İyulun 7-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının ilk magistrlərinin Məzun günü keçirilib. Tədbirdə Nazirlər Kabineti Aparatının Humanitar məsələlər şöbəsinin müdiri İsmayıl Sadıqov, Azərbaycan Respublikasının Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov, Dövlət İmtahan Mərkəzinin Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadə, respublikanın elm və təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Akademiya magistrlərinin Məzun gününün AMEA tarixində əlamətdar hadisə olduğunu bildirib. AMEA-da magistraturanın 2015-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin dəstəyi ilə yaradıldığını xatırladan akademik ölkə başçısına, eyni zamanda Təhsil naziri və Dövlət İmtahan Mərkəzinin Direktorlar Şurasının sədrinə göstərdikləri dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.
Akademik qeyd edib ki, birinci qəbul ilində Akademiyanın magistraturasına 400-ə yaxın bakalavr müraciət etmiş və yekunda 9 ixtisas üzrə yüksək balla 19 tələbə qəbul olunmuşdur. Onlardan bir nəfərinin hərbi xidmətə yollandığını, 18 nəfərin isə təhsilini uğurla davam etdirib magistr adı aldığını diqqətə çatdırıb. A.Əlizadə məzunlardan 15 nəfərinin magistraturanı Fərqlənmə diplomu ilə bitirdiyini vurğulayıb.
AMEA rəhbəri bildirib ki, Akademiyanın magistraturasına böyük maraq olduğu üçün növbəti qəbul illərində ixtisas və plan yerlərinin sayı artırılıb: “2016/2017-ci tədris ilində AMEA-nın magistraturasına 18 ixtisas üzrə 56 nəfər qəbul olunub. Bu il isə 1700-dən çox bakalavr müraciət edib və son məlumata görə onlardan 67-si tələbə adını qazanıb. Gənclərin elmə, Akademiyaya marağının ildən-ilə artması bizim üçün sevindirici haldır. Gənclər özlərini elmdə sınamağa, tapmağa çalışırlar. Biz də öz növbəmizdə Akademiyada magistratura təhsilinin müasir səviyyədə qurulması və magistrantların peşəkar mütəxəssis kimi yetişmələri üçün daha yaxşı şərait yaratmağa çalışırıq”.
“Yaxşı alim yetişdirmək üçün keyfiyyətli təhsil vermək başlıca şərtdir” - deyən akademik Akif Əlizadə vurğulayıb ki, tələbələr AMEA-da müasir cihazlarla təchiz olunmuş laboratoriyalarda təcrübə keçməklə yanaşı, beynəlxalq təcrübələrdə də iştirak ediblər: “Müxtəlif elm sahələri ilə məşğul olan magistrantlar Dubna şəhərində (Rusiya) yerləşən Nüvə Tədqiqatları İnstitutunda, İtaliyada təcrübə keçiblər, Türkiyənin Hacəttəpə Univerisitetində təhsil alıblar, Sankt-Peterburq şəhərində Peterburq Nüvə Fizikası İnstitutu və “Kurçatovski institut” Elmi-Tədqiqat Mərkəzi tərəfindən keçirilən molekulyar biologiya və biofizika üzrə 18-ci Qış məktəbində iştirak ediblər. Eyni zamanda dünyanın bir sıra məşhur alimləri magistrantlar üçün mühazirələr oxuyub”.
Magistrantların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi üçün də əhəmiyyətli tədbirlərin həyata keçirildiyini deyən Akif Əlizadə onların elmi nailiyyətlərinin və yaradıcılıq potensialının artırılmasına dəstək vermək, təhsildə, elmdə yüksək nəticələr göstərən, intellekti və bacarığı ilə fərqlənən istedadlı gəncləri həvəsləndirmək məqsədilə Akademiyanın magistrantları arasında “Magistr-2017” müsabiqəsinin keçirildiyini xatırladıb. Eyni zamanda, magistrantların işlə təmin olunduqlarını, qrant layihələrinə cəlb edildiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik Akif Əlizadə AMEA-nın Təhsil Nazirliyi ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin əhəmiyyətini qeyd edərək, universitetlərdə yaradılmış SABAH qruplarında təhsil alan 200-dən çox, ümumilikdə 500-dən artıq tələbənin Akademiyanın elmi müəssisələrində təcrübəkeçmədə iştirak etdiklərini deyib. Akademiya rəhbəri bundan sonra da AMEA-nın elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində fəaliyyətini davam etdirəcəyini və bu yöndə atılmış addımları dəstəkləyəcəyini deyib.
