Fizika İnstitutunda rusiyalı alimin məruzəsi dinlənilib
Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunun (BNTİ) Q.N.Flerov adına Nüvə Reaksiyası laboratoriyasının rəhbəri Sergey Dmitriyev AMEA-nın Fizika İnstitutunda “D.İ.Mendeleyevin dövrü cədvəlinin daha ağır elementləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Tədbirdə institutun direktoru, akademik Nazim Məmmədov S.Dmitriyevin ciddi elmi tədqiqatlar apardığını, onun təkcə Rusiyada deyil, bütün dünyada tanındığını söyləyib.
Sonra mövzu ilə bağlı məruzəçinin çıxışı dinlənilib. O, Nüvə Reaksiyası laboratoriyasında əldə edilmiş elmi kəşflərin nüvə fizikası sahəsində yeni istiqamətlərin inkişafı üçün başlanğıc olduğunu bildirib. Rusiyalı alim daha sonra əldə olunan nəticələr və aparılan təcrübələr barədə iştirakçılara məlumat verib.

Руководитель Лаборатории ядерных реакций имени Г.Н.Флерова Объединенного института ядерных исследований (ОИЯИ) Сергей Дмитриев выступил в Институте физики НАНА с докладом «Более тяжелые элементы периодической системы Д.И.Менделеева».
Выступивший на мероприятии директор института, академик Назим Мамедов отметил, что С.Дмитриев ведет серьезные научные исследования, он славится не только в России, но и во всем мире.
Затем были заслушаны выступления докладчика по теме. Он отметил, что научные открытия, достигнутые в Лаборатории ядерных реакций, заложат основу развития новых направлений в области ядерной физики. Затем российский ученый проинформировал о полученных результатах и проводимых экспериментах.