədə Qorqud”, “Sirriçində dastan və yaxud Gizli Dədə Qorqud – 2”, “Mifdən Yazıya – Gizli Dədə Qorqud” kitabları nəşr edilib.
Daha sonra Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli çıxış edərək kitabın müqəddimə, iki ayrıca hissə, ümumi nəticə, son söz və əlavələrdən ibarət olduğunu söyləyib. Bildirib ki. müqəddimədə kitabın adı haqqında müəllifin qeydləri, anaxronik mətn, mif dövrü mətninin xüsusiyyətləri, ibtida bədiipoetikliyin yaranma səbəbləri və sairə haqda elmi təhlil yer alıb. Monoqrafiyanın nəticə hissəsi elmi qənaətləri ümumiləşdirmədən daha çox bu istiqamətdəki gələcək perspektivlərə həsr olunub.
Diqqətə çatdırılıb ki, monoqrafiya mifologiya, yazılı abidələr, poetika, üslubiyyat, semiotika və semantika istiqamətində çalışanlar üçün dəyərli mənbədir.
Sonda akademik K.Abdullayev kitabdakı bəzi məqamlara aydınlıq gətirib, iştirakçıların monoqrafiya ilə bağlı suallarını cavablandırıb.

A wide discussion of Academician Kamal Abdullayev's book "Introduction to the poetry of Kitabi-Dede Gorgud" held
ANAS Institute of Manuscripts after Muhammad Fizuli held meeting with rector of Azerbaijan University of Languages, Academician Kamal Abdullayev on June 20. Within the framework of the event, the recently published book of the scientist "Introduction to the poetics of Kitabi-Dede Gorgud" was discussed.
At the meeting held with support of the Institute of Folklore of ANAS, Director of this institution, Academician Mukhtar Imanov informed about the artistic, scientific and socio-political activities of Kamal Abdullayev, researches of the scientist dedicated to "Kitabi-Dede Gorgud" and theoretical problems of Azerbaijani linguistics.
It was brought to the attention that recently was published a monograph of the scientist "Introduction to Poetics" Kitabi-Dede Gorgud. Dawn version" wich are covering the hidden sides of the battles of dastan "Kitabi-Dede Gorgud", which constitute the platform of scientific and literary creativity of academician Kamal Abdullayev. It was noted that, this monograph is a logical continuation of the works from the cycle "Secret Dede Gorgud" ("Secret Dede Gorgud", "Mysterious Dastan or Secret Dede Gorgud-2", "From myth to letter or Secret Dede Gorgud").
Noting that, many poetic issues are considered in the book, M.Imanov emphasized that a new original approach to the poetic layer of ancient texts was also presented, which can become the key to the immanent study of the artistic layer of the texts "Kitabi-Dede Gorgud." The study of various poetic layers of ancient written monuments will separately become a platform for their subsequent analysis.
Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli spoke about the formation and stages of the development of the genre of dastan in the Azerbaijani science, as well as the studies devoted to the epic "Kitabi-Dede Gorgud" in the domestic literature. Recalling the relevant decree of the national leader Heydar Aliyev in connection with the celebration of the 1300th anniversary of the dastan "Kitabi-Dede Gorgud", the scientist noted that scientific research aimed at this ancient monument will be expanded.
ANAS Vice-President noted that, in the work of the Academician K. Abdullayev the topic "Kitabi-Dede Gorgud" occupies an important place and is subjected to extensive research. K. Abdullayev clearly distinguishes the mythological layer of dastans. He defended the thesis "Syntactic parallelism", dedicated to the peculiarities of dastan language "Kitabi-Dede Gorgud". In the field of gargoyle, such books as the "Secret Dede Gorgud", "The Mysterious Dastan or the Secret Dede Gorgud-2", "From the myth to the letter or the Secret Dede Gorgud" are written.
Then, Academician-Secretary of the Department of Humanitarian Sciences, Academician Teymur Kerimli in his speech said that the book consists of an introduction, two separate parts, a general result, an afterword and additions. It was noted that the foreword contains the author's notes, a scientific analysis of the peculiarities of the anachronistic text and mythological texts, the causes of the origin of primitive artistic poetry, and others. The section of the book devoted to the results reflects further perspectives in this direction.
It was brought to the attention that, the monograph is a valuable source for people engaged in the field of mythology, poetics, stylistics, semiotics, semantics and written monuments.
In conclusion, Academician K.Abdullaev clarified some aspects of the book and answered participants' questions about the monograph.