Kimya elmləri və texnologiyaları III Beynəlxalq Türk Dünyası konfransı işə başlayıb
Sentyabrın 11-də Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) Kimya elmləri və texnologiyaları III Beynəlxalq Türk Dünyası konfransı işə başlayıb.
Azərbaycan, Türkiyə, Rusiya, Qazaxıstan, ABŞ, Türkmənistan, Pakistan, Qırğızıstan və digər ölkələrdən olan alim və mütəxəssislərin qatıldığı tədbiri giriş sözü ilə ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı açıb. Alim çıxışında ümummilli lider Heydər Əliyevin elmə, təhsilə daim böyük önəm verdiyini, ulu öndərin ideyalarının ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən qətiyyətlə davam etdirildiyini bildirib.
Rəhbərlik etdiyi müəssisənin fəaliyyəti, bu ali məktəbdə elmin, təhsilin inkişafı istiqamətində reallaşdırılan layihələr barədə məlumat verən prof. M.Babanlı konfransın əhəmiyyətindən danışıb.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev çıxış edərək bu yaxınlarda İtaliyanın Florensiya şəhərində Kataliz üzrə 13-cü Avropa Konqresinin keçirildiyini və həmin beynəlxalq tədbirdə iştirak etdiyini bildirib. Alim konqresə İslam ölkələrindən çoxlu sayda alimlərin qatıldığını, türkdilli ölkələrdə müxtəlif elm sahələrində, o cümlədən kimya elmləri sahəsində səmərəli tədqiqatların aparıldığını, uğurlu nəticələrin əldə olunduğunu söyləyib.
Konfransda Milli Məclisin deputatı Aydın Mirzəzadə, Türkiyənin Sakarya Universitetinin professoru Əhməd Tutar və başqaları çıxış edərək cəmiyyətin tərəqqisində elmin, təhsilin mühüm rolundan bəhs edib, konfransın işinə uğurlar arzulayıblar.
Tədbirdə Prezident İlham Əliyevə müraciət qəbul olunub.
Sonra müxtəlif mövzularda məruzələr dinlənilib, kimya elmləri və texnologiyaları, bu sahədə aparılan tədqiqatlar, əldə olunan elmi nailiyyətlər müzakirə edilib.

The 3rd International Turkish World Conference on Chemical Sciences and Technologies has started at the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) on September 11.
Professor Mustafa Babanli, Rector of ASOIU, opened the event with participation of scientists and specialists from Azerbaijan, Turkey, Russia, Kazakhstan, USA, Turkmenistan, Pakistan, Kyrgyzstan and other countries. In his speech, the scientist said that national leader Heydar Aliyev always attached great importance to science, education and that the ideas of the great leader were persistently maintained by the President Ilham Aliyev.
M.Babanli gave information about the activity of the company led by him. He also stressed the importance of the conference.
Vice-President of ANAS, Director of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, Academician Dilgam Tagiyev said that the 13th European Catalysis Congress was held in Florence, Italy and he participated in this international event. The scientist said that a large number of scholars from Islamic countries participated in the congress. Effective research was carried out in different fields of science, including in the field of chemistry in Turkish-speaking countries, and successful results were achieved.
Member of the Milli Majlis Aydin Mirzazade, Professor of Turkish Sakarya University Ahmed Tutar and others spoke about the important role of science, education in the progress of the society and wished success to the conference.
An appeal was received to President Ilham Aliyev.
Then lectures on various subjects, chemical sciences and technologies, researches in this field, scientific achievements were discussed.