İtaliya Milli Tədqiqat Şurasının (İMTŞ) Makromolekulyar Tədqiqatlar İnstitutunun əməkdaşları - professor Henrietta Molinari, Laura Ragona və Milan Universitetinin professoru Angelo Sironi 13-19 iyun 2017-ci il tarixlərində AMEA-nın Biofizika İnstitutu və Şəki Regional Elmi Mərkəzində işgüzar səfərdə olublar.
İyunun 16-da italiyalı alimlərin iştirakı ilə Biofizika İnstitutunda seminar keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın Fizika, Radiasiya Problemləri, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar və Genetik Ehtiyatlar institutlarının əməkdaşları iştirak ediblər.
İclası Biofizika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov açaraq italiyadan olan mütəxəssislər və onların tədqiqat istiqamətləri barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib.
Seminarda L.Ragonanın “Nüvə Maqnit Rezonansı vasitəsilə zülal oliqomerizasiyasının izlənməsi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. O, çıxışında AMEA-nın Biofizika İnstitutu ilə birgə görülən işlərdən də bəhs edib.
17-19 iyun tarixlərində isə italiyalı alimlər Şəki Regional Elmi Mərkəzində olub və birgə əməkdaşlıq barədə danışıqlar aparıblar. Bundan başqa, onlar Şəki İpək Kombinatında ipək istehsalı ilə də tanış olublar.
Daha sonra qonaqlar Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Elxan Usubovla görüşüblər. Görüşdə əsas müzakirə mövzusu Azərbaycanda innovativ texnologiyalar əsasında barama və ipəkçillik məhsulları istehsalının həyata keçirilməsində insan resurslarından istifadənin zəruriliyinin nəzərə alınması olub.

13-19 июня 2017 года сотрудники Института макромолекулярных исследований Национального исследовательского совета Италии (НИСИ) – профессор Генриетта Молинари, Лаура Рагона и профессор Миланского университета Ангело Сирони находились с рабочим визитом в Институте биофизики НАНА и Шекинском региональном научном центре.
16 июня в Институте биофизики состоялся семинар с участием итальянских ученых. В мероприятии приняли участие сотрудники Института физики, Института радиационных проблем, Института молекулярной биологии и биотехнологий и Института генетических ресурсов НАНА.
Открывая заседание, директор Института биофизики, член-корреспондент НАНА, Огтай Гасымов проинформировал участников мероприятия о специалистах, прибывших из Италии и направлениях их исследований.
На семинаре был заслушан доклад Л.Рагоны «Отслеживание белковой олигомеризации посредством ядерного магнитного резонанса». В своем выступлении он рассказал о совместных работах, выполняемых НАНА и Институтом биофизики.
17-19 июня итальянские ученые побывали в Шекинском региональном научном центре и провели переговоры о совместном сотрудничестве. Кроме того, они также ознакомились с производством шелка на Шекинском шелковом комбинате.
Затем гости встретились с главой исполнительной власти города Шеки Эльханом Усубовым. На встрече основной темой обсуждения являлась необходимость использования человеческих ресурсов в осуществлении производства коконов и продукции шелководства на основе инновационных технологий в Азербайджане.