Kimya elmləri və texnologiyaları III Beynəlxalq Türk Dünyası konfransı işə başlayıb
Sentyabrın 11-də Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) Kimya elmləri və texnologiyaları III Beynəlxalq Türk Dünyası konfransı işə başlayıb.
Azərbaycan, Türkiyə, Rusiya, Qazaxıstan, ABŞ, Türkmənistan, Pakistan, Qırğızıstan və digər ölkələrdən olan alim və mütəxəssislərin qatıldığı tədbiri giriş sözü ilə ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı açıb. Alim çıxışında ümummilli lider Heydər Əliyevin elmə, təhsilə daim böyük önəm verdiyini, ulu öndərin ideyalarının ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən qətiyyətlə davam etdirildiyini bildirib.
Rəhbərlik etdiyi müəssisənin fəaliyyəti, bu ali məktəbdə elmin, təhsilin inkişafı istiqamətində reallaşdırılan layihələr barədə məlumat verən prof. M.Babanlı konfransın əhəmiyyətindən danışıb.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev çıxış edərək bu yaxınlarda İtaliyanın Florensiya şəhərində Kataliz üzrə 13-cü Avropa Konqresinin keçirildiyini və həmin beynəlxalq tədbirdə iştirak etdiyini bildirib. Alim konqresə İslam ölkələrindən çoxlu sayda alimlərin qatıldığını, türkdilli ölkələrdə müxtəlif elm sahələrində, o cümlədən kimya elmləri sahəsində səmərəli tədqiqatların aparıldığını, uğurlu nəticələrin əldə olunduğunu söyləyib.
Konfransda Milli Məclisin deputatı Aydın Mirzəzadə, Türkiyənin Sakarya Universitetinin professoru Əhməd Tutar və başqaları çıxış edərək cəmiyyətin tərəqqisində elmin, təhsilin mühüm rolundan bəhs edib, konfransın işinə uğurlar arzulayıblar.
Tədbirdə Prezident İlham Əliyevə müraciət qəbul olunub.
Sonra müxtəlif mövzularda məruzələr dinlənilib, kimya elmləri və texnologiyaları, bu sahədə aparılan tədqiqatlar, əldə olunan elmi nailiyyətlər müzakirə edilib.

11 сентября в Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности (АГУНП) начала свою работу III Международная конференция тюркского мира по химическим наукам и технологиям.
Мероприятие, в котором приняли участие ученые и специалисты из Азербайджана, Турции, России, Казахстана, Туркменистана, США, Пакистана, Кыргызстана и других стран, вступительным словом открыл ректор АГУНП, профессор Мустафа Бабанлы. Ученый в своем выступлении отметил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда придавал большое значение науке, образованию, и в настоящее время его идеи решительно продолжаются Президентом страны Ильхамом Алиевым.
Информируя о деятельности руководимого им учебного заведения, проектах, реализуемых в этом высшем учебном заведении в направлении развития науки и образования, профессор М.Бабанлы рассказал о значении конференции.
Далее в своем выступлении вице-президент НАНА, директор Института катализа и неорганической химии, академик Дильгам Тагиев рассказал о своем участии в 13-м Европейском конгрессе по катализу, проведенном во Флоренции (Италия). Ученый сообщил, что в конгрессе, в котором приняли участие ученые из Исламских стран, были заслушаны доклады, посвященные эффективным исследованиям по различным научным сферам, в том числе в области химических наук.
На конференции депутат Милли Меджлиса Айдын Мирзазаде, профессор турецкого Университета Сакарья Ахмед Тутар и другие выступившие рассказали о важной роли науки и образования в прогрессе общества, пожелали успехов работе конференции.
На мероприятии было принято обращение к Президенту Ильхаму Алиеву.
Затем были заслушаны доклады на различные темы, обсуждены научные исследования и успехи, достигнутые в области химических наук и технологий.