AMEA ilə Fransanın Montpelliye Universiteti arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanacaq
Sentyabrın 6-da AMEA Rəyasət Heyətində Fransanın Montpelliye Universitetinin (Université de Montpellier) beynəlxalq əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Fransua Henn və Fransanın Azərbaycandakı səfirliyinin mədəniyyət və əməkdaşlıq məsələləri üzrə müşaviri Yohan Şitterer ilə görüş keçirildi.
Öncə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək Azərbaycanla Fransa arasında uzun illik tarixi olan əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu qeyd etdi. AMEA rəhbəri bu əlaqələrin davamı olaraq iki ölkə arasında elmi əməkdaşlığın təşkilinin, müvafiq sahələrdə kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının vacibliyini vurğuladı.
A.Əlizadə son zamanlar rəhbərlik etdiyi qurumda gənclərin elmə cəlb edilməsi, onların beynəlxalq aləmə inteqrasiyası, o cümlədən bilik və bacarıqlarının artırılması istiqamətində kompleks tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, bu baxımdan Avropanın qabaqcıl ali məktəblərindən olan Montpelliye Universitetinin təcrübəsinin öyrənilməsi, iki qurum arasında müxtəlif elmi layihələrin həyata keçirilməsi  mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Sonra çıxış edən Fransanın Montpelliye Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə vitse-prezidenti F.Henn AMEA ilə əməkdaşlığın təşkilində maraqlı olduqlarını bildirdi. AMEA-nın doktorant və dissertantlarını təmsil etdiyi ali məktəbin təqaüd proqramlarında iştirak etməyə, universitetin çoxillik təcrübəsindən yararlanmağa dəvət etdi.
F.Henn əməkdaşlıq əlaqələrinin təşkili və həyata keçirilməsinə dair Sazişin bir neçə dəfə müzakirə olunduğunu, sənəddə hər iki ölkə alimlərinin daha səmərəli fəaliyyəti üçün vacib məsələlərin yer aldığını dedi. Qonaq AMEA prezidentini əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanması və təmsil etdiyi universitetlə tanış olmaq məqsədilə Fransaya dəvət etdi.
Daha sonra Fransanın Azərbaycandakı səfirliyinin mədəniyyət və əməkdaşlıq məsələləri üzrə müşaviri Y.Şitterer çıxış edərək iki ölkə arasında elmi əlaqələrin qurulması və inkişafında lazımi koməkliyi göstərməyə hazır olduğunu bildirdi.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva və İctimaiyyətlə Əlaqələr və Elmin Populyarlaşdırılması İdarəsinin rəhbəri Zülfüqar Fərzəliyev də iştirak edirdilər.

Будет подписано соглашение о сотрудничестве между НАНА и Университетом Монпелье Франции
6 сентября в Президиуме НАНА состоялась встреча с вице-президентом по международным связям Университета Монпелье Франции Франсуой Хенн и советником Посольства Франции в Азербайджане по вопросам культуры и сотрудничества Йоханом Шиттером.
Сначала, выступив, президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что между Азербайджаном и Францией существует многолетняя история связей сотрудничества. Глава НАНА подчеркнул важность организации научного сотрудничества, проведения обмена опытом и кадрами между двумя странами в соответствующих сферах.
А.Ализаде довел до внимания, что в последнее время в возглавляемой им структуре предпринимаются комплексные меры по привлечению молодежи к науке, их интеграции в международное сообщество, в том числе повышению уровня знаний и навыков. Он отметил, что с этой точки зрения изучение опыта одного из передовых европейских вузов – Университета Монпелье, реализация различных совместных научных проектов представляют важное значение.
Выступив затем, вице-президент Университета Монпелье Франции по международным связям Ф.Хенн выразил заинтересованность в организации сотрудничества с НАНА. Он пригласил докторантов и диссертантов НАНА принять участие в стипендиальных программах представляемого ими высшего учебного заведения и воспользоваться многолетним опытом университета.
Отметив, что Соглашение по организации и реализации сотрудничества обсуждалось несколько раз, Ф.Хенн сказал, что в документе нашли свое отражение важные вопросы для более эффективной деятельности ученых обеих стран. Гость пригласил президента НАНА во Францию с целью подписания договора о сотрудничестве и ознакомления с представляемым им университетом.
Далее в своем выступлении советник Посольства Франции в Азербайджане по вопросам культуры и сотрудничества Й.Шиттерер выразил готовность оказать необходимую помощь в создании и развитии научных связей между двумя странами.
На встрече приняли также участие вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, руководитель Управления международных связей, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева и руководитель Управления по связям с общественностью и популяризации науки Зульфугар Фарзалиев.