Çıxışının sonunda akademik Akif Əlizadə gənclərin çalışacağı sahələrdə layiqli kadrlardan olacağına əminliyini ifadə edərək, onları məzun olmaqları münasibətilə bir daha təbrik edib, gələcək elmi fəaliyyətlərində müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Sonra çıxış edən Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə güclü elmi potensialın cəmləndiyi Akademiyada magistratura pilləsinin yaradılması ölkənin sosial-iqtisadi və mədəni inkişafına, biliklər cəmiyyətinin formalaşmasına yönələn mühüm addımlardandır. Ölkə başçısının “Qara qızılı insan kapitalına çevirməliyik” çağırışını xatırladan nazir AMEA-nın ilk magistlərinin buraxılış gününü olduqca əlamətdar hadisə adlandıraraq bu işdə əməyi olan alimlərə minnətdarlığını bildirib, məzunları təbrik edərək onlara müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Tədbirdə Dövlət İmtahan Mərkəzinin Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadə çıxış edərək Məzun gününü tarixi hadisə adlandırıb və Azərbaycanda elm və təhsilin inteqrasiyasının uğurlu nəticəsi olduğunu vurğulayıb. Respublikanın ali elm ocağının ilk məzunlarını təbrik edən natiq dünyanın inkişaf etmiş ölkələrində güclü elmi məktəblərin, elmi ənənələrin mövcud olduğunu, elmin həyatın bütün sahələrinə daxil edildiyini bildirib, AMEA-da magistratura pilləsinin yaradılmasının ölkə elminə gələcəkdə mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə çıxış edən Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhərrəmov AMEA-nın ilk məzunlarını təbrik edərək bu gün Milli Elmlər Akademiyasında daha bir uğura imza atıldığını bildirib: "İki il əvvəl ölkə rəhbərinin imzaladığı Sərəncam üzərində düşünərkən hər kəs bunun necə nəticələnəcəyini gözləyirdi. İndi isə Prezidentin Sərəncamına uyğun aparılan bu işin uğurla həyata keçirildiyinin şahidi olduq və bu gün biz uğurlu nəticələri qeyd etməyə toplaşmışıq. AMEA-da aparılan islahatlar öz bəhrəsini verir. İnanıram ki, bu elm qaranquşları gələcəkdə elmi məktəb yaradacaq, elmin inkişafına dəyərli töhfələr verəcəklər".
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev çıxış edərək bildirib ki, bakalavriatura mərhələsində əsasən ümumi nəzəri biliklər alan tələbələrin magistraturada məqsədi biliklərini təcrübədə tətbiq etmək və qarşıya çıxan problemlərin həllini tapmaqdır. Dilqəm Tağıyev qeyd edib ki, AMEA-nın magistraturasını bitirən məzunların nailiyyətləri, onların müasir və perspektivli mövzulara həsr olunmuş dissertasiyalarının müdafiəsində yüksək bilik səviyyəsini əks etdirmələri ölkə başçısı İlham Əliyevin dəstəyi ilə AMEA-da magistraturanın təşkilinin uğurlu addım olduğunun sübutudur. Akademik elm və təhsilin inteqrasiyasında mühüm amil olan AMEA alimlərinin təhsil prosesinə, konkret olaraq magistratura təhsilinə daha geniş cəlb olunmasının ölkənin intelektual potensialının yüksəldilməsində müsbət rol oynayacağını söyləyib.
Daha sonra Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova çıxış edib. Bildirib ki, son illər AMEA-da bir sıra islahatlar həyata keçirilir, elmlə təhsilin inteqrasiyası istiqamətində mühüm işlər görülür ki, bütün bunlar Azərbaycan elminin inkişafına təkan verən amillərdəndir. AMEA-da magistratura təhsilinin təşkilinin gənclərin elmi fəaliyyətə cəlb olunmasına böyük təkan verdiyini söyləyib.
Alim AMEA-nın magistraturasına Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi üzrə qəbul aparılan ilk ixtisasın molekulyar biologiya olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi elmi qurumda bu il dörd nəfər məzun olub. İki il müddətində gənclər üçün institutda hər bir şəraitin yaradıldığını, xarici dil kurslarının təşkil olunduğunu, magistrantlar üçün xaricdən dəvət olunmuş tanınmış alimlər tərəfindən də dərslərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Tələbələrin müxtəlif respublika və beynəlxalq dərəcəli konfranslarda iştirak etdiklərini deyən akademik onların elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri əsasında impakt faktorlu jurnallarda elmi məqalələrin nəşr edildiyini vurğulayıb.
İ.Hüseynova Akademiyada magistratura təhsilinin yaradılmasının Azərbaycan elminin gələcək inkişafında mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirərək məzunları təbrik edib, onlara bəşəriyyətin rifahına xidmət edən elmin inkişafı yolunda uğurlar diləyib.
Tədbirdə, həmçinin magistlərin elmi rəhbərləri çıxış edərək AMEA-da magistratura pilləsinin yaradılmasının elm və təhsilin inteqrasiyası, gənclərin elmə marağının artırılması istiqamətində atılmış uğurlu addım olduğunu bildiriblər. Magistrantların təhsil prosesində həvəslə iştirak etdiklərini vurğulayan natiqlər onları Məzun günü münasibətilə təbrik edib, gələcək elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıblar.
Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun magistri Nigar İbrahimova və Dilçilik İnstitutunun magistri Aynur İmanova çıxış edərək AMEA-nın ilk məzunları adını daşımaqdan qürur hissi duyduqlarını, onlara olan ümidləri doğrultmağa çalışacaqlarını söyləyiblər. Yaradılan hər bir şəraitə görə Akademiya rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirən məzunlar bundan sonra da elmi fəaliyyətlərini uğurla davam etdirmək üçün bütün qüvvələrini səfərbər edəcəklərini bildiriblər.

On July 7, the first masters of the National Academy of Sciences of Azerbaijan graduated. Ismail Sadigov, head of the humanitarian affairs department of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, Mikail Jabbarov, Minister of Education of the Republic of Azerbaijan, Maleyka Abbaszade, the chairman of the Board of Directors of State Examination Center, the heads of scientific and educational institutions of the republic, full members and corresponding members of ANAS attended the event.
Opening the event President of ANAS, academician Akif Alizadeh noted that the graduation of masters of ANAS was a significant event in the history of the Academy. ANAS master's program was established in 2015 by the support of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, academician noted and expressed his gratitude to the head of state, as well as to the Minister of Education of the country and to the chairman of the Board of Directors of the State Examination Center for their support.
About 400 bachelors applied to the Academy in the first year of admission to the Academy and 19 students in 9 specialties entered to the Master's program and received the highest scores; One of the masters was called up for military service, and 18 people successfully continued their studies and got the title of masters. 15 people completed their studies with honors diplomas, academician stressed.
Academician Akif Alizadeh said that because of great interest for academy’s Magistracy, in the following years the number of specialties and planned places would be increased: "In 2016/2017 academic year, 56 people admitted to the magistracy in 18 specialties. And this year more than 1700 bachelors applied to the Academy, according to the latest data, 67 got the student name. We are very pleased that from year to year the interest of young people towards science and the Academy is growing. Young people try to experience, find themselves in science. And we, in turn, are trying to create better conditions for building training in the Master's program of the Academy and preparing master's students at a professional level".
The main condition for the preparation of scientists is the quality of education. Students passing the practice at the laboratories of the Academy equipped with modern instruments and equipment, also take part in international practices abroad. Masters working in various scientific fields, held practical training at the Joint Institute for Nuclear Research, in Dubna (Russia), scientific centers in Italy, at the University of Hajettepe (Turkey), participated in the 18th winter school for molecular biology and biophysics in St. Petersburg, which was organized by St. Petersburg Institute of Nuclear Physics and the "Kurchatov Institute Research Center. At the same time, prominent scientists of the world read their lectures to undergraduates, underlined president of the academy.
Important measures have been implemented to strengthen the social protection of master’s students and "Master-2017" competition had been taken place to support their scientific achievements and increase their creative potential, to stimulate talented students who showed high results A.Alizade emphasized.
Stressing the importance of the Academy's cooperation with the Ministry of Education, the head of ANAS reported that more than 500 students had been practicing in the scientific institutions of ANAS, 200 of which were students of the "SABAH" groups created in universities. In the future ANAS will continue its activity in the field of integration of science and education and support all initiatives in this field, academician Akif Alizade noted.
Expressing his confidence for graduates in all spheres of their activity, academician Akif Alizadeh congratulated them on the Day of the graduate and wished them further success.
The establishment of the Master's degree in the Academy, where the main scientific potential of the country is concentrated, is an important step aimed at socio-economic and cultural development of the country and the formation of a knowledge society, minister of Education Mikail Jabbarov underlined and emphasized appeal of the head of state: "We must turn black gold into human capital”. Then minister expressed his gratitude to scientists, congratulated the graduates and wished them more success.
Vice-president of ANAS, academician Dilgam Tagiyev noted that the achievements of the graduates who graduated from the Master's program of ANAS, their high level of knowledge demonstration during the defense of dissertations on modern and promising topics is the proof of organization of the support of the head of state Ilham Aliyev's master's program in ANAS is a successful step. Academician noted that the involvement of scientists of ANAS in the process of training, and specifically - in the system of magistracy, is an important factor in the integration of science and education, which will play a positive role in enhancing the country's intellectual potential.
Then the director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, academician Irada Huseynova spoke. In recent years, many reforms have been carried out at ANAS, important measures are being taken to integrate science and education, which contributes to the development of Azerbaijani science. The organization of the master's degree helps to attract young people to scientific work, she noted.
The scientist reported that the first specialty for master's program at the Department of Biological and Medical Sciences was molecular biology. The graduates of the scientific institution are four people. Within two years all conditions were created for them, foreign language courses organized, they were also taught by scientists invited from abroad. Students took part in various republican and international conferences; scientific articles published on the basis of the results of their research work in journals with the impact factor, academician stressed.
Noting that the creation of the Master's degree in the Academy is of great importance for the future development of science in Azerbaijan, Irada Huseynova congratulated the graduates and wished them further success.
In their speech, graduate of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry Nigar Ibragimova and graduate of the Institute of Linguistics Ainur Imanova noted that their proud to be the first graduates of ANAS and they stressed that they would try to justify the hopes. Expressing the great gratitude to the leadership of the Academy for all the conditions created for them, the graduates noted that they would continue to do everything in their power to successfully continue their scientific activity.