Görkəmli alim Rəfiqə Əliyevanın 85 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib
Sentyabrın 20-də Bakı Dövlət Universitetində (BDU) görkəmli kimyaçı alim, “Şöhrət” ordenli, Əməkdar elm xadimi, BDU-nun Ekoloji kimya və ətraf mühitin mühafizəsi elmi-tədqiqat laboratoriyasının yaradıcısı, akademik Rəfiqə Əliyevanın 85 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Fəxri xiyabana gələrək akademik Rəfiqə Əliyevanın xatirəsini anıb, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Sonra xalqımızın ümummilli lideri, müasir müstəqil dövlətimizin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsi yad edilib, məzarı önünə gül dəstələri qoyulub.
Daha sonra akademik R.Əliyevanın yaradıcısı olduğu və rəhbərlik etdiyi Ekoloji kimya və ətraf mühitin mühafizəsi elmi-tədqiqat laboratoriyasının qarşısında alimin xatirə barelyefinin açılışı olub.
Tədbirdə BDU-nun rektoru, akademik Abel Məhərrəmov görkəmli alim R.Əliyevanın səmərəli elmi fəaliyyətindən, böyük elm fədaisinin ölkəmizdə kimya elminin inkişafındakı müstəsna xidmətlərindən danışıb.
Alimin elmi məktəb yaratdığını, bütün mənalı ömrünü kimya elminə həsr etdiyini vurğulayan A.Məhərrəmov qeyd edib ki, R.Əliyeva həyatının böyük hissəsini BDU-da ixtisaslı kadrların hazırlanmasına sərf etmiş, elmlə təhsilin vəhdətini yaratmışdır. Yarım əsrdən artıq pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olan alimin araşdırmaları analitik reaksiyaları xarakterizə edən parametrlərlə kompleks birləşmələrin quruluşu arasındakı asılılığın müəyyən edilməsinə həsr olunmuşdur.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Azərbaycan elminə dəyərli töhfələr vermiş Rəfiqə Əliyevanın alim, pedaqoq adını hər zaman uca tutduğunu deyib. Bildirib ki, Azərbaycan ziyalılığının mükəmməl mücəssəməsi olan R.Əliyeva ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında, elmi-pedaqoji mühitində fəallığı ilə seçilmişdir. Onun rəhbərliyi altında önəmli elmi tədqiqat işləri aparılmış, iyirmidən çox fəlsəfə və elmlər doktoru yetişdirilmişdir. Alim 450-dən artıq elmi əsərin, 25 dərslik və dərs vəsaitinin, 20 patentin müəllifi idi.
Ömrünü və fəaliyyətini Bakı Dövlət Universiteti ilə bağlamasına baxmayaraq, Rəfiqə xanımın hər zaman akademiya ilə əlaqəli olduğunu deyən A.Əlizadə onun Azərbaycan elmində xüsusi rolu ilə diqqət çəkdiyini bildirib. Qeyd edib ki, Rəfiqə xanımın zəkasının işığı hər zaman tələbələrinin, övladlarının üstündə olacaq və onları daim xalqa xidmətə ruhlandıracaq.
Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Hicran Hüseynova, akademik Vasim Məmmədəliyev və digər çıxış edənlər görkəmli alimlə bağlı xatirələrini bölüşüb, onun zəngin elmi fəaliyyətindən, yüksək mənəvi keyfiyyətlərindən danışıblar.

Состоялось мероприятие, посвященное 85-летнему юбилею известного ученого Рафиги Алиевой
20 сентября в Бакинском государственном университете (БГУ) состоялось мероприятие, посвященное 85-летию видного ученого-химика, кавалера Ордена "Шохрат", Заслуженного деятеля науки, основателя Научно-исследовательской лаборатории экологической химии и охраны окружающей среды БГУ, академика Рафиги Алиевой.
Посетив аллею Почетного захоронения, участники мероприятия почтили память академика Рафиги Алиевой и возложили венок и цветы к ее могиле.
Далее была почтена память общенационального лидера нашего народа, архитектора и созидателя нашего независимого государства Гейдара Алиева и возложены цветы к его могиле.
Затем состоялась церемония открытия мемориального барельефа ученого перед Лабораторией экологической химии и охраны окружающей среды, учредителем и руководителем которой была академик Р.Алиева.
На мероприятии ректор БГУ, академик Абель Магеррамов рассказал о плодотворной научной деятельности и исключительных заслугах видного деятеля науки в развитии химической науки в нашей стране.
Академик Абель Магеррамов отметил, что Р.Алиева посвятила большую часть своей жизни подготовке квалифицированных кадров, создала единство науки и образования. Исследования ученого, больше полувека занимавшейся педагогической деятельностью, были посвящены определению зависимости между параметрами, характеризовавшими аналитические реакции, и строением комплексных соединений.
Президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что внесшая ценный вклад в азербайджанскую науку Рафига Алиева всегда высоко ценила имя педагога и ученого. Сказал, что являвшаяся совершенным воплощением азербайджанской интеллигенции Р.Алиева отличалась активностью в общественно-политической, научно-педагогической жизни нашей страны. Под ее руководством были проведены важные научно-исследовательские работы, подготовлены более 20 докторов философии и докторов наук. Ученый являлась автором более 450 научных трудов, 25 учебников и учебных пособий, 20 патентов.
А.Ализаде отметил, что, несмотря на то, что жизнь и деятельность ученого были связаны с Бакинским государственным университетом, Рафига ханум всегда поддерживала тесный контакт с академией наук. Было отмечено, что свет ума Рафиги ханум всегда будет освещать и воодушевлять ее студентов.
Министр образования Микаил Джаббаров, председатель Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Хиджран Гусейнова, академик Васим Мамедалиев и другие выступившие поделились своими воспоминаниями о выдающемся ученом, рассказали о ее высоких моральных качествах и богатой научной деятельности.