AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında XX əsr Azərbaycan və fars ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrindən olan Məhəmmədhüseyn Şəhriyarın vəfatının 29-cu ildönümü ilə əlaqədar ədibin xatirəsi yad edilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq şairin həyat və yaradıcılığından, poeziyaya verdiyi töhfələrdən danışıb. Bildirib ki, fars və Azərbaycan dillərində şeirlər yazan M.Şəhriyar dünyanın klassik şairləri arasında mühüm yer tutur. Onun dərin məzmunlu əsərlərində bəşəri-humanist ideyalar, real və ideal aləm, insan taleyi, şəxsiyyət və zaman kimi fəlsəfi mahiyyət daşıyan problemlər əksini tapır.
Akademik İ.Həbibbəyli qeyd edib ki, güclü emosional təsirə malik şerləri ilə Hafiz Şirazi kimi böyük şöhrət qazanmış M.Şəhriyar nəinki İranda eləcə də Azərbaycanda, Türkiyədə və digər türkdilli ölkələrdə tanınıb. Onun yaşadığı məmləkətin sərhədlərini aşaraq başqa xalqların da qəlbini riqqətə gətirən şerləri bu gün də sevilərək oxunur.
AMEA-nın vitse-prezidenti şairin anım gününə töhfə olaraq Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən ədibin “Biblioqrafik göstərici”sinin hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Alimin sözlərinə görə, M.Şəhriyarın həyat səhifələrini, yaradıcılığının önəmli məqamlarını, bədii irsinin nəşr tarixini özündə əks etdirən bu dəyərli kitab ensiklopedik xarakterli biblioqrafiq göstəricidir. O, yeni nəşrin Azərbaycan-İran ədəbi-elmi əlaqələrinin intensiv inkişafına təkan verəcəyinə əminliyini vurğulayıb.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının dəstəyi ilə çap olunan kitabın elmi redaktoru akademik İ.Həbibbəyli, redaktorları - filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zakirə Əliyeva və Əməkdar mədəniyyət işçisi Xuraman İsmayılova, tərtibçisi isə Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Fuaddır.
Tədbirdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, professor Əlizadə Əsgərli, kitabın müəllifi, fil.ü.f.d. Esmira Fuad, filologiya üzrə elmlər doktorları İslam Qəribli, Asif Rüstəmli və başqaları çıxış edərək ustad şairin yaradıcılığından söz açıblar. Bildirilib ki, M.Şəhriyarın vəfatı günü İranda rəsmi olaraq ədəbiyyat və şeir günü kimi qeyd edilir.

В Электронном актовом зале Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялось мероприятие в связи с 29-й годовщиной кончины одного из выдающихся представителей азербайджанской и персидского литературы ХХ века Мухаммедгусейна Шахрияра.
Открывший мероприятие вступительной речью вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли рассказал о жизни и творчестве поэта, о его вкладе в поэзию. Отметил, что Шахрияр, который создавал свои стихотворения на персидском и азербайджанском языках, занимает важное место в ряду классических поэтов мира. В произведениях видного литератора находят свое отражение носящие философский характер такие проблемы, как общечеловеческие-гуманистические идеи, реальный и идеальный мир, судьба человека, личность и время.
Академик И.Габиббейли отметил, что своими стихотворениями, имеющими сильное эмоциональное воздействие, Шахрияр снискал большую славу не только в Иране, но и в Азербайджане, Турции и в других тюркоязычных странах.
Вице-президент НАНА довел до внимания, что как дань в день памяти поэта Институтом литературы был подготовлен «Библиографический указатель». По словам ученого, эта ценная книга, отражающая важные моменты жизни и творчества, издательскую историю художественного наследия М.Шахрияра, носит энциклопедический характер. Он выразил уверенность в том, что новое издание способствует интенсивному развитию Азербайджано-Иранских научно-литературных связей.
Было отмечено, что научным редактором книги, изданной при поддержке Совета государственной поддержки неправительственных организаций при Президенте Азербайджанской Республики, является академик И.Габиббейли, редакторами - доктор философии по филологии Закира Алиева и Заслуженный работник культуры Хураман Исмайлова, составитель - ведущий научный сотрудник Отдела азербайджанской литературы, доктор философии по филологии Эсмира Фуад.
На мероприятии заместитель директора института по научной работе, профессор Ализаде Аскерли, автор книги, доктор философии по филологии Эсмира Фуад, доктора филологических наук Ислам Гарибли, Асиф Рустамлы и другие выступившие рассказали о творчестве известного поэта. Было отмечено, что день смерти М.Шахрияра в Иране официально отмечается как день литературы и поэзии.