Geologiya və Geofizika İnstitutu Koreyada simpozium təşkil edib
Koreya Respublikasının paytaxtı Seulda struktur, mexanika, nano, bio və robot mühəndisliyi üzrə “ASEM17/ANBRE17” adlı beynəlxalq konqres keçirilib. Konqresdə dünyanın 40 ölkəsinin alim və mütəxəssislərinin iştirakı ilə 62 bölmə üzrə 400-ə yaxın müxtəlif elmi istiqamətlərdə şifahi, 200-ə qədər stend məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
Tədbir çərçivəsində konqresin təşkilat komitəsinin təklifi ilə AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutu “SM144: Müasir multidistiplinar geomexaniki problemlər” mövzusunda bir bölmədən ibarət simpozium təşkil edib.
Geologiya və Geofizika İnstitutunun Tektonofizika və geomexanika şöbəsinin rəhbəri, akademik Hətəm Quliyevin rəhbərlik etdiyi simpoziumun gündəliyinə Azərbaycandan 12 məruzə təqdim olunub. Məruzələrdən 6-sı Yerin daxili nüvəsi, deformasiya prosesləri, karbohidrogen yataqları, Cənubi Xəzər hövzəsinin kristallik özülü və digər geoloji-geofiziki mövzuları əhatə edib.
Akademik Hətəm Quliyevin məruzələri konqres iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb və müzakirə olunub. Müzakirələrdə simpoziumda təmsil olunan ölkələrin alim və mütəxəssisləri ilə əməkdaşlıq imkanları araşdırılıb, konkret tədqiqat hədəfləri müəyyənləşdirilib.

Институтом геологии и геофизики организован симпозиум в Корее
В столице Республики Корея - Сеуле состоялся Международный конгресс “ASEM17/ANBRE17” по структурной, механической, нано-, био- и робот-инженерии. В ходе конгресса, в котором приняли участие ученые и специалисты из 40 стран мира, были заслушаны около 400 устных докладов и около 200 стендовых докладов по различным научным направлениям, состоялись обсуждения.
В рамках мероприятия по предложению организационного комитета конгресса Институт геологии и геофизики организовал симпозиум «SM144: Современные мультидисциплинарные геомеханические проблемы».
На симпозиуме под руководством заведующего Отделом технофизики и геомеханики Института геологии и геофизики, академика Гатама Гулиева от Азербайджана были представлены 12 докладов.
6 из заслушанных докладов охватывали темы относительно внутреннего ядра Земли, процессов деформации, залежей углеводородов, кристаллического фундамента Южно-Каспийского бассейна и другие геолого-геофизические темы.
Доклады академика Гатама Гулиева вызвали большой интерес участников конгресса и были обсуждены. В ходе обсуждений были рассмотрены возможности сотрудничества с учеными и специалистами представленных стран и определены конкретные цели исследований.