AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında XX əsr Azərbaycan və fars ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrindən olan Məhəmmədhüseyn Şəhriyarın vəfatının 29-cu ildönümü ilə əlaqədar ədibin xatirəsi yad edilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq şairin həyat və yaradıcılığından, poeziyaya verdiyi töhfələrdən danışıb. Bildirib ki, fars və Azərbaycan dillərində şeirlər yazan M.Şəhriyar dünyanın klassik şairləri arasında mühüm yer tutur. Onun dərin məzmunlu əsərlərində bəşəri-humanist ideyalar, real və ideal aləm, insan taleyi, şəxsiyyət və zaman kimi fəlsəfi mahiyyət daşıyan problemlər əksini tapır.
Akademik İ.Həbibbəyli qeyd edib ki, güclü emosional təsirə malik şerləri ilə Hafiz Şirazi kimi böyük şöhrət qazanmış M.Şəhriyar nəinki İranda eləcə də Azərbaycanda, Türkiyədə və digər türkdilli ölkələrdə tanınıb. Onun yaşadığı məmləkətin sərhədlərini aşaraq başqa xalqların da qəlbini riqqətə gətirən şerləri bu gün də sevilərək oxunur.
AMEA-nın vitse-prezidenti şairin anım gününə töhfə olaraq Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən ədibin “Biblioqrafik göstərici”sinin hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Alimin sözlərinə görə, M.Şəhriyarın həyat səhifələrini, yaradıcılığının önəmli məqamlarını, bədii irsinin nəşr tarixini özündə əks etdirən bu dəyərli kitab ensiklopedik xarakterli biblioqrafiq göstəricidir. O, yeni nəşrin Azərbaycan-İran ədəbi-elmi əlaqələrinin intensiv inkişafına təkan verəcəyinə əminliyini vurğulayıb.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının dəstəyi ilə çap olunan kitabın elmi redaktoru akademik İ.Həbibbəyli, redaktorları - filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zakirə Əliyeva və Əməkdar mədəniyyət işçisi Xuraman İsmayılova, tərtibçisi isə Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Fuaddır.
Tədbirdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, professor Əlizadə Əsgərli, kitabın müəllifi, fil.ü.f.d. Esmira Fuad, filologiya üzrə elmlər doktorları İslam Qəribli, Asif Rüstəmli və başqaları çıxış edərək ustad şairin yaradıcılığından söz açıblar. Bildirilib ki, M.Şəhriyarın vəfatı günü İranda rəsmi olaraq ədəbiyyat və şeir günü kimi qeyd edilir.

The event was organized by the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi, dedicated to the memory of Mahammadhuseyn Shahriyar and the presentation of the new bibliographic index of the poet.
The book was published with the support of the Council of State Support to Non-Governmental Organizations under the President of the Republic of Azerbaijan. Scientific editor of the publication is Director of the Institute of Literature, Vice President of ANAS, academician Isa Habibbeyli, editors - PhD in Philology Zakira Aliyeva and Honored Culture Worker Khuraman Ismayilova, and the author is PHD in philology Esmira Fuad.
Speaking at the event, academician Isa Habibbeyli said that M. Shahriyar's memorial day was widely celebrated both in Iran and in the Muslim world. Shahriyar is a mighty literary figure of Azerbaijani literature of the twentieth century and works of the poet reflect the philosophical problems, such as human-humanist ideas, real and ideal world, human fate, personality and time, scientist noted.
Thanks to the series of works by Shahriyar, Hafiz Shirazisi, Persian scholars the classic of the twentieth century, accepted as a ghazal master.
"Bibliographic indicator" was prepared for the memory of the poet and the book reflects the full list of M. Shahriyar's life pages, important moments of his works, and the work would be an important tool in the development of Azerbaijani-Iranian literary-scientific relations, I.Habibbeyli noted.
Then, Deputy Director for Scientific Affairs, Doctor of Philology, Professor Alizade Askerli, leading scientific worker of the South Azerbaijan Literature Department, PhD in Philology Esmira Fuad, Doctor of Philology Islam Garibli, Doctor of Philology, Professor Asif Rustamli and scientific researcher Fikret Akhmedov delivered a report.