Görkəmli alim Rəfiqə Əliyevanın 85 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib
Sentyabrın 20-də Bakı Dövlət Universitetində (BDU) görkəmli kimyaçı alim, “Şöhrət” ordenli, Əməkdar elm xadimi, BDU-nun Ekoloji kimya və ətraf mühitin mühafizəsi elmi-tədqiqat laboratoriyasının yaradıcısı, akademik Rəfiqə Əliyevanın 85 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Fəxri xiyabana gələrək akademik Rəfiqə Əliyevanın xatirəsini anıb, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Sonra xalqımızın ümummilli lideri, müasir müstəqil dövlətimizin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsi yad edilib, məzarı önünə gül dəstələri qoyulub.
Daha sonra akademik R.Əliyevanın yaradıcısı olduğu və rəhbərlik etdiyi Ekoloji kimya və ətraf mühitin mühafizəsi elmi-tədqiqat laboratoriyasının qarşısında alimin xatirə barelyefinin açılışı olub.
Tədbirdə BDU-nun rektoru, akademik Abel Məhərrəmov görkəmli alim R.Əliyevanın səmərəli elmi fəaliyyətindən, böyük elm fədaisinin ölkəmizdə kimya elminin inkişafındakı müstəsna xidmətlərindən danışıb.
Alimin elmi məktəb yaratdığını, bütün mənalı ömrünü kimya elminə həsr etdiyini vurğulayan A.Məhərrəmov qeyd edib ki, R.Əliyeva həyatının böyük hissəsini BDU-da ixtisaslı kadrların hazırlanmasına sərf etmiş, elmlə təhsilin vəhdətini yaratmışdır. Yarım əsrdən artıq pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olan alimin araşdırmaları analitik reaksiyaları xarakterizə edən parametrlərlə kompleks birləşmələrin quruluşu arasındakı asılılığın müəyyən edilməsinə həsr olunmuşdur.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Azərbaycan elminə dəyərli töhfələr vermiş Rəfiqə Əliyevanın alim, pedaqoq adını hər zaman uca tutduğunu deyib. Bildirib ki, Azərbaycan ziyalılığının mükəmməl mücəssəməsi olan R.Əliyeva ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında, elmi-pedaqoji mühitində fəallığı ilə seçilmişdir. Onun rəhbərliyi altında önəmli elmi tədqiqat işləri aparılmış, iyirmidən çox fəlsəfə və elmlər doktoru yetişdirilmişdir. Alim 450-dən artıq elmi əsərin, 25 dərslik və dərs vəsaitinin, 20 patentin müəllifi idi.
Ömrünü və fəaliyyətini Bakı Dövlət Universiteti ilə bağlamasına baxmayaraq, Rəfiqə xanımın hər zaman akademiya ilə əlaqəli olduğunu deyən A.Əlizadə onun Azərbaycan elmində xüsusi rolu ilə diqqət çəkdiyini bildirib. Qeyd edib ki, Rəfiqə xanımın zəkasının işığı hər zaman tələbələrinin, övladlarının üstündə olacaq və onları daim xalqa xidmətə ruhlandıracaq.
Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Hicran Hüseynova, akademik Vasim Məmmədəliyev və digər çıxış edənlər görkəmli alimlə bağlı xatirələrini bölüşüb, onun zəngin elmi fəaliyyətindən, yüksək mənəvi keyfiyyətlərindən danışıblar.

An event dedicated to prominent chemist, honored scientist, creator of the Scientific Research Laboratory of Environmental Chemistry and Environmental Protection of Baku State University, Academician Rafiga Aliyeva’s 85th anniversary was held at Baku State University (BSU) on September 20.
First of all, participants of the event visited the Alley of Honors to commemorate the memory of academician Rafiga Aliyeva and laid wreaths and roses in front of her grave.
Then national leader of our people, the architect and founder of modern independent state Heydar Aliyev was commemorated and flowers were laid in front of his grave.
Rector of Baku State University, academician Abel Maharramov spoke about the effectiveness of the outstanding scientist R. Aliyeva, great scientist's contribution to the development of chemistry in our country.
A.Maharramov emphasized that the scientist had created a scientific school, devoted all her life to chemical science, and noted that R. Aliyeva spent most of her life in the training of qualified cadres at BSU and created a unity of science and education.
President of ANAS, Academician Akif Alizade said that Rafiga Aliyeva, who made a valuable contribution to the Azerbaijani science, always holds the title of educator. R. Aliyeva, who is a perfect contemporary of Azerbaijani intelligence, has been active in the socio-political life of our country, in the scientific and pedagogical environment. Under her leadership, significant scientific researches were carried out, more than twenty philosophy and doctor of sciences were trained. The scientist was the author of more than 450 scientific works, 25 textbooks and teaching aids, and 20 patents, academician notified.
Despite her lifetime and activity with Baku State University, Rafiga khanum has always been related to the academy and had special role in Azerbaijani science, A.Alizade expressed.
Education Minister Mikayil Jabbarov, Chairperson of the State Committee on Family, Women and Children Affairs Hijran Huseynova, academician Vasim Mammadaliyev and other speakers shared their memories about outstanding scientist, spoke about his rich scientific activity and high moral qualities.