Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında iqlim dəyişikliyi mövzusunda tədbir keçirilib
AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında (ŞAR) "İqlim dəyişikliyi, hava çirklənməsi elmləri və bu sahələrdə Azərbaycan üçün elmi tədqiqat imkanları" mövzusunda beynəlxalq elmi seminar keçirilib.
Tədbiri ŞAR-ın direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov açaraq seminarın rəsədxana əməkdaşlarının ABŞ-da aparılan elmi tədqiqat metodları ilə yaxından tanışlığı baxımından faydalı olacağını bildirib. Alim vurğulayıb ki, rəsədxanada bu cür tədbirlərin təşkili xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən elmi institutlarla yeni əməkdaşlıq imkanlarına yol açır.
Sonra ABŞ-ın Milli Okean və Atmosfer Administrasiyasının Yer Elmləri Tədqiqatları Laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi Rəvan Əhmədov məruzə ilə çıxış  edib. Alim əvvəlcə təmsil etdiyi qurum haqqında seminar iştirakçılarına qısa məlumat verib.
R.Əhmədov məruzəsində çalışdığı Yer Elmləri Tədqiqatları Laboratoriyasının iqlim dəyişikliyi və hava çirklənməsi ilə bağlı apardığı tədqiqatlardan, istifadə olunan müasir elmi tədqiqat metodlarından danışıb. Alim bu istiqamətdə ABŞ-ın elmi müəssisələrinin təcrübəsinin öyrənilərək Azərbaycanda tətbiqinin zəruriliyini vurğulayıb.
Məruzə tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb, mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.

An event on Climate Change was held in Shamakhi Astrophysical Observatory
An international scientific seminar on "Climate change, air pollution sciences and scientific research opportunities for Azerbaijan" was held in Shamakhi Astrophysical Observatory named after N. Tusi of ANAS.
The event was opened by the director of ANAS, correspondent member of ANAS Namik Jalilov and said that the seminar will be useful for familiarization with the scientific researches carried out in the US. The scientist emphasized that the organization of such events in the observatory opens new possibilities for cooperation with scientific institutions operating in foreign countries.
Then, Rovan Ahmadov, senior researcher at the Earth Sciences Research Laboratory at the National Oceanic and Atmospheric Administration of the United States made a report. The scientist briefly briefed the seminar participants about his organization.
R.Ahmadov spoke about the research carried out by the Earth Sciences Research Laboratory on climate change and air pollution, as well as the modern scientific research methods used. The scientist emphasized the necessity of studying the experience of US scientific institutions in this direction and applying them in Azerbaijan.
The report was welcomed by participants of the event, discussions were held on the subject and questions were answered.