Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətində AMEA Yüksәk Texnologiyalar Parkının Ekspertlər Şurasının iclası keçirilib.
Tədbirdə Ekspertlər Şurasının sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, şuranın üzvlərindən - Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev, SOCAR "Neftqazelmitədqiqat layihə" İnstitutunun neft və qaz hasilatı üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Bağır Süleymanov, Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin Sənaye şöbəsinin Ağır sənaye və maşınqayırma sektorunun müdiri Yaqub Həsənov, rezidentlər və digər qonaqlar iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan akademik İbrahim Quliyev tədbirin rezidentlərin təqdimatlarını dinləmək və onlarla tanışlıq xarakteri daşıdığını bildirib. Akademik şuranın "Ekspert şuraları haqqında" Əsasnaməyə uyğun fəaliyyət göstərdiyini söyləyib və tərkibi haqqında məlumat verib.
Tədbirdə çıxış edən Yüksək Texnologiyalar Parkı MMC-nin direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev şuranın əsas məqsədinin rezidentlik almaq üçün müraciətləri qiymətləndirmək olduğunu vurğulayıb. İlkin sənədlər paketinin və ərizələrin qəbul olunduğunu deyən V.Babayev iclasda dörd potensial rezidentin təqdimatla çıxış edəcəyini vurğulayıb.
Sonra rezidentlik statusuna iddia edən şirkətlərin rəhbərləri – "Millers-Oils Azərbaycan" MMC-nin direktoru Martin Gough, AMEA Təcrübə-Sənaye Zavodunun direktoru Vasif Abbasov , AMEA Elm və Texnologiya Parkı MMC-nin direktoru, texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Sənan Abdullayev, "Agro Bio Eco Tech" MMC-nin direktoru, texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Əli Bala Əli-zadə təmsil etdikləri qurumların tarixi və fəaliyyətinə dair təqdimatla çıxış ediblər.
Daha sonra çıxışlar ətrafında müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb və yekun qeydlər edilib.

The meeting of the Expert Council of High Technologies Park of ANAS
Presidium of the National Academy of Sciences of Azerbaijan held a meeting of the Expert Council of High Technologies Park of ANAS.
The event was attended by Chairman of Expert Council, vice-president of ANAS, academician Ibrahim Guliyev, members of the Board - Director of the Institute of Chemistry of Additives, academician Vagif Farzaliyev, Deputy Director of Oil and Gas Institute of SOCAR "Oilgasscientificresearch project", corresponding member of ANAS Bagir Suleymanov, head sector of heavy industry and machine building of the Industry Department of the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan Yagub Hasanov, residents and other guests.
Opening the meeting, academician Ibrahim Guliyev said that the event is for residents’ presentations and getting acquainted with them. Council conducts its activities in accordance with the Regulation "About expert councils", academician informed on its composition.
Addressing the meeting, the director of the Park of High Technologies, PhD in agricultural sciences Vugar Babayev stressed that the main purpose of the Board is to evaluate requests for residency. Noting the adoption of a preliminary package of documents and statements, V. Babayev brought to the attention that at the meeting will make a presentation with 4 potential residents.
Then director of LLC «Millers-Oils Azərbaycan» Martin Gough, director of experimental-industrial plant of ANAS Vasif Abbasov, director of "Park of Science and Technology" of ANAS, PhD in technical sciences Sanan Abdullayev, Director of Agro Bio Eco Tech, Ph.D. in technical sciences Ali Bala Ali-zade made presentations about the activities of the structures they represent.