Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətində AMEA Yüksәk Texnologiyalar Parkının Ekspertlər Şurasının iclası keçirilib.
Tədbirdə Ekspertlər Şurasının sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, şuranın üzvlərindən - Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev, SOCAR "Neftqazelmitədqiqat layihə" İnstitutunun neft və qaz hasilatı üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Bağır Süleymanov, Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin Sənaye şöbəsinin Ağır sənaye və maşınqayırma sektorunun müdiri Yaqub Həsənov, rezidentlər və digər qonaqlar iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan akademik İbrahim Quliyev tədbirin rezidentlərin təqdimatlarını dinləmək və onlarla tanışlıq xarakteri daşıdığını bildirib. Akademik şuranın "Ekspert şuraları haqqında" Əsasnaməyə uyğun fəaliyyət göstərdiyini söyləyib və tərkibi haqqında məlumat verib.
Tədbirdə çıxış edən Yüksək Texnologiyalar Parkı MMC-nin direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev şuranın əsas məqsədinin rezidentlik almaq üçün müraciətləri qiymətləndirmək olduğunu vurğulayıb. İlkin sənədlər paketinin və ərizələrin qəbul olunduğunu deyən V.Babayev iclasda dörd potensial rezidentin təqdimatla çıxış edəcəyini vurğulayıb.
Sonra rezidentlik statusuna iddia edən şirkətlərin rəhbərləri – "Millers-Oils Azərbaycan" MMC-nin direktoru Martin Gough, AMEA Təcrübə-Sənaye Zavodunun direktoru Vasif Abbasov , AMEA Elm və Texnologiya Parkı MMC-nin direktoru, texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Sənan Abdullayev, "Agro Bio Eco Tech" MMC-nin direktoru, texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Əli Bala Əli-zadə təmsil etdikləri qurumların tarixi və fəaliyyətinə dair təqdimatla çıxış ediblər.
Daha sonra çıxışlar ətrafında müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb və yekun qeydlər edilib.

В Президиуме Национальной академии наук Азербайджана состоялось заседание Экспертного совета Парка высоких технологий НАНА.
На мероприятии приняли участие председатель Экспертного совета, вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, члены совета - директор Института химии присадок, академик Вагиф Фарзалиев, заместитель директора по добыче нефти и газа Института «Нефтгазэлмитедгигатлайихе» ГНКАР, член-корреспондент НАНА Багир Сулейманов, заведующий Сектором тяжелой промышленности и машиностроения Отдела промышленности Министерства экономики Азербайджанской Республики Ягуб Гасанов, резиденты и другие гости.
Открывая заседание вступительным словом, академик Ибрагим Гулиев сообщил, что мероприятие, в котором будут заслушаны презентации резидентов, носит ознакомительный характер. Отметив, что совет ведет свою деятельность в соответствии с Положением «Об экспертных советах», академик проинформировал о его составе.
Выступивший на мероприятии директор Парка высоких технологий, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев подчеркнул, что основная цель совета заключается в оценке обращений для получения резидентства. Сообщив о принятии предварительного пакета документов и заявлений, В.Бабаев довел до внимания, что на заседании выступят с презентацией 4 потенциальных резидента.
Затем руководители компаний, претендующих на статус резидентства, - директор ООО «Millers-Oils Azərbaycan» Мартин Джордж, директор Опытно-промышленного завода НАНА Васиф Аббасов, директор ООО «Парк науки и технологий» НАНА, доктор философии по техническим наукам Санан Абдуллаев, директор ООО «Agro Bio Eco Tech», доктор философии по техническим наукам Али Бала Али-заде выступили с презентациями о деятельности представляемых ими структур.