AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsində "Yeni elmi paradiqma - ahəngyol" mövzusunda seminar keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək seminarın hazırda dünyada aktual və maraq doğuran sahəyə həsr olunduğunu bildirib.
Sonra Fəlsəfə İnstitutunun əməkdaşı, professor Əhməd Qəşəmoğlunun məruzəsi dinlənilib. Alim məruzəsində qeyd edib ki, ahəngyol elmi şərq-qərb fəlsəfəsinin biri-birini tamamlayaraq tədqiqata cəlb olunması, dini kitabların fəlsəfi yöndən öyrənilməsi və sistemli yanaşma metodlarından, müasir qərb sosiologiyasından dərindən istifadə əsasında yaradılıb. Ahəngyolun harmoniyaya aparan yol mənasında işlədildiyini deyən məruzəçi bu fəlsəfi konsepsiyanın rasional və qeyri-rasional amillərin elmi araşdırmaya cəlb olunmasına imkan verdiyini bildirib.
Ə.Qəşəmoğlu müasir elmin XIV əsrdən sonrakı qərb elminin rasional yanaşmaları əsasında formalaşdığını və onun ilk növbədə riyaziyyat elmində ciddi dəyişikliklər nəticəsində mükəmmələşə biləcəyini vurğulayıb. Alim konsepsiyanın elmi bazasının ümumi şərq və orta əsrlər islam fəlsəfəsi, dini kitablar, sistem nəzəriyyəsi, funksional-struktur nəzəriyyə və Qeyri-səlis məntiq kimi sahələrdən ibarət olduğunu diqqətə çatdırıb.
O, dünyada istənilən bir sistemin əmələ gəlməsinin təkcə yer qanunlarına əsasən araşdırmağın xeyli məhdudiyyətlərə səbəb olduğunu deyib. Ə.Qəşəmoğlu ahəngyolun multikulturalizm, mədəniyyət, ekologiya, siyasət, idarəetmə, əhali artımı problemi, süni intellektin və robotların yaradılması, dinlərin, mədəniyyətlərin dialoqu və digər sahələrdə istifadə edilə biləcəyini bildirib.
Alim ahəngyolun Azərbaycan elminin potensialını müasir elm aləminə təqdim etmək üçün böyük imkanlar yaradacağını vurğulayıb.

"New science paradigm - Harmonic way"
A seminar on "New science paradigm - Harmonic way" theme was held at Social Sciences Department of ANAS.
Speaking to the meeting director Institute of Literature, vise president of ANAS academician Isa Habibbeyli noted that the seminar was dedicated to actual and interested area in the whole world.
Later professor of Institute of Philosophy, Ahmed Gashamoglu’s report was listened.
It is assumed that the current science has been shaped by the beginning of the XIV century, on the basis of rational approaches to the Western science, and Gashamoglu thought that it would be a result of the successive changes in mathematical science. The theory of evolution, which is based on the concept of science, consists of such fields as the Islamic philosophy of the East and the Middle Ages, Religious books, Functional Structural Theory, and Neotic logic.
A. Gashamoglu said that "ahangyol" can be used in the field of multiculturalism, culture, ecology, politics, management, problems of the state of the art, creative intelligence and creation of robots, dialectic religion and culture and other spheres.
The student thinks that the "ahangyol" creates great potential for representing the potential of Azerbaijani scientific community in the world.